Jestli hodonínští fotbalisté nebrali předchozí porážku ve Vyškově vážně, po další facce už musí být v pozoru. Parta kouče Komňackého po slušném rozjezdu tápe, nestíhá a inkasuje laciné branky. Páteční duel s Valašským Meziříčím odhalil všechny slabiny jihomoravského týmu, který trápí nejen hrubé chyby v defenzivě, ale také nedůraz ve středu hřiště a pomalá hra dopředu. „Ukazuje se, že soutěž je jiná než divize. A ti, co ji s přehledem hráli, ve třetí lize nestíhají,“ tvrdí trenér Hodonína František Komňacký.

Pětašedesátiletý kouč stejně jako další členové realizačního týmu, vedení klubu i většina fanoušků sundal růžové brýle a po dvou debaklech viditelně prozřel. „Vystřízlivěli jsme,“ přiznal Komňacký, který bude po čelních představitelích klubu požadovat posily. „Musíme zapracovat na doplnění kádru. Někteří hráči opakovaně ukazují, že třetí liga je pro ně příliš vysoká soutěže,“ říká známý odborník. „Budeme přemýšlet o tom, zda do mužstva přivedeme zdravé, rychlé a důrazné typy fotbalistů, které soupeři na rozdíl od nás mají,“ přidává.

Právě výkon Valašského Meziříčí ukázal, jak se má ve třetí lize hrát. Rychle, jednoduše, důrazně a přímočaře. „Soupeře, který má sestavě na tuto soutěž několik nadstandardních hráčů, musím pochválit. Celý zápas hrál ve výborném tempu,“ uvedl Komňacký.

Právě posledního vítěze divize E dává hodonínský trenér svým svěřencům za vzor. „Jako nováček odstartoval lépe než my. To nás musím inspirovat k tomu, abychom se do dalších zápasů zlepšili. A abychom ve třetí lize hráli důstojnější roli. Prohrát doma 1:4 je trošku ostuda,“ ví Komňacký.

První poločas přitom žádnému debaklu nenasvědčoval. I když hosté byli na stadionu U Červených domků pohyblivější a fotbalovější, mnoho šancí ke skórování si za pětačtyřicet minut nevypracovali. Jedinou tutovku měl ve 20. minutě Šulák. Jeho šanci reflexivním zákrokem vyrazil pohotový gólman Petráš, který spoluhráče podržel i při špatné malé domů stopera Heska.
Po střele Jurči ani hlavičce Drozda hodonínský brankář zasahovat nemusel.

Jihomoravané zahrozili pouze po standardní situaci kapitána Polácha. Vinkler však z úhlu zakončoval vedle. „V prvním poločase jsme ještě soupeři stíhali. Nebyli jsme o mnoho horším týmem. Možná měl Valmez o jednu šancí víc, ale jinak to byl bojovný a vyrovnaný zápas. Nic nenasvědčovalo tomu, že by se utkání mělo takto zvrtnout,“ řekl Komňacký.

Druhá půle ale jednoznačně patřila Valachům, kteří na trávníku dominovali. Hosty poslal do zaslouženého vedení útočník Jurča. Druhý gól přidal po rohu Byrtuse důrazný Šulák. Vysoký forvard přeskočil Heska a nekompromisně zatloukl balon do sítě. „Ve druhém poločase nám chyběla větší disciplína a lepší přístup při bránění,“ tvrdí Komňacký. „Byli jsme všude pozdě, pomalí. Nestíhali jsme je včas dostupovat. Ve středu hřiště jsme prohrávali osobní souboje, což byl klíč ke všemu. Díky tomu hostující útočníci dostávali průnikové přihrávky za naši obranu a skórovali,“ řekl Komňacký.

Další ránu Hodonínu zasadil Jurča. Dravý forvard v 71. minutě unikl domácí obraně a s přehledem překonal Petráše.

Věrné domácí fanoušky, kteří vydrželi na stadionu až do konce, vzápětí potěšil Mareš. Produktivní Slovák, který ve čtyřech soutěžních zápasech vstřelil čtyři branky, využil nepozornosti soupeřovi defenzivy po vstřeleném gólu a prudkou ranou snížil. „Blikla nám malá naděje, která ale brzy pohasla,“ trefně poznamenal kouč FK Hodonín.

Mizivou šanci slováckého celku alespoň na bod rázně utnul střídající Výmola. Hostující žolík krátce po svém příchodu na trávník výstavní ranou vymetl šibenici a definitivně zlomil odpor protivníka.
Valaši mohli vyhrát ještě větším rozdílem, ale Šulák ani nadvakrát nedostal balon za Petráše a Jurča orazítkoval tyč.

Nevyužité šance ale hosty vůbec nemrzeli. Valašské Meziříčí v souboji nováčků jasně kralovalo a domů odvezlo přesvědčivou výhru 4:1. „Podobný výsledek jsem nečekal. Za druhý poločas jsme si ho ale zasloužili,“ uvedl hostující trenér Jaroslav Vodička.

Impulzivní kouč i přes zisk tří bodů měl svěřencům co vytýkat. „V prvním poločase jsme nebyli vůbec odvážní. Spoustu balonů jsme hráli dozadu,“ uvedl Vodička. Valachy probrala až důrazná domluva o poločasové přestávce. „Jsem rád, že slova zabrala,“ těší trenéra Valašského Meziříčí. „Druhý poločas byl z naší strany mnohem lepší,“ přidal.

K úplné spokojenosti ale jednapadesátiletému trenérovi leccos chybělo. „Určitě máme na to, abychom hráli ještě lépe. Nebyl to náš top výkon, ale chvílemi už jsme se k němu blížili,“ usmíval se Vodička.

Oba páteční soupeři zůstali v neúplné tabulce uprostřed. Valašské Meziříčí je ale před Hodonínem, navíc má jedno utkání k dobru. „Zatím to nechci hodnotit. Pro nás je prioritou záchrana. Taky chceme některého z hráčů posunout do vyšší soutěže,“ dodává Vodička.

Fortuna MSFL, 4. kolo

FK Hodonín – TJ Valašské Meziříčí 1:4 (0:0)

Branky: 72. Tomáš Mareš – 52. a 71. Radim Jurča, 58. Jan Šulák, 83. Marek Výmola

Rozhodčí: Kneisl – Gloser, Kozubík (Racek)

Žluté karty: Dekleva – Byrtus, Václavek

Diváci: 435

Hodonín: Petráš – Holešinský, Hesek, Dekleva, Fojtík – Vinkler, Mareš, Sasín (81. Paděra), Polách, Tulaydan (59. Šturma) – Žák (66. Dovhanyuk)

Valašské Meziříčí: Repáň – Václavek, Malý, Drozd, Byrtus – Behan (79.Výmola), Skwarczek, Trajkovski (32. Vrána), Gregáň – Jurča (87. Žilinský), Šulák