„Myslím si, jako nováček soutěže jsme sezonu zvládli na jedničku. Je jenom škoda, že jsme ji nepotvrdili postupem do MSFL. Musíme ale rozhodnutí majitele klubu respektovat. Sezona byla úžasná a myslím si, že se opravdu zlatým písmem zapíšeme do historie šardické kopané,“ myslí si sportovní ředitel klubu Radek Grdina.

O celkovém prvenství Šardic nakonec rozhodla lepší bilance ze vzájemných utkání. Oba týmy totiž v průběhu celé sezony nasbíraly stejný počet osmašedesáti bodů.

Celek z Hodonínska v obou případech svého brněnského soupeře porazil. „V paměti mám všechny zápasy. Skvělé utkání jsme odehráli proti Líšni, naopak jen nerad vzpomínám na duel v Mohelnici,“ řekl kouč Šardic František Ondrůšek.

Jeho tým se i v jarních odvetách prezentoval dobrým útočným fotbalem založeným na pohybu a rychlé kombinaci. Šardicím se dařilo hlavně doma, před vlastními fanoušky tým ani jednou neprohrál.

Mužstvo navíc táhlo v průběhu celého ročníku za jeden provaz. Zkušenému a ambicióznímu trenérovi se svými kolegy Grdinou, manažerem Hastíkem a v neposlední řadě i masérem Smrčkou se pod šardickými vinohrady podařilo vytvořit kvalitní tým, k jehož hlavním devízám vedle nesporného fotbalového kumštu patřily také vzájemná soudržnost a vítězný duch. „Kabina byla velmi dobrá. Žádný problém nebyl. Celá sezona byla fantastická. Všichni makali,“ uvedl Ondrůšek.

Postupová euforie vzala brzy za své. Šéf šardického klubu Pavel Holešínský šokoval celou fotbalovou veřejnost. Šardice i přes to, že vyhráli divizní skupinu, přenechaly postup druhé Líšni. „Je to trošku tragédie, ale musíme se s tím vyrovnat. Majitel dává do klubu peníze a určuje, jakou soutěž budeme hrát. My musíme pracovat na hřišti,“ sdělil Ondrůšek.

Překvapený z rozhodnutí svého nadřízeného byl i Grdina. „Je to zklamání pro většinu lidí. Hlavně pro hráče, trenéra i vedení. Majitel klubu měl pro toto rozhodnutí závažné důvody. A on není žádný dobrodruh. Pokud postup zastavil, tak je vnitřně přesvědčený , že Šardice nejsou na třetí ligu připravené,“ míní sportovní ředitel ambiciózního klubu.

Ten zároveň potvrzuje, že klub ani v příští sezoně nebude chtít hrát v divizi podřadnou roli. „Změny určitě nějaká budou. Navíc máme signály, že nějací hráči jsou na odchodu. Budeme se ale snažit vytvořit tým, který bude bojovat o nejvyšší příčky. Chceme totiž i nadále předvádět líbivý fotbal a jednoznačně bojovat o čelo tabulky,“ konstatoval Grdina.

Otázkou zůstává, zda mužstvo povede i v příští sezoně trenér Ondrůšek. „Rozhodnu se zítra,“ dodal úspěšný kouč.

Pohledem deníku:

Šardičtí si za své výkony i výsledky postup zaslouží. I když závěrečný duel sezony zrovna nenabídl úchvatné představení, díky dvěma proměněným penaltám to na celkové prvenství stačilo. Svěřenci náročného kouče Ondrůška se sice na jaře nevyvarovali herních i výsledkových výpadků, ovšem proti kvalitnějším celkům vždy dokázali, že na čelo tabulky patří právem.

Šéf klubu Holešínský navíc během dvou let vybudoval v Šardicích mimořádně kvalitní tým i potřebné zázemí, se kterými by se určitě neztratil ani ve třetí lize.

Mezi hlavní tahouny týmu patřili brankář Štěpán, stoper Spazier, záložníci Štěpanovský, Zapletal a Švrček. Úvod jarní části vyšel i útočníkovi Kučerovi, který svými góly mužstvo táhnul. Po zranění potvrdil své kvality i forvard Dorotík, který se stal nejlepším střelcem týmu. Věrní fanoušci tak nyní pouze mohou litovat, že majitel klubu nenašel dost odvahy na to, aby svůj tým do MSFL přihlásil. Nejvyšší moravská fotbalová soutěž by totiž ambicióznímu klubu slušela.

Vysvědčení hráčů:

PAVEL ŠTĚPÁN. Šestadvacetiletý brankář si během jarní části udržel stabilní výkonnost. Tým několikrát bravurními zákroky podržel, výraznou hrubku neudělal. V předposledním zápase na půdě Konice byl vyloučen. Známka Slovácka: 1-.

JAKUB CHROMEK. Mladý brankář kryl záda zkušenějšímu Štěpánovi. Do branky se podíval pouze v Konici, kde nahradil vyloučenou jedničku. V přípravě potvrdil, že by z něj mohl vyrůst kvalitní gólman. Jen to chce poctivě makat. Známka Slovácka: nehodnocen.

