Mezi sportovní obojživelníky patří i současný hokejový brankář Břeclavi Jaroslav Chvátal. Jednadvacetiletý gólman hájí na druholigovém ledě barvy břeclavských lvů, na zeleném pažitu zase válčí za TJ Sokol Bohuslavice. Po podzimu pátý tým nejnižší fotbalové soutěže na Hodonínsku.

„Hraji za ně tři roky,“ říká Chvátal. Jak se vlastně hokejový brankář z Brna dostal mezi bohuslavické fotbalisty? „Čistě náhodou. V Bohuslavicích bydlela babička. Žiju sice pořád v Brně, ale v Bohuslavicích máme chatu. Takže si s klukama občas zahraji. Navíc jsem v Bohuslavicích registrovaný,“ vysvětluje nadaný sportovec.

Dříve se mezi profesionály našli univerzálové, kteří vynikali jak ve fotbale, tak při hokeji. Nejznámější z nich, Vlastimil Bubník, vybojoval v roce 1960 na fotbalovém mistrovství Evropy bronz, o rok později mistrovství Evropy v hokeji dokonce vyhrál. Současnost sportovním obojživelníkům příliš nepřeje. Mezi amatéry to možné je, vrcholový sportovec však nemá šanci. „Druhá hokejová liga a okresní fotbalová soutěž určitě jdou skloubit. U profesionálních hokejistů by to určitě nešlo,“ míní Chvátal.

V Břeclavi o jeho fotbalových dovednostech nejspíše netuší. „Nikdo se mě na to neptal. Ale myslím, že to nikomu nevadí. Pro mě je jen dobře, že mám pohyb navíc,“ pronesl Chvátal.

Vedení Bohuslavic problémy svému záložníkovi nedělá. Dobře totiž ví, že hokej má přednost. „Fotbalový trenér je solidární. Dá se s ním domluvit. Navíc mám natrénováno z ledu, takže to vždycky nějak uběhám,“ uvedl Chvátal, který má podporu i mezi fotbalovými spoluhráči.

Ti mají o druholigovém hokeji velmi dobrý přehled. „Samozřejmě si mě někdy dobírají. Legrácky mi nevadí. Kluci hokej sledují a fandí mi. Někdy jezdí i do Břeclavi na hokej,“ sdělil Chvátal.

Zatímco v masce a betonech gólům zabraňuje, v kopačkách se je snaží střílet. „Já spíš branky připravuji. Střelec moc nejsem,“ usmívá se bohuslavický Ronaldo. „Akci spíš založím, přihraji a kluci dávají góly,“ pokračuje.

V loňské sezoně se Chvátal trefil čtyřikrát. Z toho dvě branky zaznamenal na jaře. Proti Sobůlkám pomohl Bohuslavicím k výhře 4:3, s Želeticemi zachraňoval remízu. Bod nakonec Bohuslavicím nepomohl. Jeho tým v létě sestoupil do nejnižší soutěže. „Třetí třída je horší. Čtverka není zase tak hrozná,“ směje se bývalý brankář brněnské Techniky.

V letošní sezoně na první gól stále čeká. „Hraji hlavně pro radost,“ nedělá si těžkou hlavu Chvátal. Na vyšší soutěž nemyslí. I když zájem o něj byl. „Měl jsem možnost hrát 1.B třídu. Kamarád mě lákal do Otnice, ale já jsem to odřekl,“ přiznal velký fanoušek portugalského kouzelníka. „Kvůli Cristianu Ronaldovi jsem fandil Manchesteru United. Teď zase přeji Realu,“ dodal sportovní univerzál.