Prasečí chřipka dorazila už i na Hodonínsko. Nakazil se jí fotbalista divizních Šardic Ondřej Sukup.

„Je to tak. Karanténa mu končí v úterý,“ potvrdil šardický manažer Jaroslav Hastík. „Neradi bychom ale vyvolávali paniku. Jde v podstatě o normální chřipku, akorát jiného kmene.“

Sám hráč se už cítí dobře. Leží doma, odpočívá a dolečuje se. Izolace mu končí dnes.

„Opravdu to vypadalo jako běžná chřipka. Měl jsem dva dny teplotu asi třicet osm stupňů. Pak jsem kašlal a měl rýmu,“ řekl Hodonínskému deníku Rovnost dvacetiletý obránce, který se podle svých slov nakazil od přítelkyně. Ta měla chřipku dostat v Německu.

„V úterý už můžu ven. Půjdu na kontrolu k doktorce a pak už budu moci normálně trénovat,“ neskrýval fotbalista touhu vrátit se co nejdříve na trávník.

Jak říká, nemoc bere jako běžnou věc. Strach u něj nezavládl. Věděl, co ho čeká. Původně se měl ještě podrobit krevnímu rozboru. Ten je ale podle všeho už zbytečný.

První příznaky se u mladého sportovce objevily přesně před týdnem. Definitivní verdikt o prasečí chřipce pak z úst odborníků padl v pátek. Vedení šardického fotbalového klubu je se svým svěřencem prakticky v každodenním kontaktu.

„Myslím, že se nemoc zachytila v počátku. Už je mu dobře,“ sdělil vedoucí mužstva Radek Grdina. „Čekali jsme, jestli se náhodou nenakazil někdo další. A nemám zprávy, že by se tak stalo,“ vyloučil rozšíření virového onemocnění v kádru.

Přesto Jihomoravský fotbalový svaz raději zrušil víkendové utkání Šardic s Velkým Meziříčím. Kvůli prevenci. Hráči dostali od trenéra volno a zůstali doma.

„Je to nepříjemná věc, ale nebojíme se. Ondrovi přejeme, aby byl co nejdříve v po řádku,“ vzkázal záložník podzimního krále divize Milan Válek.

„Doufám, že z toho nebudou lidi vyplašení. Podle mě se celá nemoc zbytečně zveličuje medializací. Pokud nenastanou žádné komplikace, mohl by se Ondra zapojit ve středu do tréninku,“ přidal se i manažer Hastík.

Je možné, že utkání s Velkým Meziříčím, odehrají fotbalisté během blížícího se víkendu. Pokud ano, Sukup věří, že mu zdraví dovolí nastoupit.

„Není to nic strašného,“ uklidňuje talentovaný sportovec případné obavy. „Možná jen pro lidi s dýchacími problémy by to bylo těžší.“

Krajský hygienická stanice zaznamenala na jižní Moravě zvýšený počet pacientů s chřipkovým onemocněním právě během minulého týdne.

„Je to i tím, že je chřipkové období. Jsme sice stále pod hranicí epidemie, nicméně nárůst byl poměrně vysoký. Takže jsme zřejmě na jejím prahu,“ uvedl ředitel hygieny Jan Mareček.

Podle něj se dá v nejbližším období očekávat další příval nemocných. Zda se větší mírou bude podílet normální nebo prasečí typ, odhadnout nedokázal.