Pokud se nestane něco mimořádného, bude se ve Bzenci chodit v příští sezoně na divizi. Slovan si účast ve čtvrté nejvyšší soutěži zajistil poprvé v klubové historii. „Teď po zápase bych to nerad komentoval. Úplně stoprocentní to není, ale na druhé straně už jsme učinili nějaké kroky k tomu, abychom divizi hráli," řekl po výhře nad Mutěnicemi bzenecký trenér Libor Škodík starší.

Známý kouč, který je zároveň i manažerem prvního mužstva Slovanu, si stejně jako zbytek týmu triumf náležitě vychutnával. „Pocity jsou samozřejmě příjemné, protože jsme si splnili všechny mety, které jsme si vytyčili. Chtěli jsme hlavně vyhrát krajský přebor, což se nám v předstihu splnilo, takže spokojenost je obrovská. Pohár už byl navíc," řekl Škodík.

Před třemi týdny Kasala a spol. slavili před rekordní návštěvou vítězství v krajském poháru. Jeho druhý triumf viděla nejvyšší návštěva v přeboru. Derby proti Mutěnicím sledovalo 560 diváků. Na třetí trofej bude Slovan útočit v Superpoháru, ve kterém se jako vítěz poháru Jihomoravského krajského fotbalového svazu postaví vítězi poháru Bratislavského fotbalového svazu. „Teď se nám před námi objevily další mety, se kterými jsme nepočítali," usmál se Škodík.

Jeho tým přepsal bodový rekord Rájce-Jestřebí ze sezony 2005/2006, který získal pětasedmdesát bodů. Bzenec už jich má teď šestasedmdesát. Za čtrnáct let krajského přeboru od reorganizace v roce 2002 nebyl v soutěži dominantnější tým. Do magické hranice sta vstřelených branek slováckému celku scházejí pouhé čtyři přesné trefy. Bzenecký kapitán Petr Kasala musí dát ještě jeden gól, aby se stal nejlepším střelcem historie přeboru. „Ještě nějaké úkoly do konce sezony máme, ale toto všechno je navíc," pronesl Škodík.

Bzenečtí prožívají fantastickou sezonu. Slovan naposledy prohrál v závěrečném podzimním duelu. Pod Bůdama podlehl domácím Mutěnicím 0:1. Od té doby lídr přeboru jen vítězí. Na jaře zvládl všech třináct zápasů.

Ve středu si Škodíkova parta poradila s vinaři, kterým oplatila porážku z podzimu. Dohrávku rozhodla situace ze 40. minuty. Kasala uspěl v souboji s Kupčíkem, naservíroval balon osamocenému Horňákovi, který míč poslal mimo dosah brankáře Šupy. „Soupeře, kterého jsme do té doby do ničeho nepustili, nastartoval vedoucí gól. Pak už si to svými zkušenostmi nenechal utéct," uvedl mutěnický kouč Petr Zemánek. Ten se stejně jako hostující hráči i příznivci zlobil na asistenta rozhodčího Jelínka, který podle jeho mínění přehlédl útočný faul Kasaly na Kupčíka. „Ve fotbale jsem něco prožil a toto jsou fauly, které by se měly pískat," míní Zemánek.

Okresní arbitry ale z porážky nevinil. „Nemůžeme hledat chybu jenom v nich. Kupčíkovi jsem to vyčetl, měl balon zahrát do autu," řekl Zemánek.

Jinak první půle mnoho vzruchu nenabídla. Oslabení hosté dobře bránili a hrozili po ojedinělých brejcích, Bzenečtí se k ohrožení soupeřovy branky rovněž příliš nedostávali. „Kvituji zlepšenou defenzivu. Mutěnice jsme do ničeho nebezpečného nepustili," uvedl Škodík.

Domácí se za stavu 1:0 zklidnili a čekali na konec. Hotovo bylo po přesné ráně Šmahaje v 69. minutě. „Víme, že máme velmi silnou ofenzivu. Spoléháme na výbornou záložní řadu a střelce Kasalu. Když zahraje defenziva, gól nedostaneme a nějaký gól vždycky dáme," pravil domácí trenér.

Vinaři, kteří momentálně sčítají především marody, na zvrat neměli. „Spokojený být nemohu. Věřil jsem, že jsme schopní ve Bzenci něco uhrát. Bohužel jsme dostali laciné branky. Sami se pak na gól strašně natrápíme. Navíc nás kosí zranění. Teď už pravdu nevím, s kým budeme v neděli hrát. Situace je dost kritická," prohlásil Zemánek.

Jeho tým ještě čeká Znojmo a Lanžhot. Bzenec se ve zbytku sezony utká s Moravským Krumlovem, Bohunicemi a Spartou Brno. A právě po závěrečném střetnutí vypuknou hlavní postupové oslavy. „Máme domluveno, že nám svazoví činovníci po posledním utkání předají pohár pro vítěze krajského přeboru," prozradil Škodík.

Krajský přebor, dohrávka 33. kola

TJ Slovan Bzenec – FK Mutěnice 2:0 (1:0)

Branky: 40. Petr Horňák, 69. David Šmahaj

Rozhodčí: Vondryska – Jelínek, Štipčák (Hulcký)

Žluté karty: Mokrý, Škodík – Bíza, Koštuřík, Drápal, J. Maršálek, Pavelka

Diváci: 560

Bzenec: Maňák – Mokrý, Dulovecz, Lejsal, Mlýnek – Horňák – Matula (67. Matula), Škodík, Pyclík (86. Dobeš) – Šmahaj – Kasala (88. Špaček).

Mutěnice: Šupa – Pavelka (86. Růžička), Kupčík, Benešovský (67. Lamáček), Vydařilý – J. Maršálek, Bíza (74. Valíček), Hromek, Drápal – Koštuřík – Čepil.

Peníze na divizi máme, říká Škodík

Bzenec – Jednu jistotu už mají, vítězství v jihomoravském krajském přeboru bzeneckým fotbalistům nikdo nevezme. Prvenství si definitivně zajistili tři zápasy před koncem. V dohrávce 33. kola porazili okresního rivala z Mutěnic 2:0.

I když v šatně bouchaly špunty a teklo šampaňské, klíčová otázka zatím zodpovězena nebyla. Divizi si sice hráči Slovanu vykopali, zda se ale čtvrtá nejvyšší soutěž bude v královském městě hrát, činovníci slováckého klubu nepotvrdili. „Teď po zápase bych to nerad komentoval. Úplně stoprocentní to není, ale na druhé straně už jsme učinili nějaké kroky k tomu, abychom divizi hráli," řekl bzenecký trenér a manažer prvního mužstva Slovanu Libor Škodík starší. Známý kouč chce situaci ještě probrat s týmem, který pro vyšší soutěž potřebuje doplnit. „Peníze by byly, realizační tým snad taky, teď musíme mít hráče, abychom hráli v divizi důstojnou roli a nebyli v ní jenom na zkoušku," prohlásil Škodík.

Podle něj ale Slovan z historického hlediska spíše patří do některé z krajských soutěží. „Jsme si vědomi toho, že Bzenec dlouhodobě hrát divizi asi nemůže. Není to pro nás to pravé," dodal.