„Pamatuji si to jak dnes, bylo to někdy v listopadu 2002 a byl pátek, sedm hodin večer. Volal mi tehdejší manažer Synotu pan Hastík, který mně nabídl profesionální práci u dorostu. Vůbec jsem se nerozmýšlel a okamžitě jsem to vzal,“ vzpomíná na příchod současný asistent trenéra Soukupa Jiří Dekař.

Kolik pamatujete trenérů, kteří vedli áčko, za dobu, co jste ve Slovácku?
Když jsem přišel, tak mužstvo trénoval Rabušic, pak to převzal Jarolím, dál Molnár, Plíšek, Malura, Kalvoda, Jurkemik, chvilku jsem to vedl já, potom přišel Mazura a teď je to trenér Soukup. Celkem tedy devět trenérů. Dobrá paměť, že?

Výborná. Jaká je podle vás v současnosti pod koučem Soukupem éra Slovácka?
Je to taková fotbalová moderna. Trenér Soukup hodně využívá moderní techniky, jako je počítač, videa ze zápasů a důkladné analýzy všech střetnutí. Razí ten nejmodernější fotbalový trend a snaží se to přenést i na kluky na hřiště. Musím říct, že to jsem nezažil ve Slovácku za žádného trenéra. Pořád jsem sice u áčka nebyl, ale vím, jak to tam chodilo.

Jak moc jsou vám současné moderní metody trenéra blízké?
Musím se přiznat, že ani já osobně jsem to nikdy nedělal. Sport testery a počítač na pokoji jsem nikdy neměl.

Dá se říct, že trenér Soukup ovlivnil i váš pohled na fotbal díky jeho moderním metodám?
Řeknu to asi takto. Kdybych to nedělal, tak bych u mužstva nebyl. Přišel nový trenér a řekl, že to budeme dělat tak a tak, a pokud to takto nebudete dělat, tak bohužel… Myslel jsem, že v mých vyšších letech už to nebudu potřebovat, ale mýlil jsem se.

Odrazí se to i v herní taktice na jednotlivá utkání?
Určitě, on dělá také důkladné analýzy soupeře. Takže už je připravené, kde má soupeř silnější nebo slabší stránku, a celá ta příprava směřuje k tomu konkrétnímu zápasu. Nechci teď odhalovat, abych neodhalil, ale víme co, kdo a kde.

Všechno se ale nedá natrénovat pomocí počítačů a videa…
Samozřejmě. Jsou věci, které technika neovlivní. Když hráč neumí nahrát levou novou, tak mu můžete pouštět videa, jaká chcete a stejně to nepomůže.

Jaký je ještě podle vás rozdíl mezi trenérem Soukupem a ostatními trenéry, kteří ve Slovácku za vaší éry působili?
Trenér Soukup preferuje útočný fotbal. Vyžaduje napadat a atakovat soupeře co nejvýš a razí důrazný pressing. Chodíte na všechny naše zápasy a viděli jste, že jsme nebyli zalezení s nikým. Prohráli jsme třeba se Spartou nebo s Olomoucí, ale hráli jsme proti nim útočný fotbal. Tam už rozhodlo to, že oni ty šance dali, a my ne, i když jsme si je vytvořili.

Trénujete ve Slovácku už osmý rok a znáte dokonale všechny hráče z mládežnické akademie, kdo vás v poslední době překvapil?
Třeba Venca Ondřejka, který byl na hostování v Kroměříži a vrátil se do Slovácka oklikou. Všichni nad ním už lámali hůl, ale já jsem věřil, že se prosadí, on to nakonec dokázal. Nebo Petr Reinberk, ten hrál nějaký čas ve Vítkovicích, vrátil se a mile mě překvapil. Byl rok bez rodičů a druhá liga mu očividně prospěla. Filip Hlúpik je pro mě také překvapení, má velkou agresivitu a chuť do zápasů, až to někdy přehání. Ještě musím vzpomenout Tomáše Jelečka, Vencu Stráníka a Jakuba Svízelu, ale ten má v současnosti zánět achilovky a je mimo hru.

Je u dorostu ještě výrazný fotbalový talent, který by mohl naskočit k přípravě s prvním mužstvem?
Je to všechno cesta na dlouhou trať. Když by každý rok vyšli do přípravy tři hráči a v áčku se chytil jeden, tak je to výborné. Momentálně z těch kluků, co máme, si musíme na nějaký výrazný talent ještě čas počkat.

Vy pocházíte z Ratíškovic, to je známá líheň fotbalových talentů. Nerýsuje se tam nějaká výrazná osobnost?
U nás je hodně talentů, ale nechtějí na sobě pracovat. Ti kluci mají jiné zájmy, než je fotbal. Jsou shnilí a líní, pár jsem jich k nám přivedl, ale po třech trénincích šli pryč a raději hrají I.A třídu.

Můžete říct, o koho jde?
Já nikoho jmenovat nebudu.

Na Hodonínsku není fotbalová situace zrovna ideální. Šardice se vzdaly třetí ligy a Mutěnice ze stejné soutěže odstoupily. Jak se na to díváte?
Svůj názor mám, ale ten nebudu ventilovat přes noviny.

V současnosti je v divizní tabulce Hodonín na druhém místě. Věříte, že bude postupovat do třetí ligy?
Já už jsem před začátkem sezony někde říkal, že víc věřím Vyškovu, který po podzimu vede tabulku.

STANISLAV DUFKA