Ambiciózní tým vede tabulku první A třídy před druhými Mutěnicemi a třetími Velkými Pavlovicemi o tři hody. Ostatní týmy už jsou z postupové hry venku. Naopak záchranu nemá jistou deset týmů. Náročné jaro čeká i tři zástupce hodonínské okresu. Šesté Ratíškovice, desáté Vacenovice i dvanáctý Rohatec zaostaly za očekáváním vedení i diváků a na jaře se jim bude hodit každý bod. Snad jen čtvrté Bořetice nemají ve zbytku sezony o co hrát. Hodonínský deník se společně s trenérem Vacenovic Petrem Koplem ohlédl za podzimní části první A třídy skupiny B.

Podzim. Kyjov, Mutěnice, Velké Pavlovice a Bořetice. A pak až všichni ostatní. „Od počátku sezony se soutěž rozdělila. Čtyři týmy byly výkonnostně výš než ostatní celky. Tyto mančafty mají ve svých kádrech řadu zkušených hráčů, do kterých oddíly vkládají nemalé finanční prostředky,“ míní Kopl. „Ostatní týmy jsou naprosto vyrovnané. Jednou zahraje mužstvo lépe, podruhé zase hůře. Proto je soutěž nesmírně vyrovnaná. Polovina mužstev bude bojovat o sestup, protože rozestupy jsou minimální,“ doplnil.

Diváci. Podle předpokladů byla první A třída skupina B divácky nejnavštěvovanější soutěží. Na derby Bořetice – Velké Pavlovice přišlo přes osm stovek diváků, zápas Kyjova s Mutěnicemi si nenechalo ujít šest set diváků. Takový divácký zájem by mnohdy přivítaly i kluby ve druhé lize . „Derby na Břeclavsku a Hodonínsku byly zajímavé, proto přilákaly spoustu diváků,“ řekl Kopl.

Kyjov. Svěřenci kouče Hrabala si připsali nejvíce výher a dali i nejvíce branek. „Kyjov potvrdil, že má kvalitní tým, který by se určitě neztratil ani ve vyšší soutěži. Měl by si postup vybojovat. Jediný vážný konkurent budou Mutěnice,“ pravil zkušený lodivod. Mogul byl na podzim jediný tým, který dokázal favorita soutěže porazit. „Jsem za to rád,“ přiznal Kopl. Podle něj tvořili hru Kyjova zkušení mazáci Randa se Spáčilem a útočník Přikryl.

Mutěnice. Druzí přezimují vinaři. „Nevím, jestli Mutěnice mají zájem o postup. Každopádně kolega Zemánek má v kádru řadu zkušených hráčů. Mužstvo má víc než na první A třídu,“ uvedl Kopl, který pochválil osu Mutěnic. „Koštuřík, Válek, Kopčil, Lupač a Němčický patří v soutěži k nejlepším,“ míní bývalý trenér Vracova a Ratíškovic.

Ratíškovice. Baník se po sestupu do první A třídy dlouho hledal. Výsledné šesté místo není zase tak špatné. "Ratíškovice poznaly, že rozdíl mezi krajským přeborem a první A třídou není tak velký. Každopádně Baník má perspektivní mužstvo, které by nemělo mít problémy se záchranou. Výkonnostně půjde nahoru, nabídl svůj pohled Kopl.

Vacenovice. Olejáři nemohou být s desátým místem spokojení. „Je to velké zklamání,“ pravil Kopl. „Nezvládli jsme úvod ani závěr soutěže. Mrzí mě hlavně odevzdané výkony na hřištích soupeřů. V Mutěnicích, Dražovicích, Kosticích a Bučovicích jsme hráli mizerně,“ pokračoval. „I když jsme měli řadu zraněných hráčů, není to omluva. Domácí zápasy s Bučovicemi a béčkem Břeclaví jsme měl zvládnout. Zase nás čeká těžký boj o záchranu,“ dodal naštvaně.

Rohatec. Po čtyřech kolech se Slavoj vyhříval v popředí tabulky. Pak přišla dlouhé série bez vítězství i vstřelené branky. Ani v Rohatci nemohou být spokojení. „Po výborném začátku a vhodném posílení mužstva o brankáře Flíčka, Ščevíka, Slobodu a Duchoslava se zdálo, že bude Slavoj patřit k lepším celkům soutěže. Dlouhá série bez vítězství a gólu ho odsunula do spodní části tabulky,“ konstatoval Kopl.

Kanonýři. Tabulce střelců vládne Dalibor útočník. Útočník Mutěnic se ve čtrnácti zápasech trefil devatenáctkrát. Dvanáct gólů dal velkopavlovický Šabata, deset branek zaznamenal lanžhotský Darmovzal a kyjovský Přikryl. „Koštuřík, který patří do vyšší soutěže, potvrdil svoje střelecké kvality. Z mladých hráčů mě zaujal Tomáš Voříšek z Ratíškovic,“ řekl Kopl.

Postup. O krajský přebor si to na jaře rozdají tři týmy. Kouč Vacenovic favorizuje celky z Hodonínska. „Podle mě postoupí Kyjov, i když Mutěnice mu budou šlapat na paty až konce. Naopak Pavlovice v průběhu sezony odpadnou,“ je přesvědčen Kopl.

Sestup. Ohledně pádu do první B třídy je kouč Mogulu opatrný. „Na sestup je kandidátů více. Přál bych si, aby se zachránila všechna mužstva z našeho okresu,“ uzavřel hodnocení Kopl.

1.A třída skupina B

1. FC Kyjov 1919 14 11 2 1 40:13 35
2. FK Mutěnice 14 10 2 2 38:11 32
3. Slavoj Velké Pavlovice 14 10 2 2 30:10 32
4. Sokol Bořetice 14 8 0 6 31: 23 24
5. Sokol Lanžhot 14 6 1 7 25:29 19
6. FK Baník Ratíškovice 14 5 3 6 15:17 18
7. SK Slavkov u Brna 14 5 3 6 22:26 18
8. Dražovice 14 5 2 7 17 : 30 17
9. Sokol Tvrdonice 14 4 4 6 16:24 16
10. SK Mogul Vacenovice 14 4 3 7 18:20 15
11. FC Bučovice 14 4 3 7 16:22 15
12. Slavoj Rohatec 14 4 3 7 11:21 15
13. MSK Břeclav B 14 3 4 7 15:25 13
14. Sokol Kostice 14 2 2 10 12:35 8