I když vedení klubu přivedlo v letní přestávce do mužstva výrazné posily, poslední přípravné zápasy ukázaly, že bývalého kouče Ostravy, Jablonce nad Nisou či Jihlavy čeká ještě spousta práce. „Jsem přesvědčený o tom, že do sezony vstoupíme lépe, než vyzněl závěr přípravy," říká bývalý asistent trenéra národního týmu.

Pane Komňacký, jak hodnotíte letní přípravu? Byl jste spokojený s přístupem hráčů a úrovní tréninků?

Příprava byla adekvátní soutěži, kterou hrajeme. Žádné závažnější připomínky nemám. Myslím si, že na divizní poměry byla tréninková morálka, přístup hráčů a možnosti, jenž v Hodoníně jsou, v naprostém pořádku. Na tohle si nemohu v žádném případě naříkat. Na druhé straně jsme nemohli trénovat v Hodoníně a museli jezdit do Mikulčic. I tam však byly podmínky pro přípravu v pořádku. To, co jsme si naplánovali, to jsme zvládli.

Bylo velkým problémem zapracovat do mužstva tolik nových hráčů?

Samozřejmě v tom trochu problémy byly. Kádr se rodí za pochodu. Hráči si na sebe teprve zvykají. To jsou klasické porodní bolesti při zrodu nového mužstva. Přístup hráčů je ale v pořádku.

Jako moc velké starosti vám dělají poslední výsledky? Prohrát s Prostějovem či Břeclaví jistě není ostuda, ale čtrnáct obdržených branek ze tří zápasů je hodně…

Máte pravdu. Určitě nikdo z nás rád neprohrává. Ani naši hráči to teď nenesou příliš dobře. Na druhé straně je to pořád jenom příprava. V posledním týdnu však budeme ladit sestavu i formu hráčů.

Problémy jste měli hlavně v defenzivě, souhlasíte?

Ano, v defenzivě jsme opravdu měli veliké potíže. Právě na obrannou hru se musíme zaměřit nejvíce. Chceme, aby se defenziva celého mužstva zlepšila. Čtrnáct gólů ze tří zápasů je opravdu mnoho. Navíc chyby nejsou pouze taktické, ale i individuální. V posledních zápasech se navíc proti nám kopaly čtyři penalty, skoro všechny přitom byly zbytečné. Soupeř nebyl ani v šanci.

Jak moc těžké je naučit divizní hráče bránit?

Je to složitější než v lize, kdy je tréninků a času mnohem více. Musíme se ale na defenzivu zaměřit, protože od obrany se všechno odvíjí. Každý trenér chce vybudovat mužstvo odzadu, ani já nejsem výjimkou.

Musel jste ze svých nároků, které jste měl na ligové hráče, hodně slevit?

Samozřejmě nejde srovnat mužstvo, které hraje evropské poháry, s týmem, jenž nastupuje v divizi. Je jasné, že úroveň a kvalita kádru a dovednosti hráčů jsou někde jinde. Takto to prostě je. To není žádná ostuda pro kluky z Hodonína. Člověk se musí umět přizpůsobit úrovni, na které se daný klub nachází a ze svých nároků slevit. Já jsem však nechtěl slevovat příliš. Věřím tomu., že v kádru máme spoustu mladých hráčů, kteří se mohou dál vyvíjet a růst. Pro ně musí být laťka hodně vysoko a oni se k ní musí snažit přiblížit nebo ji přeskočit.

O posílení či doplnění kádru jste se po nepřesvědčivých výkonech a výsledcích v klubu nebavili?

Nevylučuji, že by mohl někdo odejít nebo přijít. Určitě o tom uvažujeme. Všechno je to závislé na ekonomických možnostech klubu. Na druhé straně musíme vytipovat i správného hráče. V současné době ale mají třeba druholigové týmy soupisky uzavřeny, takže je možné, že mají v kádru někoho, na koho se nedostalo a koho by třeba rádi někam udali. Navíc my máme v obraně dost marodů. Ať už je to Polák, Kyselka nebo Novotný. Cítíme, že nás v obraně tlačí bota. Uděláme však všechno možné, abychom mužstvo na podzimní část připravili co nejlépe.

Určitě ale ani přes nepříjemné porážky z předsezonních cílů hrát v popředí divize D slevovat nebudete. Nebo se pletu?

Nechci před sezonou proklamovat nějaké velké cíle ani nechci říkat velká slova. Jisté je, že budeme chtít hrát v soutěži důstojnou roli. Uvidíme, na co budou naše výkony stačit. Jsem přesvědčený, že hlavně směrem dopředu určitou kvalitou máme. Pokud se nám podaří vylepšit obranu, můžeme si troufnout hrát v horní polovině tabulky. A pokud se bude všechno dobře vyvíjet, nevylučujeme, že v zimě třeba mužstvo o dva hráče posílíme a vyhlásíme ještě smělejší cíle.

Smělé cíle má v nejvyšší soutěži i váš bývalý klub z Jablonce nad Nisou, který si nedávno připomněl výročí sedmdesáti let od založení oddílu. Pozval vás prezident předního českého celku Miroslav Pelta na oslavy?

Byl jsem pozvaný na oslavu, která se konala minulou středu v jabloneckém divadle. Tam jsem se bohužel nedostavil, protože jsem si plnil klubové povinnosti v Hodoníně a já jsem nechtěl trénink vynechat. Na zápas s Bohemians jsem taky nemohl. Ale jinak jsme ve styku hlavně s prezidentem Peltou i dalšími lidmi z Jablonce. Oslavy jsem ale přenechal mladším (úsměv).

Páteční exhibiční utkání bývalých hráčů Drnovic a Zbrojovky si ale ujít nenecháte…

Dostanu se tam až později, protože máme v Hodoníně poslední trénink před prvním mistrovským zápasem. Rád však všechny kluky, se kterými jsme fotbal v Drnovicích dělali a hráli, uvidím a pozdravím.

Vaším prvním soupeřem bude Stará Říše. Máte už o soupeři z Vysočiny nějaké podrobnější informace?

Na jejím posledním zápase byl jeden náš člověk, takže určitě budu informace mít.