Klub dostal od Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy dotaci ve výši deseti milionů korun. Pokud zbytek nedoplatí veselská radnice, klub bude muset dotaci vrátit. Přesto už se s pracemi na novém trávníku začalo.

Doplatkem se zabývalo na svém posledním zasedání také zastupitelstvo Veselí nad Moravou. Většina zastupitelů ale fotbalistům nový trávník nedopřála. Vše se možná změní na pondělním, mimořádném zastupitelstvu, které se především kvůli umělce koná.

Nejvíce otázek k vytvoření nového zázemí pro fotbalisty měl zastupitel Ivan Ohlídal, který nakonec umělý trávník nepodpořil. „Byl jsem proti financování ze strany města zejména kvůli šetření v rozpočtu-omezovali jsme dotace na sociální služby a tak vysoká částka se mi zdála poněkud přehnaná,“ uvedl Ohlídal a doplnil, že mu také vadil přístup vedení klubu, které na zastupitelstvo nepřišlo, a nezodpovědělo tak některé dotazy.

„Přístup klubu se mi nelíbí. Chtějí od Města Veselí v těžké finanční situaci více než čtyři miliony korun a přitom ani nejsou ochotni zúčastnit se jednání,“ postěžoval si Ohlídal.

Předseda fotbalového klubu FC Veselí nad Moravou Libor Kaláč však uvedl jasný důvod, proč na jednání zastupitelstva nepřišel.

„Na zastupitelstvu jsem být nemohl, protože jsem byl služebně pryč. Nikoho jiného jsem nepověřil. Na mimořádné zastupitelstvo se samozřejmě chystám a jsem připravený vysvětlit mou předchozí neúčast a zodpovědět případné dotazy zastupitelů,“ vzkázal předseda veselských fotbalistů.

Příležitost k vysvětlování mít určitě bude. Podle Ohlídala je totiž podstatná otázka, komu by trávník třetí generace patřil, pokud by klub zanikl.

„Není problém udělat smlouvu mezi fotbalovým klubem a městem. Trávník můžeme na město převést hned a to nám ho pak může pronajímat. V případě, že by klub zanikl, pak můžeme umělku na město převést bezúplatně,“ vyjmenoval varianty Kaláč.

Podporu nenašel

Argumenty Ivana Ohlídala na posledním zastupitelstvu Města Veselí nakonec ovlivnily i několik dalších zastupitelů, kteří trávník třetí generace nepodpořili. Sám zastupitel ale přiznává, že na mimořádném jednání pravděpodobně zvedne palec pro.

„Ukázalo se, že kdybychom trávník nedoplatili, přišli bychom o dotaci od státu. Dozvěděl jsem se pak některé další informace týkající se technického využití trávy a zástupci na pondělním zastupitelstvu přislíbili účast. Začínám se přiklánět k tomu, že budu hlasovat pro dofinancování. Zcela na sto procent ale rozhodnutý nejsem,“ uvedl.

Nový umělý trávník by měl odlehčil nákladům klubu, který dnes musí platit za pronájem Kozojídkám nebo Kunovicím, kde už umělý trávník je. Zároveň by ale mohl přinést alespoň malý peníz do kasy města.

„Předpokládáme, že na umělce budou trénovat i mužstva z okolních obcí, které pod Veselsko spadají a kterých je patnáct až dvacet. Samozřejmě nebude pronájem zadarmo, ale za nějaký příspěvek na údržbu,“ řekl místostarosta Veselí nad Moravou Vilém Reichsfeld. Tamní fotbalový areál nyní prochází opravami. Prvního července se začalo i bez jistoty, jestli fotbalový klub zbylé peníze získá, s vytvořením umělého trávníku. Podle předsedy Kaláče klub o datu, kdy práce začnou, nerozhodoval. Pokud však zastupitelé trávník třetí generace nepodpoří, bude to pro klub znamenat obrovský problém. „Nedokážu si představit, jaké by to mělo pokračování. Museli bychom ty peníze někde sehnat. Nevím ale kde,“ připustil.