Zámeček sídlo Masarykova muzea v Hodoníně, byl postaven v barokním slohu v letech 1642 1643. V devadesátých letech 20. století proběhla jeho generální oprava a v roce 1997 byla otevřena nová stálá expozice věnovaná osobnosti prvního československého prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka a také historii města Hodonína. Během roku se v prostorách muzea konají výstavy a akce nejen z oblasti historie, ale také etnografie, kultury, techniky aj. Na nádvoří muzea stojí busta T. G. Masaryka od akademického sochaře prof. Vincence Makovského.

Budova Obchodní akademie ul. Velkomoravská byla postavena v roce 1898 jako budova německé reálky ve slohu norimberská secese, autorem je vídeňský architekt Ernst von Gotthilf, který navrhl i hodonínskou radnici.

Bývalá hřbitovní kaple barokní kaple sv. Kříže, nyní soukromá prodejní galerie v parku u zimního stadionu. Roku 1720 ji nechala postavit na nově zbudovaném hřbitově Marie Antonie z Lichtenštejna. Za napoleonských válek bylo v kapli skladiště vojenského materiálu, původně zde také býval oltář zasvěcený sv. Vavřinci. Roku 1926 byl již zrušený hřbitov přeměněn na park.

Škola Mírové náměstí budova postavena (stejně jako Dům umění) podle návrhu architekta Antonína Blažka. Byla dána do užívání ve školním roce 1930/1931. U hlavního vchodu do školy stojí dvě velká sousoší vpravo dívka vyjadřující heslo „Věděním k dokonalosti, vlevo starci symbolizující heslo „Uměním k životu" (ak. sochař Julius Pelikán a Hubert Kovařík).

Mariánský sloup nechala na náměstí postavit Marie Antonie z Lichtenštejna jako poděkování za ukončení morové epidemie, která zasáhla Hodonín na přelomu let 1715 1716. Autorem této barokní památky je sochař Antonín Riga. Sochy světců představují sv. Karla Boromejského, sv. Jana Nepomuckého, sv. Rocha a sv. Rozálii. Na vrcholku sloupu se do výšky 12 metrů tyčí socha Panny Marie Immaculaty, stojící tradičně na zeměkouli obtočené hadem s jablkem v tlamě.

Sousoší sv. Anny barokní sousoší z roku 1745, představuje sv. Annu, patronku chudých, sedící na trůně s malou Pannou Marií. Nachází se v blízkosti Masarykova muzea na Zámeckém náměstí.

Socha sv. Rocha umístěna v zahradě Galerie výtvarného umění, viditelná z ul. Blažkovy.

Sousoší sv. Vendelína -patrona všech poutníků (1777), původně stávalo v ulici Měšťanská. Socha světce v tradičním podání s jehnětem u pravé nohy, s knihou v pravici a s brašnou po boku, je od roku 1997 součástí parku na křižovatce ulic Měšťanská a Dukelských hrdinů.

Sousoší evangelisty Marka Purkyňova ul., v blízkosti kaple na městském hřbitově. Původně stálo nad římsou zrušené Mauthnerovy sladovny naproti nádraží, kde bylo vysvěceno 19. září 1852.
Socha Hájník autor Franta Úprka je umístěna ve středu okružní křižovatky ulic Měšťanská a Štefánikova.

Památník obětem fašismu na hřbitově, rok 1950, autorem je J. Habarta.

Kaple na hřbitově chrám sv. Metoděje Kaple na novém hřbitově byla zřízena roku 1901 v čistě gotickém slohu. V současné době se zde pravidelně konají bohoslužby pravoslavné církve.

Židovský hřbitov (nový) sousedí s komunálním hřbitovem. Byl založen roku 1920, pohřbívá se tu dodnes. Hřbitov má tvar čtvrtinové výseče oválu o výměře 1400 m2. Obsahuje dvě skupiny náhrobků: v severní části dvě řady kamenů přenesených ze starého hřbitova, v jihovýchodním sektoru pět pravidelných neúplných řad novodobých pohřbů z let 1941-97. Přibližně uprostřed stojí památník obětí nacistické rasové perzekuce zřízený v r.1960. V letech 2002-3 byla pořízena nová cihlová ohradní zídka s kovanou vstupní bránou.

Pomník generální stávky r. 1920 na světelné křižovatce (1965), autorem je Vladimír Koštoval.

Socha Babička autor Franta Úprka umístěna v zahradě Galerie výtvarného umění u velké brány (z ulice Úprkovy).

Dům č.p. 2 Národní třída 2, tzv. Krakauerův dům stará triviální škola, kam v roce 1856 začal chodit i T. G. Masaryk a později zde nějaký čas také praktikoval.

Římskokatolická fara (Masarykovo nám. 7) je chráněnou památkou. Patří k nejstarším zachovaným budovám v Hodoníně. V roce 1805 zde přenocoval po prohrané bitvě u Slavkova ruský car Alexandr II.

Kaplička sv. Alžběty Velkomoravská ul. klasicistní kaple. Visí v ní tři obrazy: nad oltáříkem obraz sv. Alžběty, hraběnky hesenské, ošetřující ve svém špitále chudé a nemocné (1884), vlevo visí obraz sv. Marie a vpravo sv. Josefa.

Studna v ulici Nádražní řádek byla objevena při výkopových pracích. S největší pravděpodobností byla vybudována jako zdroj vody pro parní lokomotivy při výstavbě železnice přes Hodonín. Naměřená hloubka byla až 17,4 m.

