Ožije hodonínský mužský fotbal? Chce se o to pokusit Regionální středisko mládeže Hodonín – Šardice.
Sametový listopad zavál těžké časy na hodonínský fotbal. Na začátku 90. let se sice sloučil vojenský klub VTJ se Sigmou pod názvem VTJ Sigma Hodonín a přejal třetí nejvyšší soutěž z Tachova. Poté to však šlo s hodonínskou kopanou pomalu z kopce.

V roce 1998 zaniká VTJ Sigma a vzniká fotbalový klub FK Hodonín. S novým tisíciletím však přichází pád ze župního přeboru. Poté následuje sestup do I.B třídy a letos dokonce muži SK Hodonín spadli už do okresního přeboru, což je nejnižší soutěž pro tým z okresního města na celé Moravě.

Za této situace vstoupilo do Hodonína Regionální středisko mládeže (RSM) Hodonín – Šardice. „Po jednáních se zástupci Tezy a Šardic jsme došli k závěru, že než abychom bojovali jako dva kohouti, tak to dáme dohromady. Souhlasili jsme s tím i proto, že mají nějakou vizi vytvořit opravdu důstojný fotbalový oddíl v Hodoníně. Je to každopádně nová výzva,“ uvedl trenér SK Hodonín Zdeněk Horák, který v posledních letech zachraňoval klub společně s předsedou Romanem Filipem.

Co to znamená? Všichni hráči od přípravek, žáků, dorostenců až po muže SK Hodonín se mohou již příští týden zapojit do přípravy na novou sezonu v RSM Hodonín – Šardice. To však přibližuje úplný zánik hodonínského SK. „Ne, jenom jsme nepřihlásili muže a mládežníky do soutěží. S tím, že se to během roku nějak zformuje a dá se to celé dohromady. Všichni hodonínští fotbalisté asi nebudou mít výkonnost na moravskoslezskou dorosteneckou ligu,“ ví Horák.

RSM Hodonín – Šardice má celkem smělé plány. „Vstupujeme do Hodonína s cílem dát okresnímu městu žákovskou první ligu a druhou dorosteneckou ligu. Základ týmů by měl pocházet z Hodonína a měl by být vhodně doplněn těmi nejšikovnějšími z okolí. Výsledky práce s mládeží by pak měly být vidět na dospělé kopané. Chceme, aby Hodonín konečně něco znamenal na fotbalové mapě,“ zdůraznil předseda RSM Josef Foltýn st.

Nový hodonínský klub by měl mít svůj domovský stánek na Rybářích. „Zatím se tady provádějí úpravy, ale měl by být k dispozici. V jednání je i stadion U Červených domků a využívat budeme i stávající hřiště v Šardicích, neboť Hodonín je zcela nepřipraven na trénování velkého fotbalu,“ pokračuje Foltýn.
Základní aktuální otázka pro fotbalové příznivce v Hodoníně – bude se tady hrát mužský fotbal? „Chceme, aby naše juniorka hrávala v Hodoníně a aby nebyl Hodonín bez fotbalu. Zatím uvažujeme o tom, aby hrávala v neděli dopoledne. Ještě uvidíme, jestli na Rybářích, nebo U Červených domků,“ informuje první muž nového hodonínského klubu o možnostech Šardic B.

V jejich dresu by se mohli objevit v I.A třídě i fotbalisté, kteří v uplynulé sezoně hájili barvy SK. „Garantoval jsem, že budou mít u nás dveře otevřené. Pro každého máme nachystané místo. Záleží jen na nich, jak budou spolupracovat. To je otázka tréninku, výkonnosti…“ řekl na adresu hodonínských hráčů Josef Foltýn st.

Co všechny tyto změny přinesou pro okresní fotbal? „Hodonín je město s úplně jiným rozpočtem jak Šardice. Navíc jsou tady sportovní třídy, takže pan Foltýn nebude muset svážet děti do Šardic. Myslím si, že se fotbal v okresním městě může uchytit. To, jak dopadl, bylo pro mne nepochopitelné. Jsem rád, že se spojili. Určitě to bude chtít nějakou dobu, ale myslím si, že se blýská na lepší časy,“ věří předseda hodonínského Okresního fotbalového svazu Petr Kotásek.