Lídr nejvyšší krajské soutěže nasměroval za povinnými třemi body a dvanáctou jarní výhrou v řadě kanonýr Petr Kasala. Kapitán Slovanu překvapivě začal sobotní duel mezi náhradníky. O poločasové přestávce však na hrotu domácího útoku nahradil autora první branky Václava Matulu a svůj parádní výkon korunoval hattrickem. Díky němu se ve střeleckých tabulkách dotáhl na Pavla Novotného.

Tehdejší forvard brněnské Sparty před šesti lety v přeboru nastřílel úctyhodných třiatřicet branek. Kasala je ve čtrnácté sezoně soutěží Jihomoravského krajského fotbalového svazu teprve druhým hráčem, kterému se to povedlo. Dvojnásobný nejlepší střelec nejvyšší krajské soutěže si drží brankový průměr 1,18. Pokud si ho ve zbývajících čtyřech duelech ještě o něco vylepší, bude mu na konci sezony v kolonce nastřílených branek svítit číslo osmatřicet. „Znovu jsme si ověřili, jak moc je pro nás Petr důležitý," řekl bzenecký trenér Libor Škodík starší, který obávaného střelce stejně jako třeba krajního beka Mokrého šetřil na středeční derby s Mutěnicemi. „Byl jsem přesvědčený o tom, že zápas v klidu zvládneme i v tomto složení. Poločasový výsledek mě však překvapil. Myslel jsem si, že po pětačtyřiceti minutách povedeme, a že Kasalu pošlu do hry někdy v šedesáté minutě. Nakonec musel jít na plac už po přestávce," prohlásil Škodík.

Zkušený kouč byl po posledním vyhraném střetnutí spokojený pouze s ofenzivní částí, k defenzivě však měl oprávněné výhrady. „Tři obdržené branky mě mrzí. Na to nejsme zvyklí, vůbec se mi to nelíbilo. Navíc dva góly byly absolutně zbytečné a plynuly z nekoncentro­vanosti brankáře Zemana, kterému utkání nevyšlo," uvedl kouč Slovanu.

První půle žádnou převratnou podívanou nenabídla. Favorit sice držel balon, ale příliš nebezpečný nebyl. Přesto několikrát zahrozil. Ránu Zůbka ale gólman Konečný vyrazil, Šmahaj po Škodíkově přihrávce pálil vysoko nad a střelu Matuly zblokoval dobře postavený hostující zadák.

Boskovice se nikam nehnaly, po čtvrt hodině hry ale mohly udeřit. Hlavička nepokrytého útočníka Fadrného ovšem skončila pouze v boční síti.

Slovan měl dál herně navrch, ve finální fázi ale nebyl přesný. Zůbkova rána šla mimo, pokus Horňáka tělem zastavil boskovický zadák a střela Šmahaje po Pyclíkově akci šla přímo do připraveného gólmana Konečného.

Ospalé bzenecké fotbalisty probrala až branka Fadrného ze 40. minuty. Kolmou přihrávku domácí stopeři Lejsal se Špačkem nezachytili a vysoký boskovický forvard podél vyběhnutého brankáře Zemana uklidil míč do sítě.

Slovan mohl vzápětí srovnat, ale Zůbkovu prudkou ránu vyrazil Konečný na roh. Favorit udeřil až těsně před půlí. Po standardní situaci zadáka Lejsala a hlavičce Špačka dorazil balon do sítě nekrytý Matula.

Toho kouč Škodík o poločasové přestávce stáhl a do hry poslal kanonýra Kasalu. Logický tah zkušenému kouči náramně vyšel. Bzenec totiž nejprve přečkal šanci soupeře a ve 48. minutě udeřil. Nejlepší střelec přeboru se poprvé dostal k míč, chladnokrevně propálil bezmocného brankáře Boskovic a na trávníku rozpoutal nečekanou přestřelku.

Na 3:1 zvýšil špílmachr Šmahaj, který elegantně uklidil balon pod břevno boskovické svatyně.

Boskovice však přispěchaly s rychlou odpovědí. Další nedůslednost bzenecké defenzivy potrestal Fadrný.

Dvoubrankový náskok Slovanu téměř okamžitě vrátil středopolař Škodík, který se hlavou trefil po standardní situaci Pyclíka.

V tu chvíli fanoušci nestačili rozebírat jednotlivé akce, rozhodčí nestíhal zapisovat střelce branek a hlasatel oznamovat jména ani změny stavu. Gólové hody dál pokračovaly. Po střele Fadrného za nešťastného Zemana uklidil míč Živný.

To však bylo z hostující strany vše. Na trávníku pak úřadoval pouze kanonýr Kasala. Nejlepší střelec přeboru nejprve vstřelil dvaatřicátý gól v letošní sezoně a následně dosáhl na rekordní metu Pavla Novotného ze soutěžního ročníku 2009/2010, když stejně jako tehdejší útočník brněnské Sparty zaznamenal třiatřicátou branku.

