Na sever Moravy se rodák z Moravan u Kyjova nedostane, šlágr 12. kola FORTUNA:LIGY bude sledovat jen na dálku.

„O něco víc fandím Baníku, ale když má prohrát, tak radši se Slováckem než s někým z Čech,“ říká s úsměvem devětačtyřicetiletý Klimeš.

Podle někdejšího hráče Ostravy, Liberce či Vítkovic třaskavý sobotní duel nemá favorita. „Baník hraje doma, bude mít fanoušky v zádech. Měl by vyhrát, ale mám z toho obavy, protože Slovácko na něj umí a většinou tam vyhrává. Svědík je dobrý trenér, umí mužstvo nachystat,“ upozorňuje.

Oba týmy se drží nahoře, pravidelně bodují. Slovácko potvrzuje výkony a výsledky z minulé, nadmíru povedené sezony, Baník se zase pod mladým trenérem Smetanou zvedl, nemá takové výkyvy. Až na výjimky hraje dobře a nahání favority.

„Minulý rok jsem byl z některých výkonů Ostravy rozčarovaný, nebylo to dobré. I proto skončil trenér Kozel. Pod novým trenérem se Baník zvedl. Slovácko mě dál příjemně překvapuje. Myslel jsem, že výkonnost neudrží, že bude mít trošku problémy, ale podle mě je ještě možná o malinko lepší,“ přemítá.

Krajní záložník či obránce Slovácka Daniel Holzer.
Baník? Pro mě zápas podzimu, říká křídelník Slovácka Holzer

Hrdou značku pozvedl hlavně dvoumetrový slovenský útočník Ladislav Almási. Dvaadvacetiletý urostlý forvard má důraz, rychlost i přehled, ve FORTUNA:LIZE si připsal už pět branek. Jelikož se ale v minulém zápase v Liberci nechal vyloučit, domácím bude citelně chybět.

„Musím se přiznat, že jsem ho zatím moc hrát neviděl, ale góly dává, všichni jej chválí. Navíc se dostal i do slovenské reprezentace, něco musí umět. Na druhé straně pokud chce Baník hrát evropské poháry, jednoho hráče by měl umět nahradit,“ je přesvědčený.

Nejen Klimeš je zvědavý, jak si Ostrava s absencí produktivního hroťáka poradí. Zápas si ale nechá coby divák ujít, na sever Moravy se nechystá. „Je to daleko. Jezdím tam tak jednou, dvakrát za sezonu,“ přiznává.

Na Baník ale jenom tak nezapomíná. Ve slavném klubu, kam přišel už coby čtrnáctiletý žáček, prožil spoustu sezon. Přes dorost a juniorku se dostal až do prvního ligového týmu.

„Vyhlédl si mě nějaký chlap, co pro Baník vytipovával mladé hráče. Z regionu nás tam bylo víc. Já jsem tam už zůstal. Udělal přijímačky na školu a vydržel až do dospělosti,“ líčí.

V dresu Baníku odehrál za dvě ligové sezony osmadvacet utkání, kromě toho působil i v Liberci. „Chtěl jsem tam zůstat, protože se mi tam líbilo i dařilo. V Ostravě navíc tehdy trénoval Zachar, se kterým jsem moc nevycházel. Jelikož ale Řepka přestoupil do Sparty, potřebovali stopera, takže jsem se musel vrátit,“ říká.

Trenér Jaroslav Šilhavý během čtvrtfinále Eura proti Dánsku.
Expert Deníku Sadílek: Střídání patnáct minut před koncem? Skutečné zoufalství

V klubu se potkal i se současným asistentem Tomášem Galáskem nebo sportovním ředitelem Aloisem Grussmannem. Hlavního trenéra Smetanu si pamatuje coby talentovaného mladíka. Osobně jej ale nezná. „Taky se to tam hodně prostřídalo,“ připomíná.

Ve Slovácku zase zná kouče Svědíka, jeho pobočníka Palinka či maséra Marxe. Do Uherského Hradiště ale jezdí častěji, z rodné vesnice to má přece jenom podstatně blíž.

Navíc v klubu působí i další rodáci z malé vesničky kousek za Kyjovem. Petr Vlachovský trénuje starší dorost Slovácka a Miroslav Zbořil šéfuje ženské složce.

Kromě Baníku hrával i druhou ligu za Vítkovice či si vydělával fotbalem v sousedním Rakousku.

Nyní už aktivní hráčskou kariéru ukončil, fotbal sleduje jen jako divák. „Ale než abych se někde rozčiloval, radši sednu na kolo a projedu se,“ usmívá se.

Po konci v rodných Moravanech ani netrénuje, pracuje jako správce Městského stadionu v Kyjově. Na starosti nemá jenom trávník, ale celý areál. „Na hřišti jsme zůstal, ale do míče už kopou jiní,“ dodává se smíchem.


Načítám výsledky …

Načítám tabulku …