Břeclav B. Hou, hou. Předčasná slova týkající se boje o postup kouč Libor Snopek brzdí. Aktuálně druhý tým čeká série náročných duelů, do nichž břeclavská rezerva míří s totožným kádrem jako na podzim. K dispozici však budou uzdravení útočníci Alexander Herman a Tomáš Pospiš. „Chceme být co možná nejlepší, ale jestli bychom případně postupovali? O tom by rozhodovalo vedení. Osobně bych byl pro,“ tvrdí Snopek. S mužstvem začne trénovat v posledním lednovém týdnu. Do té doby se hráči mohou připravovat s prvním týmem hrajícím třetí ligu.
Tip Deníku: 2. místo

Lanžhot. Kdyby Lanžhotší prohlásili, že se chtějí rvát o postup do krajského přeboru, těžko by se jim po sportovní stránce hledal oponent. Čtyřiadvacet bodů a třetí příčka v soutěži k tomu vybízí. Trenér Antonín Michálek se však musí obejít bez nejlepšího střelce Tomáše Laurince, který zamířil do Rakouska. „Bude nám citelně chybět. Hledáme za něj náhradu. Rádi bychom přivedli středního záložníka a útočníka,“ říká Michálek. Lanžhotské čeká trénink třikrát týdně.
Tip Deníku: 3. místo

Velké Pavlovice. Letošní jaro má být pro Velké Pavlovice klidným obdobím. Kouč Luděk Šefránek avizuje, že s týmem hodlá setrvat ve středu tabulky a otestovat dorostence pro příští sezonu. Přesto by pro druhou polovinu letošního ročníku přivítal dvojici nových hráčů. Na odchodu jsou totiž podle všeho Lukáš Kotoul a Kamil Loubek. „Jména možných posil ale zatím neprozradím. Mají závazky ještě jinde, nebylo by to fér,“ tvrdí Šefránek. Na konci ledna vyrazí s týmem na turnaj pořádaný brněnskou Spartou.
Tip Deníku: 4. místo

Tvrdonice. Se Zdenkem Srncem a Slovákem Miroslavem Ovečkou se vrhnou Tvrdoničtí do jarních bojů, při nichž by se rádi vyhrabali z desáté příčky. Trénovat proto začali už v druhém lednovém týdnu. „Na turnaji v Břeclavi chceme otestovat možné další posily a dát šanci hráčům, kteří byli na podzim náhradníky. S Ovečkou už nyní počítáme do zálohy,“ míní kouč Tvrdonic Karel Bečka. Je přesvědčený, že minimálně záchrana soutěže je v jejich rukou. „Navíc to vypadá, že sestupovat by měl pouze jeden tým,“ míní Bečka.
Tip Deníku: 10. místo

Lednice. Tři body k dosavadním osmnácti chybí ke spokojenosti lednického trenéra Petra Formana. Svěřence vrhl do zimního drilu v neděli a žádá po nich jediné: nasazení hodné záchraně soutěže. „Musíme zvládnout začátek jara, kdy máme těžké a důležité zápasy,“ burcuje Forman. Tým čeká soustředění a kádr má posílit několik hráčů. Vedení klubu je hodlá získat z blízkého okolí. Momentálně finišuje například přestup Tomáše Pálky, pětigólového střelce z podzimu.
Tip Deníku: 11. místo

Bořetice. Hrát o záchranu? Kdepak. O tomhle nechtějí momentálně v jedenáctých Bořeticích ani slyšet. „Měli jsme zkrátka smůlu. Kádr je kvalitní, jednoznačným cílem je hrát ve středu tabulky. Pět dní strávíme na soustředění v Beskydech,“ prohlašuje předseda klubu Martin Vojtěšek. Zatímco soupiska zůstala téměř bez změn, nová tvář se objeví na lavičce. Vedení klubu řeší obsazení trenérského postu, jméno ale zatím odmítá prozradit. V „zákulisí“ se čile spekuluje o Pavlu Bartálovi.
Tip Deníku: 12. místo

