Na slavnostně vyzdobený stadion TEZA v Hodoníně, který hýřil vlajkami slavného Manchesteru United a vyhrával slavnými fotbalovými hity, tentokrát vedle natěšených závodníků zamířili i vzácní hosté. Mladé sportovce pozdravili předseda Okresního fotbalového svazu Hodonín Petr Kotásek a zkušený mezinárodní rozhodčí s licencí UEFA Antonín Kordula.

„U nás v republice je několik velmi záslužných mládežnických soutěží jako například Coca Cola Cup nebo Mc Donalds Cup, které se hrají klasickým systémem fotbalových turnajů. Avšak Svatováclavský pohár je jediným svého druhu se zaměřením na tolik potřebnou technickou zdatnost hráčů. Takže smekám před senátorkou Alenou Venhodovou, že měla takovou myšlenku, a že ji už sedmým rokem nabízí právě zájemcům od nás z regionu,“ konstatoval Petr Kotásek, šéf fotbalového dění na Hodonínsku.

Systémem soutěže i jejími motivačními prvky byl nadšený i velezkušený fotbalový rozhodčí Antonín Kordula, který se vedle stovek střetnutí v nejvyšší české soutěži podílel i nařízení zápasů slavné Champions League, poháru UEFA či kvalifikací Mistrovství světa a Evropy. „Myslím, že větší fotbalové lákadlo než cesta do Manchesteru a šance navštívit slavný chrám Old Trafford už ani nemůže být, a to jsem již několik parádních stadionů viděl. Je to zkrátka ze strany Aktivního Slovácka a jeho předsedkyně super myšlenka i super zásluha o motivaci mladých talentů,“ řekl Kordula.

Také letos hýřily tři desítky uchazečů o sadu letenek ve směru Praha – Manchester a zpět obrovskou kvalitou i houževnatostí, takže k vidění byly i pozoruhodné výkony. Ondřej Parma z Moravské Nové Vsi doslova prolétl náročnou slalomovou tratí v čase 30,9 sec., Martin Chrenčík z Hroznové Lhoty zase bravurně umístil všech šest hlavičkových pokusů do vymezeného prostoru a rohatecký Jirka Jüstel při střelbě z penaltového puntíku pouze jednou minulou nejbodovanější prostor horního růžku branky. Jednoznačnou senzací ale byl mikulčický talent Eduard Kuchynka, jenž naprosto dokonale ovládá práci s míčem. V driblinku se totiž nejprve blýskl výkonem 360 doteků, aby ve druhém pokusu přidal úctyhodných 467 zásahů a stanovil tak nový rekord poháru. „Zkouším to v každé volné chvilce, většinou to ale nestíhám počítat,“ prohlásil skromně vytáhlý fotbalista.

Velmi sympatický byl i výkon loňského vítěze Martina Vaverky. Ten i s vědomím, že může vyhrát, avšak vzhledem k regulím soutěže by hlavní cenu musel přenechat druhému v pořadí, nastoupil v barvách United ke všem šesti disciplinám a nakonec vybojoval výbornou desátou příčku. Stupně vítězů, o které byl velmi urputný a vytrvalý souboj, si nakonec rozdělili bronzový Michal Blahůšek, stříbrný Michal Kohút a vítězem sedmého pohárového klání se stal dvanáctiletý Dominik Pelikán ze Strážovic (na fotografii). „Fotbalu se věnuji asi pět let. Začínal jsem doma ve Strážovicích a nyní hájím barvy RSM Hodonín. Do Manchesteru se moc těším, i když fandím konkurenčnímu klubu Chelsea,“ konstatoval usměvavý vítěz sedmého ročníku.

Svatováclavský pohár 2010, 7. ročník –
1. Dominik Pelikán (Strážovice) 255 b., 2. Michal Kohút (Javorník) 246, 3. Michal Blahůšek (Želetice) 245, 4. Ondřej Gajdík (Hodonín) 235, 5. Jiří Jüstel (Rohatec) 235, 6. Eduard Kuchynka (Mikulčice) 233, 7. Daniel Ondroušek (Hovorany) 232, 8. Martin Chrenčík (Hroznová Lhota) 230, 9. Ondřej Parma (Moravská Nová Ves) 230, 10. Martin Vaverka (Šardice) 216.
Dosavadní vítězové Svatováclavského poháru: 2004 – Jakub Jankovič (Dubňany), 2005 – Marek Kübl (Křenovice), 2006 – Petr Grmolec (Hodonín), 2007 – Tomáš Vacenovský