Ratíškovická legenda, která žije právě v sousedních Dubňanech a v minulosti si zahrála i proti slavnému Pelému, v sobotu 3. června oslaví 85. narozeniny.

Mistrovi ligy ze sezony 1957/58 před utkáním poblahopřáli a předali dary místopředseda oddílu Ladislav Ruman a další bývalý hráč a zastupitel Zdeněk Flajzar.

„Moc děkuji. Nesmírně si toho vážím. Jsem rád, že si na mě kluci vzpomněli,“ uvedl dojatý František Kordula.

Při slavnostní chvíli nechyběl ani Petr Vyškovský, Kordulův bývalý spoluhráč a kamarád. „Takových osobností si musíme vážit. Některým mladým lidem ani nedochází, čeho všeho dosáhl, kde všude hrál. Franta se ocenění dočkal až v průběhu života v Dubňanech, kde jsme se potkali. Dokonce nedávno vznikl o jeho životě dokumentární film. Jsem rád, že jsem byl součástí natáčení. František byl pro nás v osobním životě i na hřišti velkým vzorem,“ prohlásil Vyškovský,

Na bývalého hráče si vzpomnělo i vedení pražské Dukly, které oslavenci poslalo blahopřání s dresem.

Hodonínský záložník Petr Bohun (u míče) vstřelil jedinou branku svého týmu.
Hodonín nezvládl derby v Uherském Brodě. Chybí nám Dressler, přiznal kouč

Kordula se narodil 3. června 1938 v Ratíškovicích. V Baníku prožil dlouhých dvanáct let, dvě sezony působil v pražské Dukle a čtyři roky prožil v Dubňanech.

Celkem v kariéře odehrál 371 mistrovských utkání, vstřelil 240 branek.

Mezi největší úspěchy hráče, jehož přednostmi byly rychlost a tvrdá střela, byl dorostenecký titul s Ratíškovicemi v roce 1955.

Dukla Praha - Mistr 1. ligy - ročník 1957/58 Stojící zleva: Svatopluk Pluskal, Jiří Ječný, František Šafránek, Jaroslav Borovička, Milan Dvořák a Ivo Urban; spodní řada zleva: Václav Pavlis, Jan Brumovský, Josef Masopust, FRANTIŠEK KORDULA a Ladislav NováDukla Praha - Mistr 1. ligy - ročník 1957/58 Stojící zleva: Svatopluk Pluskal, Jiří Ječný, František Šafránek, Jaroslav Borovička, Milan Dvořák a Ivo Urban; spodní řada zleva: Václav Pavlis, Jan Brumovský, Josef Masopust, FRANTIŠEK KORDULA a Ladislav Novák. Foto: FK Dukla PrahaZdroj: FK Dukla Praha

Šampionem se stal i o tři roky později, kdy ligu ovládl s pražskou Duklou.

Právě tam nastoupil v roce 1957 vojenskou základní službu. Po dobu ní byl stálým členem kádru ligového mužstva vedeném trenérem Karlem Kolským.

Kordula za Duklu celkem vstřelil deset ligových branek. Zúčastnil se zahraničního zájezdu do střední Ameriky (Kostarika a Mexiko), který se uskutečnil na přelomu roku 1958 a 1959.

Pražané na tomto zahraničním zájezdu sehráli celkem deset zápasů. V Mexiko City se 15. února 1959 před 80 tisíci diváky utkali s brazilským týmem Santos FC, za který nastoupil i legendární Pelé. Dukla i tak zvítězila 4:3.

Hokejisty druholigového Hodonína posílil útočník Vojtěch Dobiáš.
Baník získal útočníka Dobiáše. Hrál za Zlín extraligu, působil také v Itálii

Kordula se skončení vojenské základní služby vrátil do svého mateřského oddílu.

Po skončení své hráčské činnosti se věnoval trenérské práci. Působil jako trenér mužstev v nižších soutěžích v Jihomoravském kraji. Již 34 let je členem pěveckého sboru v Dubňanech Spolek Mužáci.

„Blahopřejeme a do dalších let života přejeme vše nejlepší z nejlepšího, především zdraví, štěstí a hodně osobních i pracovních úspěchů!“ stojí na webu Dukly.

K přání se připojuje i redakce Deníku.