Do konce prvního poločasu duelu šestnáctého kola krajského přeboru mezi Kuřimí a Mutěnicemi zbývalo jen pár minut. Hosté se po technické střele radovali ze vstřelené branky, ale míč se nešťastně odrazil od vzpěry napínající síť zpátky do hřiště. Sudí Lazar nechal hru pokračovat a gól neuznal. Toto rozhodnutí pořádně rozzuřilo hostujícího kouče Snopka, jenž dostal za své protesty červenou kartu. Následně se na toto téma rozjela lavina diskuzí napříč všemi jihomoravskými soutěžemi.

Předseda komise rozhodčích rozumí křivdě, kterou cítí Mutěnice. „Když vezmeme v potaz fyzikální zákony, každého individuální pocit, tak dle komise rozhodčích bylo s největší pravděpodobností branky dosaženo. Nicméně pokud musíme postupovat přesně dle pravidel fotbalu a dostupného videozáznamu, nemůžeme s úplnou jistotou dojít k závěru, že podstata tohoto skutku dle pravidle byla naplněna,“ vysvětlil.

Pravidlo 10 DOSAŽENÍ BRANKY -  Branky je dosaženo, jestliže míč celým objemem přejde brankovou čáru mezi brankovými tyčemi a pod brankovým břevnem za předpokladu, že družstvo, které vstřelilo branku, neporušilo pravidla.Pravidlo 10 DOSAŽENÍ BRANKY - Branky je dosaženo, jestliže míč celým objemem přejde brankovou čáru mezi brankovými tyčemi a pod brankovým břevnem za předpokladu, že družstvo, které vstřelilo branku, neporušilo pravidla.Zdroj: Pravidla fotbalu

I když se ozvala řada funkcionářů v čele s kuřimským koučem Svatoplukem Habancem, kteří po zhlédnutí videozáznamu uznali, že se jednalo o regulérní gól, vyjádření komise rozhodčích to nijak neovlivnilo. „V tento moment není důležité, co řekne někdo z domácích funkcionářů s odstupem času po utkání,“ pravil Podaný.

Přesto hrál videozáznam z utkání komisi do karet. „Vidíte sami, jaké zajímavé situace přináší nižší soutěže a kolik diskuzí kolem toho je. Tato situace je příkladová pro rozhodčí a jejich přípravu na utkání v oblasti spolupráce a soustředění se na neočekávané situace,“ neskrýval předseda.

Marek PodanýMarek Podaný (asistent rozhodčího vlevo) při lednovém duelu Olomouce se Spartou.Zdroj: Deník/Petr Pelíšek

Video zároveň utvrdilo komisi, že vyloučení mutěnického trenéra Snopka bylo správné. „Byť mu předcházela daná situace, pro rozhodčí je dané chování trenéra nová situace, která se nemůže jen tak přehlédnout. I trenér musí odpovídat za své chování a krotit emoce, protože fotbal je přináší a vždy přinášet bude, což lze vidět i slyšet na videozáznamu z utkání,“ upozornil Podaný.

Pokuta deset tisíc korun s nepodmíněným zákazem pobytu na lavičce do 9. dubna je tak podle jeho slov pochopitelná. „Disciplinární komise postupovala dle disciplinárního řádu,“ objasnil šéf jihomoravských sudích.

Fotbalisté Mutěnic (v zeleném) patří mezi pravidelné účastníky krajského přeboru.
Kuriózní moment! Sudí připravil Mutěnice o regulérní gól, trenér dostal červenou

Trestu naopak unikl hlavní rozhodčí Lazar, jenž byl už v sobotu asistent v duelu Soběšic s Moravským Krumlovem v I. A třídě. „Když rozhodčí v jakékoliv situaci branku nevidí, tak ji nemůže uznat na základě intervence jednoho týmu. Rozhodčí bychom museli trestat v případě, že by přešli chování hostujícího trenéra. Kuřim se soupeře možná zastala, ale to nemůže nic měnit na trestu pro kouče hostí,“ uzavřel Podaný.