Poslední vítěz Kyjovské halové ligy si připsal další triumf, když už potřetí ovládl tradiční turnaj v malé kopané. Kapacity porazily ve finále Oranjes Dubňany až na pokutové kopy. Rozhodující gól dal Adam Paták. Třetí skončil obhájce trofeje. Tým Sqadron zdolal v penaltovém rozstřelu Hodonín 91 5:4.

Letošní finále nabídlo neuvěřitelně dramatickou zápletku. Oranjes poslal v prvním poločase do vedení Luděk Baťa. Dubňany držely těsný náskok až do samotného konce. Kapacity ovšem v hektickém závěru odvolaly brankáře Výstupa a z výtečně sehrané standardní situace Martin Riedl ranou mezi Jankovičovy nohy vyrovnal na 1:1.

Jílek a spol. mohli dramatický duel rozhodnout v penaltách, ale Dohnálek, Albert ani Jílek nedokázali selhání Vajdíka, Kasaly a Čady potrestat. Kapacity v těžkých chvílích podržel výtečný gólman Výstup.

Rozhodující gól pak dal Adam Paták. Bzenecký forvard přesnou ranou nedal Jankovičovi, jinak nejlepšímu brankáři na turnaji, šanci a odstartoval lavinu radosti.

„Byl jsem nervózní, ale samozřejmě jsem věděl, kam budu mířit. Měl jsem to vypočítané," usmíval se po utkání šťastný střelec, který přiznal, že tradiční účastník Letocha cupu letos hodně dlouho váhal s přihlášením. „Do Vacenovic se nám vůbec nechtělo, protože dva dny jsou opravdu náročné. Naštěstí jsme se přihlásili a teď je to fantazie," radoval se Paták.

Ten podobné drama nepamatuje. „Sedm neproměněných penalt se jen tak nevidí. Vlasta Výstup nás ale podržel, když čtyři chytl. Hlavně díky němu jdeme teď slavit," řekl Paták.

Kapacity v sobotu zapíjely vítězství u Miroslava Čady. „V pondělí si asi bereme dovolenou, protože to vidím na dlouho," smál se Paták.

Ani hráči Oranjes Dubňany ovšem nebyli o víkendu o kofoly. I když krátce po finále nebylo dubňanským fotbalistům příliš do řeči, zklamání rychle vyprchalo a druhé místo se pořádně zapilo.

„Pro nás je to obrovský úspěch, protože ze standardní sestavy Oranjes Dubňany jsem tady byl pouze já, Miloš Albert a Luděk Baťa. Zbytek tvořili kluci, se kterými si chodíme zahrát fotbal. Kdyby nám to někdo řekl po prvním dnu, tak bychom mu nevěřili," prohlásil kapitán poražených finalistů Michal Jílek, který se letos musel na hřišti obejít bez Kose, sourozenců Žurovcových, Lysého a dalších borců. „Byli jsme v hodně okleštěné sestavě," připomněl Jílek.

Toho mrzela především vyrovnávací branka Riedla. „Někteří kluci tvrdili, že už se hrálo patnáct vteřin nad, takže to mrzí o to víc, ale o tom je fotbal. V poslední vteřině jsme dostali gól, pak třikrát po sobě nedali penaltu a nakonec prohráli," povzdechl si známý futsalista.

Oranjes se přitom do finále dostali díky dvěma vyhraným penaltovým loteriím. V posledním zápase se však štěstí otočilo na stranu soupeře. „Nechci být špatným prorokem, ale Letocha cup se každým rokem zkvalitňuje, a protože do Vacenovic jezdí čím dál víc lepších týmů, je čím dál těžší se dostat třeba do finále," říká Jílek.

Jeho slova potvrzuje umístění Sqadronu. Loňského vítěze letos zastavily právě Dubňany. Tým složený z hráčů ze Znojemska proto nakonec bral i třetí příčku.

„Zklamání to není. Měli jsme jiný tým než loni. Někteří kluci nám chyběli. Nebyli jsme tak silní jako před rokem, proto jsme se třetím místem spokojení," uvedl člen Sqadronu František Ševčík.

Obhájci trofeje scházel na Hodonínsku především střelec Marek Dítě. „Loni to bylo těžší, protože letos jsme došli až do semifinále bez větších problémů. Trápili jsme se pouze v sobotu ráno," uvedl Ševčík.

Hráč Terezína se ve Vacenovicích představí s kamarády i za rok. „Zase přijedeme a pokusíme se turnaj vyhrát," pravil.

Nepopulární čtvrté místo zbylo na Hodonín 91. Tým složený z hráčů, již prošli výběrovým střediskem mládeže, připravila o ještě lepší výsledek penaltová loterie.

Jediný pokutový kop v boji o bronz neproměnil Petr Šturma.

„Opět po roce jsme si zahráli s kluky z ročníku 1991. Náš tým doplnili někteří mladší hráči, který se určitě neztratili. Odehráli jsme dobrý turnaj. Je jasné, že jsme chtěli skončit na bedně, ale je to sport a penalty už byla pouze loterie. Úroveň turnaje byla dobrá," řekl brankář Hodonína Igor Novotný.

Mezi poraženými letos skončil i pořádající celek All Stars. Ti vypadli ve čtvrtfinále s pozdějšími vítězi. „Určitě jsme pomýšleli na víc. Myslím si, že jsme na postup do semifinále měli. Na druhé straně jsme měli v týmu několik nových kluků, takže na sehranosti to bylo znát," uvedl hráč All Stars a jeden z hlavních organizátorů populárního turnaje v malé kopané Miroslav Sladký.

Nejlepšími střelci dvoudenního klání se sedmnácti brankami stali hodonínský Petr Šturma a Slovák Marián Sasák, který hájil barvy Security Košice. Cenu Marka Jaštíka za pozoruhodný výkon na turnaji dostal domácí hráč Jiří Holeček.

Letocha cup 2013, 11. ročník

Finále: Kapacity – Oranjes Dubňany 1:1 (0:1), 4:3 na penalty

Branky: Martin Riedl, rozhodující penalta Adam Paták – Luděk Baťa

O 3. místo: Sqadron – Hodonín 91 5:4 na penalty

Semifinále: Kapacity – Hodonín 91 4:1, Oranjes Dubňany – Sqadron 0:0, 2:1 na penalty

Čtvrtfinále: Výběr z Bobulí – Hodonín 91 0:2, All Stars – Kapacity 1:2, Starobrno – Sqadron 0:2, Security Košice – Oranjes Dubňany 0:0, 2:3 na penalty.

Osmifinále: Výběr z Bobulí – Franka Tour Prešov 2:0, Hodonín 91 – Kanonýři 4:1, KEN Veselí – All Stars 0:1, Benfika – Kapacity 0:3, Starobrno – Fotbalisti 2:0, Bumbes – Sqadron 0:1, Security Košice – Youngers Šardice 3:1, SPK – Oranjes Dubňany 0:5.

Nejlepší brankář: Ján Jankovič (Oranjes Dubňany)

Nejlepší střelci: Petr Šturma (Hodonín 91) a Marián Sasák (Security Košice) – oba 17 branek