Setkání s čelními představiteli Fotbalové asociace i následný duel na Andrově stadionu, který skončil jasnou výhrou Česka 5:0, si užili Josef Paroubek, Jiří Tománek a také starosta Rohatce Jarmil Adamec, čtvrtý z hrdinů Pavel Řačák se omluvil.

Velká drama se odehrálo letos v červnu v Rohatci. Při utkání krajské soutěže I. třídy mezi domácím Slavojem a Sokolem Hroznová Lhota. Při duelu došlo k záchraně lidského života jednoho z hráčů, do té doby naprosto zdravého sedmnáctiletého hostujícího Ondřeje Jocha.

Fotbalistovi se v 72. minutě po pětiminutovém pobytu na hřišti zastavilo srdce. Následná skvělá reakce tří přímých zachránců a také místního starosty Jarmila Adamce, který celou záchranou misi koordinoval s profesionálními záchranáři po telefonu, byla naprosto zásadní a udržela mladého sportovce při životě.

Odborná pomoc totiž dorazila až po dvanácti minutách.

Lékaři čtveřici zachráncům později vzkázali, že jejich čin byl skutečně výjimečný, bez jejich pomoci by mladík neměl šanci na přežití.

Celý příběh má navíc pozitivní vyústění. Mladý fotbalista po této příhodě strávil měsíc v nemocnici a absolvoval dvě operace, byl mu voperován defibrilátor.

Fotbalisté Ratíškovic (v modrém) v duelu s Moravskou Slavií.
Ratíškovicím chybí vstřelené branky. Musíme se vyhnout sestupu, nabádá Zemánek

Láska k fotbalu ho už ale znovu vrátila na hřiště - od lékařů dostal po rehabilitačním období v průběhu podzimu zelenou k návratu a má za sebou dokonce už prvních dvacet odehraných minut, během kterých se dokonce stačil zapsat mezi střelce.

Vedení Fotbalové asociace ČR se rozhodlo v rámci poděkování čtyři pány pozvat na středeční zápas v Olomouci a při milém setkání jim předalo dárky.

Svazový předseda Petr Fousek připomněl, že fotbal s sebou někdy bohužel podobné události přináší, jako například na loňském Euru v případě Dána Christiana Eriksena. O to cennější je, když jsou na blízku lidé, kteří dokážou poskytnou adekvátní první pomoc.