Bzenec zvítězil 6:3 a před druhými Bohunicemi, které v sobotu rovněž bodovaly naplno, uhájily devítibodový náskok. Pokud Kasala a spol. ve středeční dohrávce s Mutěnicemi urvou alespoň remízu, bude se ve Bzenci slavit historický triumf v krajském přeboru a postup do divize. „Nevím, kdy jindy by měli lidé přijít do Bzence na fotbal než teď, kdy vedeme krajský přebor, máme za sebou velmi povedené období včetně šňůry výher a triumfu v krajském poháru," říká Škodík.

Dohrávka 33. kola a jeden z jarních šlágrů startuje na bzeneckém stadionu v 17.30.

Krajský přebor, 29. kolo –

TJ Slovan Bzenec – FC Boskovice 6:3 (1:1)

Branky: 48., 70. a 77. Petr Kasala, 45. Václav Matula, 51. David Šmahaj, 54. Libor Škodík – 41. a 52. Martin Fadrný, 69. Viktor Živný

Rozhodčí: Martinec – Urbánek, Tichánek (Benda)

Žluté karty: Škodík, Mokrý – Konečný, L. Martínek, Jan Horák, Živný, Miksan

Diváci: 120

Bzenec: Zeman – Dulovecz, Lejsal, Špaček (61. Mokrý), Mlýnek – Horňák – Zůbek (84. Andrýsek), Škodík, Šmahaj, Pyclík (70. Dobeš) – Matula (46. Kasala).

Boskovice: Konečný – Miksan, Jakub Horák (46. Přikryl), Jan Horák, Černý – Kamenický (72. Pupík), Živný, Martínek, Preč – Fadrný, Stara.

Derby láká i na televizi
Atraktivní cenu si domů odnese jeden z diváků středečního utkání Bzence s Mutěnicemi. Vítěz poločasové soutěže, který si před utkání zakoupí slosovatelný zpravodaj, obdrží televizi, kterou do tomboly věnoval majitel firmy Kvart elektro Jaroslav Hromek starší. „Věřím, že i tato cena zvýší zájem fotbalových fanoušků o toto utkání," uvedl bzenecký trenér Libor Škodík starší.

I proti Mutěnicím budeme hrát na vítězství, říká Šmahaj

Bzenec – Dvanáctý korálek na jarní vítěznou šňůru v sobotu odpoledne navlékli bzenečtí fotbalisté, kteří si ve 29. kole krajského přeboru poradili s Boskovicemi a po hokejové výhře 6:3 se přiblížili divizi. K postupu do vyšší soutěže schází Slovanu jediný bod. „Snad to nebudeme natahovat a rozhodneme už ve středu," říká zkušený záložník Bzence David Šmahaj.

Výhra 6:3 vypadá sice hezky, ale výkon v prvním poločase nebyl podle vašich představ. Nebo se pletu?

V prvním poločase jsme se trošku herně trápili. Na hřišti jsme se hledali a kazili věci, které nám normálně vycházejí. I přesto, že jsme byli herně o něco lepší, jsme inkasovali jako první. Soupeř využil chyby a nedůslednosti v naší defenzivě a dal nám laciný gól. I další dvě obdržené branky byly stejné.

Mužstvu pomohl příchod kanonýra Kasaly. Souhlasíte?

Všichni víme, že Peťa je střelec, což znovu potvrdil. Na obhajobu Vaška Matuly ale musím říct, že taky nehrál špatně. Jenom je jiný typ hráče. Více mu to svědčí v záloze, protože je lepší do kombinace. Naproti tomu Kasy je hráč do vápna. Spousta kluků mu to umí nachystat, z čehož těží. Určitě byl jeho příchod pro nás plus, i když druhá půle nebylo pouze o něm. Nahoru šel výkon celého mužstva. Zpřesnili jsme hru, dali branky a proto jsme vyhráli.

Čekali jste, že vás čtrnácté Boskovice tolik pozlobí?

Hosté nebyli špatní, ale chvílemi hráli docela zákeřně. V některých momentech byli Boskovičtí až moc tvrdí. Do fotbalu některé věci nepatří.

Už ve středu můžete stvrdit svůj triumf v krajském přeboru. Mutěnice vám ale taky nedají nic zadarmo. Očekáváte velký boj?

Víme, že nám k postupu chybí bod, ale my chceme doma všechny zápasy vyhrát. I proti Mutěnicím budeme hrát na vítězství. Čeká nás ale velmi těžký soupeř. Bude to derby derby a diváci se mají na co těšit. Snad jich přijde hodně a my je potěšíme dobrým fotbalem.