Ten už podle svých slov zná viníka, jenž způsobil zamoření toku Bečvy na úseku čtyřiceti kilometrů a zavinil úhyn desítek tun ryb.

„Posudek jsem dokončil a předal objednateli, kterým je policie. Materiál má více než sto stran a hromadu příloh a podílela se na něm řada výzkumných ústavů i univerzit. Posuzoval a zkoumal jsem na desítky odebraných vzorků,“ konstatoval Jiří Klicpera.

Na posudku začal pracovat hned poté, co k události došlo - tedy 21. září loňského roku.

„Bohužel mě zdržela nemoc covid-19, kterou jsem prodělal loni v říjnu. Bylo také nutné doplnit nové důkazy, které postupně přicházely a musel jsem je podrobit analýze a bližšímu zkoumání,“ vysvětlil Jiří Klicpera, proč závěrečný verdikt dvakrát odložil.

Původní termín, kdy se měla veřejnost dozvědět více, byl těsně před vánočními svátky. Pak se oddálil až do února.

„Ta věc byla opravdu složitá a posudek se musí napsat tak, aby byl správný - a hlavně nevyvratitelný,“ řekl znalec Jiří Klicpera.

Zkoumání podle něj zahrnuje celou řadu souvisejících oborů.

„Je to multidisciplinární práce a posuzuji celou řadu disciplín od hydrauliky až po hydrochemii. Vracel jsem se i do historie, protože se vodním tokem krátce po otravě prohnala povodňová vlna,“ upřesnil s tím, že se kvůli medializaci případu ocitl pod palbou kritiky různých anonymních pisatelů.

Policie případ vyšetřuje jako podezření ze spáchání trestného činu poškození a ohrožení životního prostředí z nedbalosti. Původci v případě prokázání viny hrozí až šestiměsíční vězení nebo zákaz činnosti.

Hromadná otrava ryb v řece Bečvě kyanidem nenechává spát aktivisty, kteří se pravidelně scházejí na demonstracích a požadují důsledné vyšetření okolností ekologické havárie.

Budí ale také emoce u starostů dotčených měst a obcí a důsledné vyšetření a vypátrání viníka požadují také politici.

Místopředsedkyně Senátu Jitka Seitlová (KDU-ČSL), která je z regionu a kandidovala za Přerovsko, kvůli tomu už loni svolala expertní skupinu.

Shromáždit veškeré podklady k ekologické katastrofě, analyzovat správnost postupu dotčených orgánů a případná pochybení, má také nově ustanovená parlamentní vyšetřovací komise.