Loni byly lepší pouze postupující Šardice. Letos se před fotbalisty Kyjova v krajském přeboru dostalo třináct týmů.

Jednoduše řečeno: nedávno uplynulý ročník znamenal pro Kyjovské velký ústup ze slávy.

„Nevyšel nám úvod,“ konstatoval Jiří Flašar, kouč a manažer 1. FC Kyjov. „Ztratili jsme zápasy, které jsme měli dobře rozehrané.“

Jen pro srovnání. V předminulé sezoně dokázal tým nastřádat osmapadesát bodů a nasázet dvaašedesát branek. Nyní má v konečné tabulce polovinu bodů a dvaatřicet gólů méně.

Plná marodka

„Od začátku jarní sezony se na nás lepila smůla v podobě zranění. V prvních kolech vypadlo pět hráčů základní sestavy,“ nastínil Flašar příčinu tápající hry.

K.O. dostal zejména útok. Mimo hru se ocitli Lipčík, Svoboda i Vinca. Opět se nabízí srovnání. Například loni desetigólový Lipčík stihl letos vinou zdravotních patálií pouze pět zásahů. Podobně na tom byli i ostatní. Ofenzivní manévry tak převzal mladíček Možíš.

Ten však nemohl stačit na vše. Kyjovští propadali hlavně při venkovních duelech, kde získali pouhé dva body.

„Rozdíl mezi venkovním a domácím zápasem byl, ale v mužstvu už zkrátka hráli dorostenci. Chyběly zkušenosti, tým si přestal věřit. Zkoušeli jsme samozřejmě něco udělat, ale bohužel to dopadlo takhle,“ krčil rameny.Domácí fanoušci smutnili zejména při prohraných střetnutích s nálepkou derby. Kyjov prohrál dvakrát s Ratíškovicemi a jednou s Velkou nad Veličkou. Bolestná byla hlavně porážka s Baníkem 0:3 na vlastním hřišti.

Při několika utkáních se Flašar dokonce posadil i na tribunu, aby získal na hru svého týmu jiný pohled, než který se mu nabízí z lavičky. Místo něj pak pokyny rozdával asistent.

„Utvrdilo mě to v názoru, který jsem měl už předtím. Nebudu jej ale zveřejňovat,“ odmítl šéf kyjovského celku komentovat získané poznatky. „Zkrátka jsme zkoušeli změny, abychom mužstvo nastartovali.“

Nutno podotknout, že neúspěšně. Experiment byl k vidění třeba na hřišti sestupujícího Mikulova.

Výsledek? Sám Flašar ho označil jako tristní.

Kyjov prohrál 2:3.

„Domluvili jsme se tedy, že sezonu dokoučuju na lavičce já.“ Tak se i stalo.

U postranní lajny se pohyboval už na podzim, kdy nahradil odvolaného Vratislava Chaloupku. Ten vydržel u kormidla pouze do devátého kola.

Trenérská škatulata

Ve zbytku úvodní poloviny soutěže pak u týmu vypomáhal ještě Josef Chvojka, kouč Blatnice pod Svatým Antonínkem. A letní přípravou provede kádr další trenérská tvář. Týmu se ujal Zdeněk Lorenc, který se do Kyjova přesunul z Veselí nad Moravou.

„Měli jsme v hledáčku několik trenérů. S panem Lorencem byla jednání rychlá a konkrétní. Známe se velmi dobře. Vsadili jsme na něj,“ odůvodnil Flašar tah vedení klubu angažovat Lorence.

Hodonínský deník Rovnost o jeho příchodu ke čtrnáctému celku uplynulého ročníku krajského přeboru spekuloval už v květnu.

„Konkrétně jsem se s nikým nebavil,“ říkal tehdy Lorenc během rozhovoru. „Samozřejmě se ale může stát cokoliv.“

Nyní už je jasno. Stejně jako v případě vize pro příští sezonu: hlavně nezažít podobnou, jako byla ta letošní.

Zdeněk Lorenc, nová tvář na lavičce Kyjova: Potřebujeme posílit na všech postech

Má před sebou čistý stůl. Trenér Zdeněk Lorenc odešel z Veselí nad Moravou do Kyjova, kde se opět představí v krajském přeboru. „Celá loňská sezona mě mrzí a štve,“ přiznal.

Nabídek jste měl povíc. Nakonec jste se stal koučem Kyjova. Co rozhodlo?
Když jsem trénoval druhou ligu, získal jsem na Kyjov pěkné vzpomínky.

Honí se Vám už v hlavě vize, se kterou hodláte u týmu vyrukovat?

Hlavně chci, aby mužstvo bylo ve vyšším patře krajského přeboru. Jinak stabilizovat a doplnit kádr.

Kyjov jste viděl už během uplynulé sezony. Na čem bude potřeba nejvíce zapracovat?

Vím, kde nás tlačí bota. Chce to ale posílit ve všech řadách.

Říkáte, že Veselí je pro Vás srdeční záležitost. S jakými pocity se Vám z něj odcházelo?
Mrzí mě to. Celá ta uplynulá sezona. Štve mě, že to tak dopadlo. Nemůžu to strávit. Veselí budu stoprocentně sledovat dál. Vím, že je tam mančaft, který by měl hrát minimálně do pátého místa v I. A třídě.