Druholigové fotbalistky FC Nesyt Hodonín ukončily v sobotu úspěšnou jarní část sezony domácím turnajem.

Fotbalové družstvo žen nastoupilo po roční přestávce opět do druhé ligy. „Očekávali jsme boj o střed tabulky nebo o udržení v soutěži. Nakonec z toho vyšlo pěkné třetí místo, přestože jsme měli v závěru sezony na lepší umístění. I tak to považuji za úspěch. Věřím, že nadcházející sezona bude ještě lepší a budeme hrát o prvním místo,“ uvedl jednatel hodonínského oddílu Jan Šnajdr.

Po podzimní části vystřídal zaneprázděného Jiřího Trnku na pozici kouče zkušený Petr Vyškovský. „V každém případě to byla pozitivní změna, i když máme k činnosti trenéra určité připomínky,“ nastínil jednu z důležitých změn jara Šnajdr. Také u fotbalistek je znát pozitiva. „Tréninky jsou náročnější a herně jsme povyrostly. Doufáme, že v příští sezoně to bude tak dobré jako na jaře, pokud budeme mít formu, tak ještě lepší,“ věří kapitánka Ilona Podrazilová.

Na Nesytu působí v nejvyšší české soutěže týmy starších a mladších žaček. „U starších jsme měli celkem slušně konsolidovaný tým. Skončili jsme na pátém místě za čtyřmi silnými mančafty a předběhli jsme Ředice, které v minulých sezonách skončili před námi. Mladší žačky jsou celkově nejhorší, protože se velmi těžko získávají zájemkyně o kopanou. Skončily na sedmém místě a do nové sezony musíme sehnat pět hráček, abychom mohli soutěž hrát,“ analyzoval situaci zároveň trenér starších žákyň Jan Šnajdr.

Pro příští ročník posílí čtyři starší žákyně celek žen. „Prozatím jsme neměli u žen žádnou konkurenci, což je špatné. Ta by po příchodu čtyř hráček mohla v týmu být. Doufám, že budou hrát ty nejlepší,“ vyjmenoval pozitiva rozšíření kádru Šnajdr.

Naopak na Nesytu budou mít problémy s brankářkou. Matušková byla v Hodoníně jen na půlročním hostování ze Slavie Praha. „Uvidíme, co bude. Se Slavií ještě budeme jednat o její další činnosti u nás,“ řekl jednatel oddílu. Druhá gólmanka Sabina Hájková po úspěšné maturitě asi bude dál pokračovat ve studiu na severní Moravě. Ze starších žaček přešla fotbalistka, která dříve alternovala na postu brankářky.
Ženský fotbal má své osobité problémy zejména v mladežnických kategoriích. „Buď je to dojíždění na tréninky a zápasy, někdy až padesát kilometrů nebo nechuť rodičů, aby ta holka vůbec hrála fotbal,“ myslí si Jan Šnadr.

Další problémem oproti zemím, kde se hraje ženský fotbal na špičkové úrovni, tedy Německo a Švédsko, jsou samozřejmě finance. „Dotace na ženský fotbal jsou v těchto zemích mnohonásobně větší než u nás. Na dospělé neexistují totiž u nás žádné dotace. A u žaček musíme vypracovat projekty, abychom mohli dostat od města granty. Doposud jsme dostávali finanční prostředky na dojíždění k mistrovským utkáním, ale zdaleka to nevyrovnalo náklady,“ ví hodonínský klubový funkcionář.

Poslední turnaj sezony, který pořádal FC Nesyt Hodonín, skončil pro domácí úspěchem. Dokázaly totiž porazit jak jednoznačně Piešťany 6:0, tak Vlkoš 3:0, remíza s provoligovými Trenčianskými Teplicemi stačila hodonínským fotbalistkám k vítězství v turnaji. Nejlepší střelkyní sobotních klání byla kanonýrka z Nesytu Alexandra Blahová (šest branek).