Dva pokojíky, kuchyně a hygienické zázemí na necelých padesáti čtverečních metrech obytného prostoru. Není divu, že stísněný byt v přízemí činžáku na pražském Žižkově velké potěšení svému majiteli nenabízel. O pomoc při jeho proměně požádal své kamarády, architekty Davida Neuhäusla a Matěje Hunala.
„Tento projekt proto byl specifickou a zároveň srdcovou záležitostí. Vzájemná důvěra tak byla významným aspektem návrhu i realizace,“ zdůrazňují. Navíc je investor a kamarád také architekt. Martin Hrouda svou vášeň pro skateboarding proměnil v profesní zaměření. Studio U/U, které zakládal, buduje oceňované skateparky, šité na míru dané lokalitě.
Zvítězilo radikální řešení
V případě žižkovského bytu se David Neuhäusl a Matěj Hunal rozhodli pro radikální, prostorově nekompromisní řešení. Na půdorysu původní kuchyně, jídelny a ložnice vytvořili velkorysý obytný prostor. Do hlavního a jediného pokoji nyní může vstupovat světlo ze dvou stran, a jeho prostřednictvím také zeleň ve vnitrobloku.
Důležitou roli dostalo nezvyklé vestavěné pódium z březové překližky. Je multifunkční, protože slouží jako postel, úložný prostor, knihovna, šatna i lavice. Vnáší do prostoru uvolněnou atmosféru a tomu, kdo sedí na lavici nebo si hoví v posteli příjemný a uklidňující výhled do venkovní zeleně.
Sázka na růžovou se vyplatila
Kompletní rekonstrukcí prošlo hygienické zázemí a vstupní chodba, ale jejich půdorys se až na zrušení dveří do bývalé ložnice nijak neměnil. Dialog obytné a obsluhující sekce bytu zdůrazňují použité materiály a jejich jednoznačná barevnost.
David Neuhäusl a Matěj Hunal vybrali jako dominantní barvu pro obsluhující sekci netradiční růžovou. Objevuje se nejen v kuchyni, ale také v koupelně, toaletě i na chodbě, a to jak na nábytku, tak na dlažbě a obkladu. Díky ní získala žižkovská garsonka jemnou hravost, kterou umocňují kruhová svítidla a zrcadla.
NEUHÄUSL HUNAL
David Neuhäusl a Matěj Hunal založili své architektonické studio v roce 2015. Zabývají se veškerými typy projektů. Nejlépe od prvotního záměru až po dokončení stavby. Vždy s důrazem na promyšlený koncept.
„Architektura ztělesňuje hodnoty společnosti, a proto v našich návrzích usilujeme o přirozenost, racionalitu, pravdivost a střídmou krásu. Záměrně se neomezujeme typologií, měřítkem ani rozpočtem a navrhujeme cokoli od kuchyně po náměstí,“ říkají. Jsou rovněž zakladatelé architektonické soutěže pro studenty vysokých škol Superstudio.
Na projektu přestavby žižkovského bytu s nimi spolupracovaly Pavla Daniels a Alžběta Nováková.