DAVID KOPČIL. Zkušený zadák si rovněž odehrál své. V některých zápasech měl problémy s rozehrávkou i rychlostí útočníků. Ovšem techničtějšího zadáka byste v divizi asi těžko hledali. Známka Slovácka: 2 -.

PETR SPAZIER. Talentovaný stoper z Horňácka patřil k základním stavebním kamenům šardické sestavy. Rychlý, důrazný a téměř bezchybný. Navíc vstřelil důležité góly. Má budoucnost. Známka Slovácka: 1 -.

JAKUB REZEK. Vysoký zadák přišel do Šardic až v průběhu jara. Ovšem do týmu zapadl parádně. Důrazný v osobních soubojích, vyhrával hlavičkové i osobní souboje. Občas nepřesný, jinak spolehlivý. Určitě nezklamal. Známka Slovácka: 2.

PETR KONEČNÝ. Mladý obránce přišel do týmu v závěru zimní přípravy. Do základní sestavy se i vinou zranění neprobojoval. Je typem moderního obránce. Budoucnost má před sebou. Známka Slovácka: 3.

ONDŘEJ HOLUB. Ani on toho příliš neodehrál. Skromný obránce si musel na svoji šanci počkat. Když nastoupil, určitě odevzdal na trávníku maximum. Vzhledem ke konkurenci nebyla šance na základní sestavu velká. Známka Slovácka: 3.

DUŠAN JANÍK. V týmu patří k nejzkušenějším hráčům. Ke klubu má vztah. Zarputilý srdcař a bojovník, který to umí i s míčem. V úvodu jara měl rovněž potíže se zraněním, v průběhu sezony se rozehrál. Známka Slovácka: 2.

ONDŘEJ SUKUP. Do základní sestavy se prokousával pomalu. Odchovanec Slovácka část sezony promarodil. Když nastoupil, odehrál si své. V závěru sezony se dostal do formy i střelecké pohody. Třikrát se trefil do sítě soupeře. Známka Slovácka: 2.

ONDŘEJ CRLA. Stejný případ jako Sukup. Také on toho příliš neodehrál. Pokud nastoupl, ničím výjimečným na sebe neupozornil. Možná se od něj čekalo víc, ale svoji roli v týmu splnil. Známka Slovácka: 3.

ZDENĚK ŠTĚPANOVSKÝ. Klíčový muž. Defenzivní štít a tahoun mužstva vyhrál nespočet osobních soubojů, obral o míč neuvěřitelné množství protihráčů. Vstřelil dva góly, několik dalších připravil. Možná mohl být produktivnější a v některých případech i klidnější. Známka Slovácka: 1-.

LIBOR ZAPLETAL. Zkušený matador a kapitán týmu. Dal šardické hře potřebný klid a myšlenku. Jeho zkušenosti se týmu hodily hlavně v závěru sezony, kdy bylo mužstvo pod enormním tlakem. V úvodu sezony chyběl kvůli zranění. Známka Slovácka: 2.

MARIÁN ŠVRČEK. Kreativní slovenský záložník patřil k nejlepším hráčům svého týmu. Soupeřům dělaly problémy hlavně jeho pohyb a technické finesy. Několik důležitých branek připravil, sám tři dal. Známka Slovácka: 1-.

TOMÁŠ BURŠA. Výkony levonohého záložníka zůstaly za očekáváním. Zlínského odchovance trápily hlavně v úvodu sezony centry a finální přihrávky. Postupem času se zlepšil, ovšem kvůli zranění pro něj skončila sezona předčasně. Známka Slovácka: 2-.

RADEK DOROTÍK. Pan fotbalista. Kvůli zranění vynechal podstatnou část jara, ovšem jeho návrat přinesl Šardicím důležité góly. Proti Konicím se blýskl hattrickem, dva góly vstřelil Rájci i Hulínu, jedenkrát se trefil do sítě Velkého Meziříčí, Napajedel, Ždírce, Mohelnice i Žďáru. Divize je pro něj málo. Známka Slovácka: 1.

PETR MACHÁŇ. Střelecky tolik nezářil. Herně to rovněž nebylo stoprocentní. Nicméně Macháň své kvality potvrdil v osobních soubojích i důrazem před brankou. Je gólový, má čich na důležité branky. Známka Slovácka: 2-.

PAVEL KUČERA. Bombarďák. Do jarní části vlétl jako uragán. Dvěma brankami pokořil Líšeň. V průběhu sezony se i kvůli zranění vytratil. Kouč Ondrůšek navíc dával přednost dvojici Dorotík – Macháň. Má obrovský potenciál. Známka Slovácka: 2.

MICHAEL FOLTÁN. Vrátil se do Šardic, aby přesvědčil o svých kvalitách. Slovenský forvard na Slovácku příliš nezazářil. Většinou nastupoval do hry až v průběhu zápasu, střelecky se prosadil pouze jednou. Rozhodl těžký zápas s Vyškovem. Známka Slovácka: 3.