Nad umělým trávníkem ve sportovním areálu se znovu rozjasnilo v pátek. „Je to pro nás absolutní úleva. Bez osvětlení nemůžeme fungovat, protože máme hodně mančaftů a nemáme kde trénovat. Jsme šťastní, že už svítíme a ani nevíme, kam do nebes máme poděkovat," řekl výkonný ředitel hodonínského klubu Marián Vasilko.

Za nové stožáry a světla zaplatili Jihomoravané dva miliony a sto tisíc korun. „Když jsme dávali osvětlení dohromady, dostali jsme nějaké plány a návrhy a nakonec jsme se dohodli s firmou Abatec na modernějším typu, než jsme předtím měli. Teď ušetříme na energii padesát procent, přitom svítivost je dokonce lepší. Na hřišti je jako v obýváku," líčil s úsměvem Vasilko.

S opravou umělého hřiště hodonínští fotbalisté příliš neotáleli. „Museli jsme ho dát rychle do pořádku, protože máme zodpovědnost za naše mančafty, kterých je osmnáct, a opravdu nemáme kde trénovat. Bojujeme o každý plac a jsme jako kočovní cikáni, protože hrajeme furt někde jinde," poznamenal výkonný ředitel klubu.

I první mužstvo jihomoravského celku aktuálně hraje divizní zápasy v Rohatci. Silný vítr v červnu totiž v Hodoníně poničil střechu tribuny. „Hlavní stadion se momentálně využívá jako tréninkové hřiště pro A tým nebo třeba žáky. Každopádně podmínky jsou tam špatné ne kvůli tornádu, ale už z historického hlediska. Město slíbilo, že zastřeší tribunu a po červnovém mistrovství republiky v atletice by ji mělo zbořit a už se uvažuje, co bude dál," přiblížil šéf hodonínského klubu.

Svěřenci hlavního trenéra Pavola Švantnera by se měli vrátit z azylu na stadion v Hodoníně v jarní části této sezony. „V Rohatci jsme spokojení, daří se a vyhrává. Navíc lidi jsou tam úžasní, ale doma je doma, a tak uděláme všechno pro to, abychom co nejdřív hráli na hlavním hřišti, pokud tribuna pojme nějaké diváky," podotkl Vasilko.

Útočník hodonínských Drtičů Dominik Matula.
Drtičům vypadl zraněný útočník Růžička, Janás vyzdvihuje přístup Matuly

Hodonínští fotbalisté se po zkáze zvedli i díky okamžité pomoci veřejnosti. „Hned druhý den se nám ozývali jednotlivci, kluby i organizace a pořád děkujeme všude, kde se jen dá. Třeba lidé z oddílu v Heršpicích došli na akci úklid umělky a donesli nám pětadvacet tisíc. Jihomoravský kraj se k nám zachoval hezky a poslal naše žáky na čtyřdenní soustředění do Chorvatska, sbírku na nás udělal Středočeský nebo taky hráč Tomáš Hübschmann (bývalý reprezentant a současný fotbalista Jablonce - pozn. red.). Peníze nám chodí třeba po padesáti i sto tisících," prohlásil Vasilko s tím, že od té doby obdrželi už zhruba 850 tisíc korun.

„Vracíme se do normálu, což je základ. Klub se semknul a lidi jsou tolerantní, všichni tady fungujeme jako tým a každému záleží na tom, abychom se nedostali do nějaké fáze letargie. Navíc nám lidi i okolní vesnice pomáhají a dotazují se nás, jestli něco nepotřebujeme. Jsme rádi, že jim to není jedno," dodal Vasilko.