Desátá příčka a zisk osmatřiceti bodů. S takovou vizitkou zakončili fotbalisté Velké nad Veličkou svoji druhou sezonu v krajském přeboru.

I když nedokázali bodově navázat na předchozí premiérovou sezonu v nejvyšší krajské soutěži, panuje na Horňácku spokojenost. Velká skončila v tabulce před dvojicí okresních rivalů Kyjovem a Ratíškovicemi.

„Potřebovali jsme se zachránit, což se nám povedlo. Body jsme získali, takže se sezonou spokojenost je,“ řekl trenér Velké Petr Kohůt starší.

Kordárna před sezonou avizovala cíl do desátého místa. V průběhu sezony ovšem vedení klubu přehodnotilo cíle. Po zimním odchodu bratří Macků však brala Velká i záchranu. „Úplně na začátku byl cíl do desátého místa, abychom se nemuseli stresovat o sestup. I když takové pasáže, kdy už to nevypadalo, že do toho desátého místa budeme, jsme tam měli. Nakonec jsme zabojovali a rozhodujících šest bodů jsme získali při jednobrankových výhrách v Mikulově a doma s Bohunicemi, které nám pomohli psychicky a odlepili jsme se od konce tabulky. Kdybychom ty dva zápasy nevyhráli, tak to pro nás mohlo být hodně špatné,“ míní zkušený lodivod.

Toho v průběhu celé sezony trápil hlavně úzký kádr a zranění klíčových hráčů. Vždyť nejlepší střelec Petr Kohůt promarodil celou zimu a ani v úvodu jarní části sezony nebyl zcela fit. Přesto byl se třinácti góly nejlepším střelcem týmu, desetkrát se trefil Jaromír Kučera. Mezi další opory týmu patřili gólman Sládeček, stoper Laga a zkušení matadoři Štefánek a Machálek.

Nad pokračováním kapitána Velká se vznáší velký otazník. „Někteří starší hráči řekli, že končí. Ještě s nimi o tom budeme mluvit,“ uvedl Kohůt. Dlouholetá opora týmu Bronislav Štefánek má však jasno. „Fyzicky na to ještě mám, ale psychicky už ne. Tato sezona byla moje poslední,“ pravil osmatřicetile­tý zadák.

V závěru ročníku se navíc hodně spekulovalo o tom, že se Velká vůbec nepřihlásí do přeboru. „Určitě se to k nám dostalo. My jsme ale nespekulovali. Naopak jsme se jasně přihlásili,“ sdělil Kohůt.

Ten se bude muset v příští sezoně nejspíše obejít bez výraznějších posil. „Mužstvo pravděpodobně posílené nebude. Něco hledáme, ale uvidíme, jak to vše dopadne. Zatím je vše v jednání. Navíc nevíme, jestli u nás zůstane Laga. Má u nás hostování, ale záleží hlavně na domluvě se Slováckem,“ vysvětlil Kohůt.

Fotbalisté Velké si nyní užívají zaslouženého třítýdenního volna. Přípravu na další náročnou sezonu odstartuje celek z Horňácka v polovině července.

Kapitán Kordárny Štefánek: Fotbal mě baví, ale radost už vyprchala

Dlouholetá opora a kapitán fotbalistů Velké nad Veličkou Bronislav Štefánek potvrdil Hodonínskému deníku Rovnosti zprávu, že po sezoně ukončil aktivní kariéru.

Osmatřicetiletý obránce byl stabilní oporou mužstva z Horňácka v posledních dvaceti letech a podílel se i na historickém postupu do krajského přeboru v roce 2007.

„Fyzicky by to ještě šlo, ale psychicky už to nezvládnu ," uvedl Bronislav Štefánek. Dalším závažným důvodem je i časově náročné zaměstnání. „Jsem šestnáct hodin v práci. Vůbec nejsem doma. Před posledním zápasem v Židenicích jsem dokonce spal pouze tři hodiny,“ odůvodňuje své rozhodnutí Štefánek.

Toho mrzí i přístup mladých hráčů. „Mám nejvíce tréninků. Fotbal mě pořád baví, ovšem radost už vyprchala. Fotbal musí bavit. Buď ho dělám naplno nebo vůbec. Doplácím na svoji poctivost a dobráckou povahu,“ posteskl si osmatřicetiletá opora, která je s poslední sezonou spokojená. „V tom složení, v jakém jsme hráli, byly výsledky dobré. Vždyť za nás hráli i dorostenci, kteří měli v nohách utkání dorosteneckého okresního přeboru,“ sdělil Štefánek.

Ten potvrdil, že vedení klubu i spoluhráči by byli rádi, kdyby v hraní pokračoval. „Kluci mě přemlouvají. Hrají mně na city,“ přiznává velezkušený stoper, který by se chtěl nyní více věnovat rodině. „Fotbalu se věnuji dvacet let. Jednu sestru mám v Americe, druhou v Ostravě. Chtěl bych se za nimi jet podívat, ale kvůli fotbalu jsem bohužel neměl čas. Navíc bych si i rád konečně užil pořádnou dovolenou,“ řekl Štefánek.

Dlouholetý kapitán myslí své rozhodnutí vážně. O tom, že by hrál za béčko Kordárny vůbec neuvažuje. „To vůbec ne. Hrát pro zábavu neumím,“ konstatoval Štefánek.

Fanoušek holandské fotbalové reprezentace z roku 1970 však o budoucnost horňáckého celku strach nemá. „Máme kvalitního gólmana. Také záleží, jak se poskládá tým a na přístupu hráčů. Ve Velké je ale dost fotbalistů. Jen škoda, že někteří hrají jinde,“ uzavřela povídání ikona velického fotbalu.
Bronislav Štefánek

Datum narození: 8. 12. 1970
Bydliště: Velká nad Veličkou
Povolání: OSVČ
Mateřský oddíl: FC Kordárna
Přezdívka: Štefi
Zájmy, koníčky: sport, rodina, práce
Oblíbený tým, hráč: holandská reprezentace 70. let
Oblíbená barva: modrá
Oblíbené jídlo, pití: perlivá voda, těstoviny, oříšková čokoláda
Nejméně oblíbený tým: německá reprezentace
Fotbalový cíl: ještě rok dohrát :)