Rekonstrukce hlavního hřiště v Dolních Bojanovicích, která začala po skončení podzimní části minulé sezony a trvala až do letošního srpna, vyšla na 3,8 milionu korun. Šedesát procent nákladů pokryla dotace z Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy, zbytek dofinancovala obec. Zhotovitelem celého díla byla firma Sportovní travnaté povrchy Rouzek. „Přeji sportovcům, aby na krásném novém hřišti dosahovali dobrých výsledků. Snad bude trávník sloužit všem. Od dětí až po staré pány,“ uvedla při slavnostním otevření starostka Dolních Bojanovic Eva Rajchmanová.

Po ní dostal slovo také Josef Uhlík. „Mám takové dilema. Mísí se ve mně radost i smutek. Jako bývalý fotbalista mám radost z neuvěřitelně krásného pažitu. Smutný jsem proto, že už si na něm nezahraji,“ prohlásil bývalý ratíškovický starosta, kterým před diváky vyslovil tři přání. „Přeji Dolním Bojanovicím, aby v hostující brance vždycky bylo více branek než v domácí. S jedinou výjimkou, když tady budou hrát Ratíškovice,“ vzpomněl na mateřský oddíl Uhlík, který pak ke sportu vyzval nejen přihlížející mládežníky, ale také jejich rodiče. „Přeji si také, aby na hřišti pokaždé bylo tolik dětí jako dneska,“ řekl Uhlík. „A dnešní zápas ať vyhraje lepší,“ dodal s úsměvem.

Nový pažit si nepochvalovali pouze pozvaní hosté nebo fanoušci, ale hlavně samotní fotbalisté. „Trávník se mi líbí. Výměna už byla potřeba,“ uvedl čtyřicetiletý matador Dolních Bojanovic Tomáš Podrazil.

Zkušený borec si na zrekonstruovaném hřišti společně s týmem dvakrát zatrénoval, v neděli už si odbyl soutěžní premiéru. Fotbalistům Dolních Bojanovic návrat na hlavní plochu vyšel. Tým vedený trenérem Miroslavem Hubáčkem zdolal Svatobořice 2:0. Obě branky vstřelil v prvním poločase domácí útočník Vladimír Blaha. „Jsem moc rád, že nám utkání takto vyšlo a že trávník nápor vydržel,“ oddechl si předseda dolnobojanovického klubu Karel Turek.

Zkušený funkcionář ale moc dobře ví, že si nový pažit musí ještě pošetřit. „Trávník vypadá hezky, ale ještě je takový měkčí, takže pořád budeme trénovat hlavně na zadním hřišti,“ řekl Turek.

Podle něj už byla nákladná rekonstrukce potřeba. Stav hřiště, na který vystupovala spodní voda, byl už neúnosný.

Trávník navíc sloužil fotbalistům všech věkových kategorií dlouhých sedmdesát let. „Dříve to tady byla obecní pastvina. V padesátých letech ale vybuchla ve Starém Poddvorově věž a z ní se na naši plochu přivezl materiál. Od té doby se tady hrálo,“ dodal Turek.