Rakvice. O tomto celku se nyní nelze bavit jinak než jako o adeptu na sestup. Rakvičtí jsou v tabulce předposlední a shání posily. „Přijít mají dva brankáři a dva hráči do pole. Lovíme na Slovensku. Soutěž musíme zachránit v sedmi domácích zápasech,“ říká jednatel klubu Libor Sláma. Na lavičce i přes nejrůznější spekulace zůstává trenér Stanislav Suský. „Bavili jsme se o změně, ale jsem rád, že jsme se dohodli na jeho setrvání,“ podotýká Sláma.
Tip Deníku: 13. místo

Mutěnice. S dorostencem Martinem Blahou, který se vrátil Pod Búdy z hostování ve Spartě Brno, zahájili fotbalisté Mutěnic přípravu na jarní část sezony. V plánu mají vinaři odehrát deset přípravných zápasů. „Trénujeme třikrát týdně. Jedenkrát v tělocvičně, dvakrát venku. O víkendu odehrajeme přátelské utkání se soupeři z vyšších soutěží nebo z blízkého okolí,“ uvedl předseda klubu Petr Blaha. Nové vedení Mutěnic by tentokrát postup do krajského přeboru neodmítlo.
Tip Deníku: 1. místo

Ratíškovice. „Chceme udržet kádr pohromadě a v tabulce se pohybovat v horní polovině tabulky,“ zaznělo v kabině Baníku před zahájením zimní přípravy. Ratíškovický kouč Zdeněk Blaha chce na jaře sázet na osvědčené hráče. A dát prostor odchovancům. V Baníku zůstanou letní posily Chromý a Holeček. Na odchodu není nikdo. Blaha chce navíc vyzkoušet několik dorostenců a hráčů béčka. „Mnoho variant ale stejně nemáme,“ podotkl trenér.
Tip Deníku: 5.místo

Rohatec. Devatenáct bodů uhrál na podzim rohatecký Slavoj. Sedmé místo, na kterém svěřenci kouče Marka Antoše přezimují, by rád celek z Hodonínska udržel až do konce letošního ročníku. Antoš na úvodním tréninku přivítal dvacet hráčů. Po dlouhém zranění se do kabiny Slavoje vrátil Radek Ščevík, z hostování zamířili zpět i další mladíci. „Ještě máme nějaké hráče vyhlédnuté, ale jejich příchod nebudeme lámat přes koleno. Když to nevyjde, svět se nezboří,“ pravil Antoš. Jeho tým se zúčastní stejně jako Ratíškovice a Vacenovice zimního turnaje v Dubňanech.
Tip Deníku: 7. místo

Velká nad Veličkou. Kdo čekal na úvodním tréninku Velké nad Veličkou novou tvář, musel být zklamaný. Počet posil: nula. Dvanáctý tým soutěže zahájil přípravu v pátek třináctého ledna. „Na pověry nevěříme. Naopak věříme, že nám datum přinese v jarních bojích štěstí,“ říká útočník Petr Kohůt. Ten si krátce po skončení nepovedené podzimní části pohrával s myšlenkou k odchodu. Chmury ale střelec rychle zahnal. „Zůstávám ve Velké. Chci týmu pomoci k záchraně,“ řekl Kohůt. Kordárna se bude stejně jako v předchozích letech připravovat v domácích podmínkách.
Tip Deníku: 9. místo

Vacenovice. S novým koučem Janem Ševelou vyrazí za záchranou fotbalisté Vacenovic. Mogul má za sebou jeden z nejhorších podzimů posledních let. Ve čtrnácti duelech získal pouze devět bodů. Ševela zatím ale žádnou posilu od vedení klubu nedostal. „Nějací hráči ale určitě přijdou,“ slíbilo fanouškům vedení týmu. Poslední celek tabulky dře na domácím stadionu a v okolí Vacenovic. Hráče si bývalý kouč Šardic a Veselí nad Moravou prohlédne na zimním turnaji, kde olejáře čeká sedm zápasů.
Tip Deníku: 14. místo

LUKÁŠ IVÁNEK
LIBOR KOPL