Nakonec se „očisty“ dočkali jen na jedenačtyřiceti stadionech. Jihomoravské kluby ohlásily stoprocentní úspěch. Sparta Brno, Líšeň i Hodonín v srpnu dostaly papír, že jejich prostory jsou bez virů. „Byli jsme rádi i kvůli rodičům, že můžeme deklarovat, že se na stadionu něco dělalo a byli o kapku klidnější,“ řekl vedoucí hodonínské mládeže Michal Bíza.

Šéfy vybraných klubů oslovil pouze zástupce firmy Tymich, která dezinfekci dostala na starost. Na jižní Moravu pak její zaměstnanec cestoval i víc než šest set kilometrů. „S nikým jsem o tom nejednal. Napsal nám akorát nějaký pan Simandl, že asociace sponzorsky platí dezinfekci šaten,“ uvedl předseda líšeňského klubu Karel Hladiš.

Telefonát a následné vyčištění kabin zajistil klubům status Sportovního střediska mládeže, jenž uděluje FAČR. Proto zaměstnanec firmy Tymich na stadionech vystříkal dezinfekcí výhradně místnosti, které patří mládežnickým kategoriím. „Udělal nám dvě dorostenecké kabiny a šatnu pro vedení mládeže. To bylo všechno,“ potvrdil Hladiš.

Fotbalová dezinfekceFotbalová dezinfekceZdroj: Deník/Jakub Rusek

V Líšni trvala práce zhruba třicet minut, v Hodoníně zabralo jedno patro a podepsání protokolu o provedení práce maximálně hodinu. „Domluvili jsme si s panem Simandlem termín, který vyhovoval jemu i nám. Pak jsme přišli na stadion, otevřeli jsme mu kabiny a on provedl dezinfekci. Tím to skončilo,“ líčil Bíza.

Nejdelší dobu zabrala akce na mládežnickém stadionu brněnské Sparty. „Dezinfikovali nám sedm šaten, které jsou poměrně velké. Pánovi jsem dal číslo na hospodáře, domluvil se s ním a dělal to tam dopoledne,“ pravil předseda Sparty Brno Jindřich Stehlík.

Loni v srpnu Líšeň, Sparta i Hodonín dezinfikovaly prostory stadionu poprvé, a také naposledy. Nyní totiž mládež kvůli vládním opatřením ani netrénuje. „Máme před vstupy do areálu dezinfekce, ale hřiště se už hodně dlouho nevyužívají. Proto je to zbytečné,“ podotkl Stehlík.

Z asociace se k šéfům klubů o podezřelé zakázce nedostala žádná informace ani poté, co ji začala vyšetřovat policie. „O kauze vím jen z novin, oficiálně neznám cenu prací. Nevím ani, kdo to platil, nevím nic,“ krčil rameny Hladiš.

Jemu i předsedovi Stehlíkovi se ozval akorát šéf revizní komise FAČR Zdeněk Šimek. „Měl na nás dotazy, jak akce vypadala, že mu bylo divné, kolik za to asociace zaplatila. Díky jeho práci se to provalilo. Nikdo jiný nás nekontaktoval,“ zmínil Hladiš.

O kauze informovala média poprvé v polovině prosince. „Nejprve jsme to brali jako pozitivní krok, pak nás ale překvapilo, že to bylo takové monstrum,“ dodal Bíza.