Několik klubů na Břeclavsku včetně těch nejvýznamnějších žádá změny ve vedení Okresního fotbalové svazu. Co konkrétně? Hlavu jeho předsedy Františka Stejskala, který měl ztratit morální kredit kvůli událostem následujícím po zápase I. B třídy, sk. C (hrají i týmy z našeho okresu) Bořetice – Velké Bílovice.

Jde o dnes již „legendární“ historku o napadení asistenta rozhodčího i pana Stejskala v roli delegáta utkání. Toto jednání rozhodně nepatří k fotbalu, ani nikam jinam a mělo by být náležitě potrestáno.

Proč však nebylo fyzické napadení uvedeno v zápise o utkání? Že by jedno z nejzávažnějších fotbalových provinění nestálo ani rozhodčímu, ani delegátovi za zmínku?

Řeč je o českém fotbale, i laik se dovtípí, co že se to za zavřenými dveřmi asi stalo. Nikdo však nic nedokáže.

Orgány krajského svazu se k problému zády nepostavily. Trest v podobě pokuty a zvýšení počtu pořadatelů pro oddíl je sice směšný, postiženi byli však hlavní aktéři.

Sudí Ondřej Krejčí si po trestu nezapískal dva měsíce, delegát František Stejskal vyfasoval měsíců dokonce devět. Po tuto dobu nemůže vykonávat delegátskou funkci.

Hlavním prohřeškem byl fakt, že v zápise o utkání, ani ve zprávě delegáta o žádném nevhodném chování nepadla ani zmínka. Příslušné komise na svazu tak případ nemohly vůbec projednat. Oficiálně se tak nic nestalo.

„Pan Stejskal dostal devítiměsíční trest, protože pochybil jako delegát. Na jeho práci funkcionáře to nemá vliv. Přesto svoji chybu uznal a vzdal se do konce ročníku i postu předsedy Komise mládeže JMKFS i členství ve Výkonném výboru krajského fotbalu,“ hlásil sekretář Jihomoravského fotbalového svazu Josef Večeřa.
Jenomže se zdá, že to je „rebelujícím“ málo.

Důvod je nasnadě. V letošním roce jsou na programu hned dvě velké fotbalové valné hromady. První z nich je v květnu, na níž se rozhodne o novém vedení pro jihomoravský fotbal.

V červnu pak následuje dlouho očekávaná valná hromada ČMFS. A na ní by měl coby předseda OFS Břeclav hlasovat i František Stejskal. I se škraloupem. A to se klubům nelíbí.

„Pan Stejskal to dělal v dobré víře. Snažil se zabránit problému. Neřekl bych, že se nějak zdiskreditoval, ale možná by se měl stáhnout do pozadí,“ vyjádřil svůj názor předseda disciplinární komise JMKFS Oldřich Kratochvíl.

„Vím, že jsem udělal chybu. Neměl jsem se do toho plést. Nechtěl jsem, aby měl fotbal v břeclavském okrese problémy, a proto jsem rozhodčímu utkání nařídil, ať do zápisu nic nepíše. Kdybych to neudělal, tak si trest slízly Bořetice a já jsem z toho vyvázl čistý,“ litoval předseda Okresního fotbalového svazu v Břeclavi František Stejskal.

Jenže, už se stalo. Předseda svazu alespoň uznal své pochybení a z etických důvodů pozastavil členství v krajských komisích.

„Zatím však neuvažuju, že bych se vzdal funkce předsedy svazu,“ doplnil vedoucí muž fotbalu na Břeclavsku, pro něhož to vlastně bylo první provinění.
Iniciativě klubů, které touží po „hlavě předsedy“, tak nezbude zřejmě nic jiného, než aby v řádném hlasování nasbíraly nadpoloviční většinu hlasů a tím by došlo ke změně na vedoucí pozici břeclavského fotbalu.