Je to hezká shoda okolností. V době, kdy Rosický v rozhovoru pro Eurosport mluvil, zbývalo ještě šest dnů do prvního vystoupení Čechů na letošním turnaji. Otázka na případného soupeře pro play-off tak byla hodně předčasná.

Nicméně nabízelo se zavzpomínat na utkání z Eura 2004, kdy Češi i s Rosickým (a Pavlem Nedvědem, Janem Kollerem, Milanem Barošem a dalšími velkými jmény v sestavě) oslnili Evropu.

Čeští fanoušci se valí na osmifinále do Budapešti.
Na Čechy bude v Budapešti narváno. Díky volbám i kontroverzním vakcínám

Když se někdejší technický špílmachr vracel ve vzpomínkách k onomu velkolepému vítězství 3:2, vyzdvihl práci trenéra Karla Brücknera, který svými odvážnými tahy založil velký obrat.

„Pamatuji si, že jsme prohrávali 0:2 a trenér po třiceti minutách místo pravého beka poslal do hry dalšího útočníka,“ připomněl současný sportovní ředitel Sparty zajímavý taktický záměr, kdy Zdeňka Grygeru na place nahradil Vladimír Šmicer.

A tím protřelý stratég na české lavičce teprve začal. „Ve druhém poločase jsem hrál v pozici quarterbecka, staženého středního záložníka. Trenér neměl problém dát klasického křídelníka Karla Poborského na pozici krajního beka a mě jakožto ofenzivního záložníka klidně stáhl na pozici šestky. Nebál se takhle riskovat a většinou po nás vyžadoval hodně útočnou hru,“ líčil Rosický průběh utkání.

V něm Češi po brankách Wilfreda Boumy a Ruuda van Nistelrooije prohrávali, brzy ale kontroval Koller a velkolepý obrat v atraktivním mači završili po změně stran Baroš se Šmicrem. Po suverénním postupu ze skupiny Češi ve čtvrtfinále vyřadili Dánsko, v semifinále jim ale v prodloužení vystavili stopku pozdější šokující mistři z Řecka.

Snad se Hložek ukáže, přeje si Rosický

Kromě vzpomínek na střetnutí s Oranjes mluvil Rosický ve zmiňovaném interview i o individualitách v současném českém výběru. Ze své pozice měl samozřejmě co říct k ostře sledovanému Adamu Hložkovi, stále teprve osmnáctiletému sparťanskému tahounovi.

„Dokáže ovlivnit vývoj zápasu a vytvářet šance. Doufám, že to ukáže i v dresu národního týmu, už je na takovou výzvu připravený a má na to. Být nejlepším střelcem české ligy není jen tak, má před sebou zářivou budoucnost,“ prohlásil na jeho adresu někdejší hráč Dortmundu nebo Arsenalu.

Trenér Jaroslav Šilhavý při utkání s Chorvatskem.
Oranžový favorit. Jsme schopní čelit komukoliv, vzkazuje český nároďák

Zázračný mladíček ovšem zatím dostal jen omezený prostor – proti Skotsku v zahajovacím utkání odehrál necelých dvacet minut, v duelech s Chorvaty a Angličany ho trenérský štáb vyslal na plac vždy na slabou půlhodinku.

Kromě zlatého letenského mládence se Rosický zmínil i o dvou největších hvězdách Šilhavého výběru. Věřil, že klíčovým prvkem týmu bude Tomáš Souček – což se zatím tak úplně nepotvrdilo, středopolař West Hamu se v dosavadním průběhu neprosadil tolik, jak se asi očekávalo.

Tomáš RosickýTomáš RosickýZdroj: Deník/ Archiv

Naopak velmi slušný odhad prokázal Tomáš Rosický při hodnocení Patrika Schicka. Útočník Leverkusenu je podle současného sportovního ředitele Sparty velmi dobrým hráčem se skvělými technickými dovednostmi – což nakonec i potvrdil třemi brankami, kterými vystřílel postup Čechů do vyřazovací fáze.