O co jde? Pražené přichystali před pohárovým svátkem několik videí s názvem „Leicester Loading“, jež publikovali na oficiálním klubovém kanále na Youtube. A hned první díl splnil to, co se od podobných pořadů očekává. Vzbudil víc než značnou pozornost.

Hlavně tedy slova publicisty Jiřího Hoška. Někdejší rozhlasový zpravodaj v Londýně a nyní zástupce šéfredaktora webu SeznamZprávy s mírným nadhledem hodnotil jak Leicester („Je to město, kde bych já osobně žít nechtěl. Kromě katedrály a okolí tam není do čeho píchnout.“), tak některé hráče Foxes.

Zdroj: Youtube

Třeba hvězdný útočník Jamie Vardy podle Hoška „není žádný intelektuál“. Největší bouři ale vyvolalo jeho hodnocení Kaspera Schmeichela, dlouholeté brankářské jedničky Leicesteru. „Je to asi jediný brankář v Premier League, který pod dresem nosí korzet,“ zazní ve slávistickém videu o dánském reprezentantovi (a synovi gólmanské legendy Peteru Schmeichelovi).

Referují o tom i anglické deníky

Poprask byl na světě. „Bizarní obvinění,“ zaznělo z Anglie, kde si nahrávky brzy všimli (má ostatně anglické titulky). O případu referovaly weby listů The Sun či Daily Mail, rozhořčení fanoušci svými reakcemi zaplavili sociální sítě a pikantní aférka začala prosakovat i do médií v dalších zemích.

„Je to brankář, který má dlouhodobě problémy se životosprávou. Drsný trenér typu Jindřicha Trpišovského, který dbá na atletičnost a fyzickou stránku, by asi chtěl, aby Schmeichel pět nebo deset kilo zhubl,“ tvrdí Hošek ve videu o opoře Leicesteru.

Zároveň ale vysoce oceňuje Dánovy výkony. Vášně to neuhasilo. Obzvlášť, když Hošek zmínil mládežnický program Leicesteru: „Akademie Leicesteru žádnou extra kvalitu nemá. Excelentní je ale skauting.“

Fanouškům anglického klubu se to vůbec nelíbí. „Nesmyslný rozhovor. Snad je Barnes za ty řeči o špatné akademii zničí,“ napsal jeden z příznivců na fanouškovském webu Foxestalk.co.uk. Právě talentovaný rychlík Harvey Barnes (v této ligové sezoně už vstřelil osm gólů) je odchovancem Leicesteru a produktem zmíněné akademie.

„Jestli tohle video kluky nenamotivuje, tak pak už nic,“ poznamenal jiný fanoušek s tím, že hráči Leicesteru by si měli nahrávku pouštět v šatně. Celkově fans z Anglie litují, že nemůžou být přímo na stadionu: duelu by to bezesporu dodalo další jiskru.

Nemělo se to stát, uznal Tvrdík

Otázkou je, zda slávisté domysleli, co způsobí… Nakonec byl i slávistický boss Jaroslav Tvrdík donucen zavelet k ústupu a omluvit se za celý klub. Jak je jeho zvykem, učinil tak na Twitteru a pro všechny případy v češtině i angličtině.

„Slavii vedu k výkonnosti, sebevědomí a pracovitosti. Tyto vlastnosti musí současně provázet pokora a respekt. Je mi líto, jak klubové video a slova nezávislého novináře v něm vnímá soupeř a jeho fanoušci. Vzájemný zápas je pro nás oslava fotbalu. Nemělo se to stát. Promiňte,“ napsal Tvrdík.

Nezbývá než počkat, co „tlusťoch“ Schmeichel, Vardy a spol. slávistům předvedou ve čtvrtek od 18.55 přímo na trávníku v Edenu.