„Na jižní Moravě se hraje Kouba Cup, což je tradiční celostátní turnaj starších žáků, kde hrají krajské mládežnické výběry, takže jsem to spojil a přijel se podívat i na českou sedmnáctku do Kyjova. Sledujeme potencionální hráče pro reprezentaci," uvedl Kozel.

Bývalý trenér Dukly Praha a Liberce viděl většinu mladých hráčů ročníku 2000 vůbec poprvé. „Navíc vím, že trenér Kotal zkouší proti Maltě hlavně kluky, kteří v reprezentaci teprve začínají, takže to byla jejich první větší příležitost se ukázat," uvedl pětačtyřiceti­letý kouč.

Zatímco pro některé diváky byl výkon českého mládežnického výběru zklamáním, známý odborník talentované fotbalisty nekritizoval. „Takto to vždycky bývá, než se to sehraje. Po dvou neproměněných šancích mohla na kluky dolehnout nervozita. Druhý poločas už byl ale lepší. Dvě šance jsme proměnili a zaslouženě vyhráli," řekl Kozel.

Podle něj se musí s šikovnými mladíky neustále pracovat. „Cesta k vrcholovému fotbalu je samozřejmě dlouhá. Třeba někteří kluci na nedávném Memoriálu Václava Ježka ukázali perspektivu," pravil Kozel.

Bývalý stoper pražské Slavie a Benešova po šesti letech skončil na lavičce Dukly. Sympatický kouč za tu dobu celek z Julisky vytáhl z druhé ligy až do horních pater nejvyšší české soutěže. „Po letech v lize se z té práce stával pomalu stereotyp. Říkal jsem si, že by to chtělo nějakou změnu. A právě v té době přišla nabídka, která by tyto představy mohla naplnit," uvedl Kozel, který v letní přestávce převzal českou osmnáctku.

Kozel se nyní naplno věnuje mládeži. Fotbalové naděje do patnácti let se od úterý do čtvrtka koncentrují na Břeclavsku, kde se koná nejprestižnější turnaj v kategorii starších žáků – Kouba Cup. Třiadvacátý ročník klání krajských výběrů U15 hostí osm stadionů. Hraje se 
v Břeclavi, Valticích, Lednici, Velkých Bílovicích, Moravském Žižkově, Lanžhotě a Kosticích.

Turnaj patnáctiletých fotbalistů je vzpomínkou na bývalého brankáře Dukly a Sparty Pavla Koubu. Opora československé reprezentace, která na mistrovství světa 1962 v Chile získala stříbrnou medaili, v roce 1993 zemřela na hřišti při utkání starých gard Sparty a Slavie.