Stále jste člen Výkonného výboru Fotbalové asociace České republiky, tam setrváte?
Ne. Rozhodl jsem se, že taky skončím. Ve výkonném výboru má být vždycky předseda okresu nebo kraje a po mé rezignaci v něm jižní Morava nebude mít zastoupení poprvé od vzniku samostatné republiky. Tímto krokem jižní Morava likviduje sama sebe.

Sice jste odstoupil, ale valná hromada na jižní Moravě by vás patrně odvolala. Proč?
Tlak jsem vnímal. Svolala se na popud pěti předsedů okresních fotbalových svazů. Vytýkali mi oslabení moravské pozice v asociaci, což považuji za nesmysl, pořád má dvě komory. Možná vše začalo před rokem při volbě předsedy. Morava měla kandidáta Petra Fouska, Češi Martina Malíka a nakonec Morava ustoupila a došlo ke zvolení Malíka. Čas ukáže, zda to byla dobrá volba.

Myslíte, že ne?
To teprve zjistíme. Morava vystupovala jednotně, ale ustoupili jsme pro zvolení Malíka. Velká ztráta bude odchod generálního sekretáře Rudolfa Řepky, který dal výpověď k poslednímu prosinci.

Vám na jižní Moravě vytýkali, že jste hlasoval pro změnu stanov, která mimo jiné přinesla, že předsedu v případném čtvrtém kole nevolí zvlášť česká a moravská komora, ale prostá většina delegátů…
Při valné hromadě, kde se hlasovalo o změně stanov, jihomoravští zástupci ligových klubů Zbrojovka a Znojmo hlasovali jako já, stejně jako předsedové okresů Vyškova a Hodonína. I kluby divizí a třetí ligy z našeho kraje většinově hlasovaly pro změnu. Akorát dva předsedové jihomoravských okresů byli proti a tři se zdrželi. Pak svolali mimořádnou valnou hromadu a dosáhli toho, že mají jiného předsedu. Přeji jim hodně štěstí.

Proč jste podpořil změnu stanov?
Samozřejmě jsme vnímali nátlak ze strany UEFA, její zástupce nám řekl, ať změníme stanovy, nebo nám předepíšou nějaké vzorové, bude nucená správa… Nevím, jak by to dopadlo. Nakonec Morava většinově prohlasovala změnu stanov. Kluby první a druhé ligy na Moravě byly jednotně pro, stejně jako pět z pěti předsedů krajů.

Zástupci jihomoravských okresů uvádějí jako důvod mimořádné valné hromady ztrátu důvěry, protože jste nezabránil ani tomu, že česká strana má teď ve výkonném výboru tři členy za okresy a kraje, zatímco moravská dvě.
Nezúčastňoval jsem se schůzek vyjednávací skupiny, na kterých vzniklo, že Češi mají jednoho člena výkonného výboru navíc. Nebyl to návrh z mojí hlavy nebo od jižní Moravy. Pokud mám dobré informace, vzešel ze Zlínského kraje.

Nový předseda

Na pozici předsedy Jihomoravského krajského fotbalového svazu Pavel Blaha i ostatní členové výkonného výboru rezignovali po sílícím tlaku jihomoravských funkcio-nářů, podle kterých dovolili oslabení moravské strany ve Fotbalové asociaci České republiky. Pět ze sedmi předsedů okresních fotbalových svazů na jižní Moravě svolalo mimořádnou valnou hromadu, která 25. září do čela kraje dosadila právníka Vladimíra Kristýna, předsedu blanenského svazu.

Mohl jste tomu zamezit?
Blaha nehlasoval na valné hromadě sám, Morava má sedmdesát čtyři delegátů a většinově rozhodla takhle. Pokud se bavíme o fotbale a nebudeme dělat politiku, není to tak podstatné. Když tam budou lidé, kteří chtějí dělat fotbal, jsou schopní se domlouvat. Nezáleží, zda jsou z české, nebo moravské strany republiky.

Jak jste tedy vnímal, když vás jihomoravští funkcionáři chtěli sesadit?
Dodneška jsem tomu pořádně neporozuměl. Většinu z předsedů okresů znám od jejich funkcionářských začátků. Myslel jsem, že to budou dobré typy a osobnosti na vedení okresů. Pomáhal jsem jim a dostal je do funkcí. U určitých lidí je pro mě jednání z lidské stránky zklamání. To mám trošku v sobě, ale samozřejmě s tím umím žít. Absolutně nelpím na funkci, s tím nemám problém.

Měl jste nějakou reakci od předsedy asociace?
Ne. Z Prahy nevzešel jediný dotaz, co se ve druhém největším fotbalovém kraji v republice děje. Nevím, co si o tom mám myslet.

S jakým pocitem se ohlížíte za pozicí předsedy kraje?
Myslím, že za svou práci za těch devět let se nemám za co stydět. Nastavili jsme mezinárodní spolupráci, kdy se porovnávají mládežníci, také s vedením Jihomoravského kraje. Odvedli jsme kus práce a nyní je na novém vedení, aby pokračovalo, třeba spolupráci rozvíjelo dál a ještě někam jinam. Předsedové okresů a krajů se mají především snažit, aby získali partnery a finanční prostředky, které přerozdělí klubům, jež řídí. Věřím, že tohle bude pokračovat dál.