„Jsem rád, že jsme první letošní zápas zvládli,“ uvedl trenér Ratíškovic Zdeněk Blaha, který v sobotu postrádal Michala Voříška, Petra Kotáska a Tomáše Svobodu. „Kompletní jsme nebyli. Pár kluků do utkání nepustily nemoce a pracovní povinnosti,“ pravil Blaha.

Slavoj zase nastoupil bez Konštandy, Ruzkowského a Ščevíka. „Radek začal po roce trénovat. Sám se na zápas ještě necítí,“ vysvětlil kouč Rohatce Marek Antoš.

Modročerný dres účastníka první A třídy navlékl i Petr Dohnálek. Bývalý hráč divizního RSM Hodonín by měl na jaře působit právě v Rohatci. „Je hráčem Dubňan. Snad se s vedením Baníku domluvíme. Zájem o něj máme,“ řekl Antoš.

Jeho tým vstoupil do zápasu s Ratíškovicemi dobře. Už v 8. minutě orazítkoval levou tyč kapitán Korbel. Na druhé straně zase zahrozil obránce Kadlčík. První branku viděli diváci o pár minut později. Baník dostal po faulu na Ńorka výhodu trestného kopu. Míč si postavil středopolař Holeček, který přesnou ranou k pravé tyči poslal svůj tým do vedení.

Rohatec odpověděl téměř okamžitě. Dravý forvard Schenel se uvolnil přes bránícího hráče a střelou na zadní tyč překonal bezmocného Mačudu. Druhý gól mohli Rohatečtí přidat ve 25. minutě, kdy Machala fauloval pronikajícího Vrbu a sudí Procházka chybně nařídil penaltu. „K jasnému faulu došlo mimo pokutové území,“ shodli se diváci obou mužstev.

Mikéska ovšem nedokázal penaltu proměnit. Rohatecký útočník mířil z jedenácti metrů do břevna. „Pokud bychom dali druhý gól, třeba skončil zápas jinak. Ale na to se nehraje,“ pravil Antoš.

Ve zbytku prvního poločasu si Slavoj i Baník vytvořili několik slibných příležitostí, skóre se však do konce úvodní části nezměnilo. Po změně stran tempo i kvalita utkání opadly, hráči obou týmů bojovali hlavně s nepřesnostmi. Mírně navrch měl v úvodu druhé půle Slavoj. Hlavička Korbela skončila mimo. Ratíškovice odpověděly nepřesnou střelou Ńorka a pokusem Petrů.

Skóre se potřetí změnilo až v 73. minutě. Přihrávku aktivního Korbela nešťastně tečoval Machala, gólman Chromý si na balon sáhl, ale v cestě do sítě přesto nezabránil.

Závěr už patřil Ratíškovicím. V 82. minutě vyrovnal z přímého kopu Petrů, v 86. minutě dokonal obrat Kopl, kterého do šance vysunul parádním obloučkem kapitán Baníku Koplík.

„Bylo to klasické derby. První poločas byl oboustranně celkem slušný. Ve druhé půli dostali všichni hráči, což se na hře projevilo,“ uvedl Antoš. Toho mrzely hlavně inkasované góly ze standardních situací. „Při první brance udělal Flíček krok za zeď, takže už se nestačil vrátit. Při druhé gólové střele se nepochopitelně rozestoupila naše, což by se nemělo stávat,“ řekl Antoš.

Ani jeho protějšek nebyl zcela spokojený. „V zápase jsme měli hluchá místa. Navíc jsme obdrželi špatné góly. Nedostatků tam ale bylo víc,“ uvědomoval si po utkání Blaha, který ocenil i kvalitu Slavoje. „I když je naše vítězství podle mě zasloužené, musím Rohatec pochválit. Soupeř má velmi dobrý mladý tým. Hlavně v prvním poločase nám jeho hráči dělali problémy,“ pravil ratíškovický lodivod.

Ve druhém sobotním zápase se v Dubňanech utkalo domácí áčko s Miloticemi. Agro vstoupilo do derby dobře, ale úvodní vyloženou šanci nevyužilo. Na druhé straně pomohlo brankáři Milotic břevno. Více toho diváci v prvním poločase neviděli.

Šance začaly přibývat po změně stran. Ve 49. minutě zazdil tutovku domácí forvard Sviták, o pět minut později neproměnil penaltu Štos. Dubňanské trápení podtrhl v 64. minutě zadák Šimek, který sipo centru Šťastného srazil míč do vlastní sítě.

