V kvalifikaci o postup na ME 2012 rozpoutali před měsícem Srbové peklo v Itálii. V sobotu se o něco podobného postarala méně početná skupina fanoušků Baníku, která výrazným způsobem narušila průběh ligového zápasu.

Přímo v centru dění byl i příznivec z Ratíškovic, který si logicky nepřeje zveřejnit své jméno. „S fanoušky Baníku už jsem zažil něco podobného,“ tvrdí třiatřicetiletý muž, který jezdí na ligu do Ostravy často. „Ale většinou záleží na soupeři. Vybírám si jenom atraktivnější zápasy,“ vysvětluje.

Na Bazalech chodí pravidelně do kotle, na rozdíl od dalších příznivců má i neoblíbenou Kartu fanouška. „Mám ji hned od začátku,“ hlásí.

Příznivec z Ratíškovic často jezdí s fanoušky Baníku i na venkovní utkání. Loni byl v Olomouci, Mladé Boleslavi, Brně a na Slovácku. „Minulý rok jsem byl na čtrnácti výjezdech, ale letos jsem ještě nebyl na žádném venkovním zápase. Podepsala se na tom ztráta zaměstnání, protože každé utkání venku stojí minimálně patnáct set korun,“ informuje.

Domácí zápas s Plzní si však ujít nenechal. A určitě nelitoval. Fotbaloví výtržníci si totiž v sobotu přišli opravdu na své. „Žádné zprávy, že by se něco mělo semlít jsem ale neměl,“ kroutí hlavou.

Na „tribuně chudých“, kde nepokoje začaly, od začátku nebyl. Šlágr patnáctého kola sledoval ze sektoru V1, tedy z kotle Baníku. „Na fotbal jsem se díval hodinu, pak jsme šli pomoct příznivcům, kteří byli mimo stadion,“ uvedl fanoušek z Hodonínska.

Ten se ocitl na bojišti, kde proti sobě válčili sympatizanti ostravského klubu s policisty. Fanoušci Baníku házeli na ulici před stadionem pyrotechniku a ohrožovali projíždějící auta, na policisty útočili kameny a světlicemi. Při zásahu bylo zraněno šest lidí, převážně policistů. „Bylo to dost drsné, ale média tomu určitě trochu přidala. Hlavně televize Nova a Prima,“ myslí si.

Co vlastně stojí za řáděním ostravských rowdies? „Těžko říct,“ krčí rameny muž z Ratíškovic. „Letos chodí na Bazaly málo diváků. Vedení klubu zdražilo vstupné, výsledky jsou špatné, fotbal za moc nestojí a postavení v tabulce rovněž nikoho nepřitáhne,“ nabízí svůj pohled hooligans FCB, který podobnou akci zažil i s tehdy druholigovým Baníkem Ratíškovice. „To už jsou ale jenom vzpomínky. Vždyť i Ratíškovice si mezi chuligány udělaly své místo. Ty časy už jsou ale pryč,“ uzavřel povídání věrný příznivec Ostravy.