Klub o stížnosti informoval v průběhu týdne. Na svaz poslal otevřený dopis.

„Po dlouhé době jsem zažil, jak fotbal dokáže být hnusný, protože režii zápasu jednoznačně vzali do rukou rozhodčí. Ukázali nám, jak se asi hraje v 1.A třídě. Zaráží mě, že se tak děje již ve třetím kole. Zažil jsem ve fotbale hodně, ale tady to se jen tak nevidí,“ nebral si servítky krátce po utkání hostující lodivod Libor Škodík.

Hosté přitom v Kosticích po brankách Kasaly a Ingra vedli již 2:0. Zápas měli dlouho ve své moci „Domácí jsme jednoznačně přehrávali a byla pouze otázka, kolik branek domácím přidáme,“ sdělil Škodík.

S jeho slovy souhlasil i trenér Kostic. „Je pravda, že v prvním poločase hráli opravdu dobře. Jejich hráči chtěli hrát fotbal,“ uvedl Libor Snopek.

Po změně stran se však údajně začali dít na trávníku neuvěřitelné věci. „Sudí jim vyloženě darovali vítězství,“ mínil rozčarovaný Škodík.

Bzeneckým se nelíbí, že sudí Palát před druhým inkasovaným gólem neposoudil střet domácího forvarda Šalši s hostujícím zadákem jako faul.

Vedení Bzence dále poukazuje na to, že měl být v prvním poločase domácí Šalša za faul na gólmana Žiga vyloučen. V závěru pak hostující brankář uviděl červenou kartu za faul na domácího Darmovzala.

„Zarážející byla aktivita asistenta Hytycha, který si několikrát volal hlavního a ten na základě jeho „rady“ otáčel situace, které již jednou rozhodl a určitě byl k daným situacím blíž než pomezní. Místo odkopu od brány roh, místo faulu na našeho obránce standardka z dvaceti metrů apod. Vyvrcholilo to udělením červené karty pro našeho brankáře, kdy hlavní rozhodčí stál patnáct metrů od místa souboje, zapískal faul na brankáře a až na radu Hytycha udělil Žigovi červenou kartu za údajný úder do soupeře,“ stěžují si bzenečtí v otevřeném dopise.

Zcela jiný pohled má na inkriminované situace Snopek. „Je to nechutnost, co na nás zkoušejí mistři světa ze Bzence. V zápase byly tři sporné věci. Zákrok Šalši na Žiga jsme pořádně neviděli. Ale myslím si, že kdyby vás někdo napral ze dvou metrů kolíkama do hrudi, určitě nedohrajete. Byl to nezaviněný střet. Šalša ho neviděl,“ míní domácí kouč.

A pokračoval. „Vykládat, že Pyclíka a Žiga někdo neprávem vyloučil je holý nesmysl. Kdyby rozhodčí napsali do zápisu vše, co si museli od hostující lavičky vyslechnout, tak bzenečtí činovníci na ni nebudou smět minimálně rok vkročit,“ je přesvědčen Snopek.

Bzeneckým se nelíbil ani souboj před vyrovnávací brankou. „Je pravda, že Šalša šel před vyrovnávacím gólem do souboje s jejich stoperem hodně důrazně. Byl to ale souboj ve výskoku. Kdyby pískl faul, nic by se nestalo. Na druhou stranu, kdyby mu Bzenečtí od úvodu druhé půle nenadávali, tak by to posoudil jinak,“ myslí si domácí lodivod.

Ten vidí příčinu všech nesvárů v kontaktním gólu. „Ve dvacáté vteřině druhého poločasu jsme snížili. Od té doby hosté rozhodčí neustále uráželi. Následně byl vyloučen Pyclík za stažení našeho Darmovzala. Myslím si, že když hostující trenér sám pokáral vlastního zadáka, tak to faul na červenou byl,“ pravil Snopek.

Rozhodující trefě Kostic navíc předcházela další sporná situace. „Z následného trestného kopu jsme trefili tyčku. Hlavní sudí ukázal odkop, po konzultaci s asistentem změnil své rozhodnutí na rohový kop. Nikdo z nás nemůže na padesát metrů dokázat, jestli to byl odkop. Z rohu jsme pak dali na 3:2,“ prohlásil Snopek.

