Před desítkami let však na lavičce tradičního okresního klubu šéfoval jeho otec František, který v úterý 22. listopadu oslavil významné životní jubileum. Bývalý hráč, trenér, funkcionář a hlasatel Ratíškovic se v týdnu dožil sedmdesáti let.

Celý život Františka Blahy je spjat s fotbalem v Ratíškovicích. Kromě jednoho roku, který strávil společně s Jaroslavem Voříškem na hostování v sousedním Rohatci výměnou za stopera Petra Vybírala, prožil celou kariéru v mateřském oddíle.

Blaha prošel mládežnickémi výběry Baníku, do kabiny prvního mužstva Baníku, které tehdy hrálo druhou ligu, ale nakoukl pouze výjimečně. „Já jsem na tuto vysokou soutěž neměl. Většinou jsem hrál za béčko první B třídu,“ vzpomíná na hráčké období Blaha.

Ten zakončil aktivní kariéry v jednatřiceti letech. Následně se dostal k trénování. Společně s kolegy Bilským a Zemánkem založili v Ratíškovicích přípravku. „Tehdy se tomu říkalo ještě základna,“ připomněl Blaha, který pomohl pro Ratíškovice vychovat spoustu výborných fotbalistů. „V týmu jsme měli třeba současného předsedu OFS Hodonín Petra Kotáska nebo předseda Baníku Petra Příkaského,“ říká Blaha, který na tuto generaci fotbalistů rád vzpomíná. „Byla to krásná éra. S kluky se skvěle spolupracovalo,“ uvedl Blaha, který vedl třeba Petra Kopla, Zdeňka Koplíka, Jana Šebka, Zdeňka Michenku nebo hodonínskou dvojici Milan Dobeš – Josef Hesek.

Blaha v Ratíškovicicích střídavě vedl první musžtvo a rezervu. „Byl to takový kouč záchranář,“ trefně poznamenal předseda OFS Hodonín a bývalý hráč Baníku Petr Kotásek. „Většinou jsem byl k áčku povolán v době, kdy mělo problémy s udržením soutěže,“ souhlasí Blaha.

Podle něj byla v minulosti pro trénování lepší doba. „Měli jsme to jednodušší. Tehdy existovaly doly, většina hráčů pracovala na šachtě. Takže na tréninky chodili všichni. I funkcionáři byli na dobré úrovni,“ řekl Blaha, který nikdy nezapomene na památné duely s Dubňany, Hodonínem, Veselím nad Moravou, Poštornou nebo Kyjovem. „Byly to krásné zápasy, na které s bývalými hráči a trenéry moc rádi vzpomínáme. Celý region tehdy hrál krajský přebor. Návštěvy byly nesrovnatelné s dnešní dobou,“ pronesl.

Blaha byl spoustu let také členem výkonného výboru. Při domácích zápasech Baníku měl na starosti rozhlas. Divákům před i během utkáním předával cenné informace. „K hlášení jsem se dostal náhodou, když pan Kreml s Miroslav Küchlerem končili, tak mě kolegové z výboru požádali, zda bych to po nich nevzal. Jelikož mně nezáleželo na tom, co dělám tak jsem to vzal,“ řekl Blaha, který v hlasatelské kabině prožil více než dvacet let. Hlas Františka Blahy můžete na stadionu Baníku slyšet i v letošním ročníku první A třídy. „Společně s Rostislavem Klimešem hlásíme už od dob druhé ligy. To byl vrchol naší hlasatelské činnosti,“ pravil Blaha.

Ten by rád předal své zkušenosti někomu mladšímu. „Pokud bude zdraví sloužit, tak vždy rád pomůžu. Vedení už by se ale mělo poohlédnout po někom mladším,“ říká Blaha, který nejradši vzpomíná na hráčské chvíle, kdy pendloval mezi prvním mužstvem Baníku a rezervou. „I když jsme s některými mými spoluhráči na druhou ligu neměli, tak jsem byl moc rád, když jsme mohl naskočit alespoň na pár minut. Kariéra v Ratíškovicích byla pěkná, rád na ni vzpomínám,“ pravil Blaha.

Rodinná tradice ho předurčila k působení ve fotbale. „Blaha už neodmysliteně patří k ratíškovickému fotbalu. Mohu vyjmenovat spoustu lidí s tímto příjmením, kteří odvedli v Baníku kus poctivé práce,“ řekl otec současného kouče Ratíškovic.

Františka Blahu přivel do známého okresního klubu otec. „Dříve se u nás žákovské soutěže nehrávali. Hrály se takové pouliční zápasy. Při nás funkcionáři obejvovali a zařazovali do mládežnických mužstev. Hrávalo se až do od dorostu,“ upozornil Blaha.

Ten nemá o ratíškovický fotbal obavy. „Budoucnot vidím optimisticky. Po pádu z druhé ligy u nás nastala určitá krize, která se nám daří překonávat. Zlepšila se práce výboru, mužstvo se zvedá,“ říká Blaha. „Pokud v týdnu navštívím tréninky mládežnických mužstev, těší mě plné hřiště dětí. Je otázkou času, kdy se Baník zvedne a bude tam, kde má být. Pevně věřím tomu, že ratíškovická kopaná půjde zase nahoru,“ dodal Blaha.