Výhru Agra pojistil patnáct minut před koncem kanonýr Ivo Kundrata. Ten narozdíl od kolegy Štose dokázal pokutrový kop nařízený za stáhnutí Zajíce proměnit. Dubňany se v závěru snažily nepříznivý výsledek zvrátit, gól ovšem v prvním zápase nedaly.

„Výsledek nepřeceňuji, ale každé vítězství potěší,“ uvedl kouč Milotic Milan Bidmon. Ten musel kvůli početné marodce povolat i mazáky Dobeše a Neduchala. „Někteří hráči jsou zranění, Habáň je po operaci,“ informoval Bidmon. „Navíc kluci si stěžují, že jich bolí nohy,“ doplnil s úsměvem bývalý gólman, který se bude muset na jaře obejít bez útočníka Hofra. Důrazný forvard má namířeno do Rakouska. „Otazník visí nad Robinem Habáněm. Na prodloužení hostování ještě nejsme s Ježovem domluvení,“ řekl Bidmon.

Náročný kouč si bude muset vystačit z vlastních zdrojů. Vedení Agra totiž na nákupy posil žádné peníze neuvolní. „Šanci dostanou dorostenci,“ přijal realitu Bidmon.

Jeho tým i v silně kombinované sestavě dokázal domácí Baník porazit. „Dubňany byly lepší, vytvořily si dostatek šancí. Nás podržel gólman Nedvědický, který zneškodnil i penaltu,“ prohlásil Bidmon.

Toho zaskočilo v derby chování některých domácích hráčů. „To, co si někteří dovolí směrem k trenéru Blahůškovi, je neuvěřitelné. To jsem ještě nezažil. Bylo to divné,“ kroutil hlavou Bidmon.

Nedělní duely přinesly dva překvapivé výsledky. Vacenovice nedokázaly vryhrát s Hlbokým, se slovenským týmem remizovaly 2:2. Soupeř Mogulu navíc neproměnil dva pokutové kopy a zahodil řadu vyložených šancí. Mogul poslal do vedení ve 3. minutě cyhtrým lobem Milan Příkazský. Ve 14. minutě mohlo Hlboké srovnat, ale Lukáš Chrenek první penaltu neproměnil. Krátce po změně stran zahrával slovenský tým další pokutový kop. Ani René Slaný na brankáře Jaštíka nevyzrál. Hlboké protrhlo střelecké trápení až v 55. minutě, kdy se trefil Levák. O dvě minuty později Slováci po přesné ráně Kleina vedli.

V závěru mohlo Hlboké rušný zápas definitivně zlomit, ale své šance neproměnilo. Trest přišel v 87. minutě, kdy si dal jeden z hráčů slovenského celku vlastní gól.

První kolo zakončil souboj Jablonice s domácí rezervou. Druhý slovenský tým vedl ve 13. minutě po brankách Malíka a Domese 2:0. Béčko Dubňan se ale postupem času zlepšilo a průměrný duel třeti brankami otočilo. Vítězný gól zaznamenal v 69. minutě Zdeněk Kratochvíla mladší.

1. kolo Zimního turnajde v Dubňanech –

FK Baník Ratíškovice – Slavoj Rohatec 3:2 (1:1)
Branky: 11. Holeček, 86. Petrů, 87. Kopl – 13. Schenel, 73. Korbel
Rozhodčí: Procházka – Chromek, Jeřábek
Diváci: 60
Ratíškovice: Mačuda (46. Chromý) – Petrů, Machala, M. Koplík, Kadlčík – Kundrata, Holeček, Kordula, Kopl – Ńorek, T. Voříšek (Blaha, Macek)
Rohatec: Flíček (46. Jüstel) – Dohnálek, Konečný, Netík, Bidmon – Korbel, Sloboda, Vrba, Matůšek – Mikéska, Schenel (Páleník, Anšlág, Běloch, V. Tomšej, Doležal)
Další zápasy 1. kola: Agro Milotice – FK Baník Dubňany A 2:0 (0:0)
Branky: 64. vlastní Šimek, 74. Ivo Kundrata z penalty.
Hlboké – Vacenovice 2:2 (0:1)
Branky: 55. David Levák, 57. Luboš Klein – 3. Milan Příkazský, 87.vlastní
Jablonica – Dubňany B 2:3 (2:1)
Branky: 9. Andrej Malík, 13. David Domes – 45. Miroslav Šrutka, 56. Igor Skřivánek, 69. Zdeněk Kratochvíla mladší