Závěr nedělního utkání provázely velké emoce. Hostující hráči i příznivci zasypali rozhodčí a domácí lavičku sprškou nadávek. Navíc za udeření soupeře pěstí v přerušené hře byl vyloučen gólman Bzenec Žigo. „Hosté závěr nezvládli. To už nemělo s fotbalem nic společného. Zákrok Žiga jsem neviděl. Jak to přesně bylo, to vědí jen samotní aktéři konfliktu a asistent rozhodčího. Náš útočník měl rozbitý ret a sám by si ho asi těžko rozbil,“ podotkl Snopek, který byl s jednání bzeneckého oddílu rozčarován. „Až si z koruny stromu sednou na zem, tak věřím tomu, že oni tu soutěž možná i vyhrají. Mají tam ale i hráče, kteří se umí chovat a kteří chtěli hrát fotbal. Ostatní se chtěli pouze hádat, plivat a fackovat,“ kroutil hlavou Snopek.

Disciplinární komise se na středečním jednání vyhroceným duelem zaobírala. Na příští jednání si pozvala hlavního rozhodčího Jiřího Paláta a hráče Kostic Petra Darmovzala a vynesla trest pro Pavla Pyclíka, který si za vyloučení nezahraje jedno utkání. Gólman Michal Žigo, druhý vyloučený, má zastavenou činnost až do vyřešení případu.

Otevřeným dopisem se bude zabývat i výkonný výbor jihomoravského krajského fotbalového svazu. „V pondělí to budeme řešit na výkonném výboru. Co mám ale informace od nezávislých pozorovatelů, tak to bylo trochu jinak než napsal Bzenec. Spíše mě mrzí hrubé urážky hostujícího trenéra Škodíka na adresu domácích,“ řekl předseda JMKFS Pavel Blaha.

Naopak případem se nebude zabývat komise rozhodčích. „Zatím ne. K záležitosti se nemůžu v tuto chvíli vyjádřit, protože na zápase nebyl delegát a nemáme ani žádnou kvalitní informaci o průběhu zápasu. Rozhodčí si každopádně pozveme na pohovor,“ uvedl předseda komise rozhodčích a delegátů Marek Blažek.

Šéf rozhodčích potvrdil, že rozhodčí zatím žádný trest nečeká. „Zatím pouze nebudeme Hytycha s Palátem delegovat na zápasy Bzence. Pokud by se však na pana Paláta objevila nějaká další stížnost, tak už by to něco signalizovalo. Pak bychom to nějakým způsobem řešili,“ dodal Blažek.

Otevřený dopis Bzence VV JmKFS a KRD JmKFS

Oznámení o průběhu zápasu Kostice – Bzenec 3 : 2 ( 0 : 2 )

(stížnost dle našeho názoru nemá cenu ani podávat)

Minulý týden proběhla médii zpráva o návštěvnosti fotbalových utkání Bzence. V době, kdy na fotbal chodí celkově málo diváků, to je pozitivní zjištění. Jistě to není samo sebou, ale je to dané výkonem mužstva, předváděnou hrou a úrovní zápasů (nedílná součást jsou rozhodčí).

O uplynulém víkendu jsme hráli mistrovské utkání v Kosticích. Jednalo se o třetí kolo I. A třídy ročníku 2009/2010. Návštěva nebyla vysoká, ale troufáme si tvrdit, že více než půlka diváků byla ze Bzence. I přes celkem větší vzdálenost přijeli podpořit naše mužstvo s očekáváním pěkného fotbalu. To se nám v prvním poločase dařilo. Již v 1. minutě jsme vedli 1 : 0, v 25. minutě to bylo již 2 : 0. Plně jsme ovládali hru a podle nejenom našeho názoru předváděli pěkný fotbal a domácí do ničeho nepustili. Měli jsme i další šance, ale hlavně hru plně pod kontrolu a čekalo se, kdy zasadíme domácím KO. Tak skončil první poločas.

