Pět výher, stejný počet porážek a tři remízy. Taková je prozatímní bilance hodonínské devatenáctky v Moravskoslezské dorostenecké lize. „Podzim musím rozdělit do dvou rovin," řekl trenér Jiří Pecha. „S tím, co kluci předvádějí, jak trénují, jakou mají chuť, to je všechno v pořádku. Dá se s nimi pracovat. Mladí hráči chtějí něčeho dosáhnout," přidal kouč FK Hodonín U19.

Bývalý ligový útočník, který v létě přišel na Slovácko společně s asistentem Michalem Šimonem ze sousední Břeclavi, ovšem není spokojený s některými výsledky ani počtem bodů. „Ztratili jsme jich spousty. Bohužel nejsme tak vyzrálí a zkušení jako někteří naši soupeři. Občas ztrácíme přehled ve hře a někteří protivníci nás za to trestají," uvedl Pecha.

Toho mrzí hlavně zbytečné ztráty s týmy ze spodu tabulky. „Devět bodů jsme odevzdali," řekl Pecha. „V Kroměříži jsme ještě v osmaosmdesáté minutě o gól vedli a nakonec jsme tam prohráli 1:2. S Vítkovicemi jsme dostali gól v šestadevadesáté minutě. V Břeclavi jsme zase celý druhý poločas hráli proti deseti a stejně branku nedali. HFK Olomouc do utkání s námi nevyhrálo a nás zdolalo 2:0," vrátil se k nepovedeným duelům hodonínský lodivod.

Mladí Jihomoravané na podzim doplatili především na značnou nevyrovnanost výkonů. „Vždycky, když jsme se nadechli a rodila se nějaká bodová série, tak přišla zbytečná porážka. Nezvládli jsme zápasy, které jsme měli vyhrát," posteskl si Pecha, který ovšem svěřence nezatracuje. „Na to, jak je Hodonín malý oddíl a je tady málo kluků, navíc spousta z nich dojíždí, tak to špatné není," tvrdí.

Pecha se mohl v první polovině sezony spolehnout na několik šikovných hráčů. Z opor ale brněnský rodák nikoho vyzdvihovat nechce. „Potěšilo mě, že ročník 1997, který může hrát za dorost ještě v příštím roce, udělal velkou konkurenci ročníku 1996. Starší kluci zjistili, že aby se udrželi v základní sestavě, musí makat," prohlásil zkušený trenér.

Starší dorostence FK Hodonín na podzim trápila především koncovka a individuální chyby jednotlivců. Zatímco hráči soupeře dokázali zaváhání hodonínských mladíků trestat, Pechovi svěřenci před brankou protivníka častokrát selhali. „Do šancí se pravidelně dostáváme. Za zápas máme třeba pět tutovek, ale nedokážeme je proměnit. Není to však věcí jednoho hráče, ale téměř celého týmu," řekl Pecha.

Ten klasického střelce v týmu nemá. „Pokud bychom měli v kádru bombarďáka, který dá za půl sezony dvacet gólů, tak půjde do ligových týmu," ví profesionální kouč.

Bývalý kouč mládežnických celků Zbrojovky jako hráč okusil v dresu Uherského Hradiště i první českou ligu. Na Slovácku hrál mezi lety 1993 a 1995.

Pecha mimo jiné hájil i barvy brněnského Lerku, zahrál si řeckou ligu a bohaté fotbalové zkušenosti nasbíral za třináct let v nižších soutěžích v Rakousku. Tam působil i v roli hrajícího kouče. Proto moc dobře ví, že na koncovce se nedá pracovat každý trénink. „Potřebujeme do hlav kluků dostat to, aby ve vyložené šanci zachovali chladnou hlavu a skórovali," ví brněnský rodák.

Musí dostat čas

Pechu čeká ve slováckém klubu s vychováním střelce ještě spousta práce. „Dám takový příklad. Kluci z menších středisek hrají od dvanácti do patnácti let s nejlepšími týmy. Se Zlínem, Slováckem, Olomoucí nebo Zbrojovkou Brno prohrávají 0:7, 0:8 nebo 1:9 a jejich sebevědomí a herní projev je trochu potlačován, protože hodně brání a do útočné fáze se málo dostávají," řekl. „V osmnáctce a devatenáctce už tato družstva nehrají s top českými mančafty a najednou se začínají dostávat do šancí. Protože ale kluci nejsou vyhraní a na situace nejsou zvyklí, tak to nepromění," doplnil.

Tlak a nároky na hráče ve vyšší věkové kategorie je pak logicky větší. „Šestnáctka a sedmnáctka končí v celostátní lize na posledních příčkách a po devatenáctce chceme zázraky," prohlásil Pecha. „Největší problém je v tom, že po hráčích najednou chceme to, na co oni nejsou zvyklí. Kluci musí dostat čas," míní.

I když spousta hráčů hodonínského dorostu končí v krajských a okresních soutěžích, najdou se v Regionálním středisku i výjimky.

Spousta odchovanců Hodonína pravidelně nastupuje v divizi, v základní sestavě se zabydleli mladíci Novotný s Kyselkou, jako střídající hráč naskakuje i dorostenec Dalibor Adamec. „Je to výzva i pro další kluky. Třeba Dalibor u nás nijak zvlášť nevyčnívá. Je to spíše řadový hráč. Ale má štěstí v tom, že v této chvíli do prvního mužstva typově zapadá. Za pár týdnů se může trenérům prvního mužstva hodit zase někdo jiný," myslí si Pecha.

Starší dorostenci Hodonína zahájili zimní přípravu v pondělí dvanáctého ledna. Pechova parta se bude stejně jako áčko připravovat v domácím prostředí. Devatenáctka absolvuje i kondiční soustředění na Nemojanském Mlýně. První zimní duel je v plánu na 24. ledna, soupeřem je Líšeň.