Pamětní deska Pálfyů v budově Regionálního centra na Masarykově nám. 27. Text na desce (v překladu): „Slovutný a vysoce urozený pán, pan hrabě Štěpán z Illyéshazy, palatin království uherského, soudce Kumánských a trenčanské i liptovské stolice, hrabě Jeho Veličenstva Matyáše II., krále uherského atd., rada, nad Uhrami místodržící atd., jakož i Kateřina Palfyová z Erdödu, jeho manželka, postavili (tuto budovu) roku 1609". Na tomto místě od 16. století stála radnice, která po vypálení města r. 1605 Bočkajovci byla majitelem hodonínského panství, hrabětem Štěpánem Illyéshazy a jeho manželkou, znovu postavena a na památku toho byla do zdi radnice vložena pamětní deska. Budova byla tehdy ještě přízemní.

Hodonínský hrad stál v místech bývalé tabákové továrny. Následkem různých přestaveb nezůstala jediná původní zeď. Z hradu zůstal jenom kamenný erb pánů z Kunštátu z roku 1466 zasazený na továrním nádvoří do zdi novostavby: pod kolčí přilbicí, ozdobenou heraldickou korunou, leží štít a na něm tři černá břevna ve stříbrném poli.

Hodonínský dům kultury představuje nejlepší akce

Hodonín - Na své si přijde mládež, dospělý i dětský návštěvník. Nenechte si ujít například slavnosti Vodního království nebo metalový festival.

V květnu si nenechte ujít již osmý ročník slavností Vodního království. Této tradiční akci bude vyhrazena sobota 30. května. Akce je určena hlavně dětem, které se mohou těšit na spoustu her a zábavy. Akce proběhne v areálu Masarykova muzea a slepého ramene řeky Moravy. Na setkání s Vámi se těší královna Barbora I. a její ceremoniář Jan Čenský z Pyšel.

Simulátor formule

ro děti, ale i dospělé je připraven bohatý program. Začátek programu je ve 14.30 hodin před Masarykovým muzeem. V areálu zámečku Masarykova muzea bude již tradičně připravena pohádková říše pro děti se soutěžemi. Na druhém břehu slepého ramene Moravy pak proběhne program na pódiu, těšit se můžete například na pohádku Rychlé šípy v podání divadla Bedřich Kaněry.

Doprovodný program zajistí například Vodovody a kanalizace Hodonín. Děti mohou vyzkoušet také simulátor formule F1 a interaktivní hry. Vstup na akci je zdarma.

Pestrý bude i letošní letní program. Ve výčtu nemohou samozřejmě chybět Svatovavřinecké slavnosti města Hodonína. Uskuteční se v termínu 7. až 10. srpna na Masarykově náměstí v Hodoníně.

Jedná se o tradiční městské slavnosti s jarmarkem, historickým ležením a bohatým kulturním programem, jehož součástí je i průvod krojovaných. Vystoupí řada oblíbených interpretů Druhá Tráva, Countrio, Tezaura, Maroš Bango, Daniel Krob a Bohemica, Metallica revival a mnoho dalších jednotlivců i skupin.

Součástí doprovodného programu městských slavnostní bude v sobotu velký jarmark. Návštěvníci se mohou těšit na nepřeberné množství dobrého jídla a pití.

V plném proudu jsou už nyní také přípravy druhého ročníku festivalu Made of metal, který se uskuteční v areálu vodního cvičiště v Hodoníně. Pořadatelé již odtajnili největší hvězdy festivalu.

Na postu headlinera festivalu se objeví populární holandská kapela Epica. Večerní čas v dalších dvou dnech připadne finským Amorphis a rakouským Belphegors s jejich výročními show.

Na postech co-headlinerů se fanoušci mohou těšit na kvalitní výběr melodického metalu Finntroll, Tristania, Fleshgod Apocalypse, Turisas, Draconian a Týr. Návštěvníky tedy čeká od 14. do 16. srpna na dvou pódiích celkem čtyřiceti tři kapel z šestnácti zemí. Nyní už je k dispozici kompletní program festivalu, více informací o programu i vstupenkách fanoušci tvrdé muziky najdou na www.madeofmetal.cz.

Hodonínský dům kultury si na srpen připravil ještě jeden festival. Jmenuje se Hodonínský pon-tón a proběhne v sobotu 29. srpna v areálu vodního cvičiště v Hodoníně.

Hudba, pivo, zábava

Letošní čtvrtý ročník Hodonínského pon-tónu se opět ponese v duchu kvalitní muziky a dobré nálady.

Fanoušci Hodonínského pon-tónu už moc dobře ví, že chybět nebude ani dobré občerstvení a hektolitry piva. V rámci hudebního festivalu letos vystoupí tyto kapely: N.V.Ú., Debustrol, Rocky Mountain Oysters, Six Degrees of Separation, Karlovy hračky, Nonsense, Not Perfect, Aces (SK).

V září si pak v Hodoníně přijdou na své milovníci klasických divadelních představení. V diáři si musí zakroužkovat datum 16. září, kdy se na terase kulturního domu (Horní Valy 6) odehraje příběh s všeříkajícím názvem Jeden za všechny.
Kdo by neznal romantické vyprávění Alexandera Dumase o třech mušketýrech, kteří byli čtyři. Jedná se bezpochyby o nejslavnější příběh francouzských dějin, který se dočkal tolika filmových i divadelních zpracování, že už není možné v tomto směru diváky něčím překvapit.

Hodonínští se mohou už nyní těšit na komediální hříčku v podání režiséra Jakuba Nvoty. V hlavních rolích se představí Michaela Doleželová, Hana Briešťanská j.h. nebo Lucia Hurajová, Roman Vencl, Jakub Nvota a Štefan Martinovič nebo Štefan Richterech.

Více info na www.hodonin.eu