Bohužel to KO přišlo ve druhém poločase, ale ze strany rozhodčích. Úmyslně jsme napsali, že se jednalo o třetí kolo, protože jsme zvyklí už na cokoliv ve fotbale, ale takhle brzy z kraje soutěže, to je zarážející. Všichni víme, co se děje na jaře, v bojích o záchranu, nebo o postup, ale ve třetím kole? Režii průběhu zápasu vzal do své moci hlavní rozhodčí Palát za výrazné podpory druhého asistenta Hytycha. Od začátku půle nás do ničeho nepouštěl. Pískal útočné fauly, všechny zákroky se kopaly proti nám, fauly domácích se nepískali a domácí toho využívali až k ragbyovým prvkům v soubojích o míč. Viz. situace před druhou brankou, rukama odhozený stoper při souboji o míč. Nepotrestaný zůstal i krvavý šrám na hrudi našeho brankáře od kopačky útočníka domácích. Pěkně nás psychicky rozložil. Mohli bychom tu vypisovat další věci, ale každý průměrný fotbalista se s tím bohužel už setkal a ví co se v takových situacích děje. Zarážející byla aktivita asistenta Hytycha, který si několikrát volal hlavního a ten na základě jeho „rady“ otáčel situace, které již jednou rozhodl a určitě byl k daným situacím blíž než pomezní. Místo odkopu od brány roh, místo faulu na našeho obránce standardka z 20 metrů apod. Vyvrcholilo to udělením ČK pro našeho brankaře, kdy hlavní rozhodčí stál 15 metrů od místa souboje, zapískal faul na brankaře a až na radu Hytycha udělil ČK brankařovi za údajný úder do soupeře.

Při po zápasové diskuzi s nestrannými diváky, funkcionáři z MSK Břeclav nám říkali, že jsme to měli ustát, že jsme byli jednoznačně lepší. Ale bohužel nemáme tak psychicky vyspělé mužstvo, abychom takové svinstvo zvládli. A myslíme si, že málokteré mužstvo by to na takové úrovni zvládlo a je otázka kam by rozhodčí až zašel ve vidině motivačního prvku. Chtěli jsme napsat námitku na vyloučení našeho brankaře (vyloučení obránce bylo sice sporné, ale uznávám, že se tak dalo, sice přísně, posoudit), ale bohužel náš kapitán pod tlakem podepsal zápis a na dopsání námitky jsme neměli nárok.

Teď se vrátíme k začátku článku. V dnešní době se na všech úrovních bojuje o diváky, ale pokud vedení fotbalu dovolí to, co se událo v Kosticích, tak ty diváky budeme ztrácet a ne získávat. Po nedělním zápase odjížděli diváci znechuceni se slovy, že na takové svinstvo nebudou ani chodit. Opravdu to hrozilo i napadením rozhodčích a my se tomu nedivíme. Člověk jede několik kilometrů, má s tím výdaje a pak tam dvojice rozhodčích předvede to, co předvedli. Měli byste se zamyslet co s tím. Přísnější měřítko snese pouze první asistent p. Vodák, který mám pocit, se v některých situacích až styděl za své kolegy. My víme, že se situace s rozhodčíma nezlepší den ze dne, ale měli jsme pocit, že je to lepší než před takovými 15–20 lety, ale Palát s Hytychem nás vrátili do těchto dob. Pokud chcete na JmKFS velet takovému fotbalu, tak to budete asi dělat pouze pro sebe a diváků bude čím dál tím méně. Máme obavu, že zmínění Palát s Hytychem to v neděli opět některým našim fanouškům znechutili.

Píšeme to až v pondělí, kdy ty první impulsivní emoce ustoupili, ze zkušenosti víme, že to nic neřeší, že si to možná přečtete a to je vše co pro ten fotbal uděláte, ale žádali nás o to i fanoušci. Nevíme jak vy, ale my o diváky stojíme, chceme, aby chodili na fotbal a proto i tento dopis zasíláme.

Pokud jsme si trochu stěžovali na výkon rozhodčího z prvního kola ve Vracově, musíme se p. Špačkovi omluvit a poděkovat za rovinu, kterou odpískal v porovnání s výkonem rozhodčích Paláta a Hytycha.

Výbor Slovanu Bzenec