Bývalý hráč Chebu a Sparty Praha se v dubnu, po více než dvou letech, na lavičku Kyjova nečekaně vrátil. U kormidla vystřídal po třetím jarním kole Alexandra Hrabala, který v klubu zůstal na pozici sportovního manažera.

Ani druhá mise dvaapadesátiletého kouče však nebyla dokončena. Bývalého mládežnického reprezentanta vedení kyjovského klubu minulou středu odvolalo. Duo Vratislav Chaloupka, Josef Hesek vystřídal na závěrečné tři podzimní duely triumvirát Alexandr Hrabal, Petr Gajdošík a Fotis Maniatis. „Jsem zklamaný hlavně ze vztahů uvnitř klubu. Nikde jinde jsem se s tím nesetkal. Bohužel lidé, kteří mě na lavičce Kyjova nahradili, se mi vysmívají a mají z mého odchodu radost,“ říká v rozhovoru pro Hodonínský Deník zklamaný kouč Vratislav Chaloupka.

Podruhé během tří let jste předčasně skončil v Kyjově. Jaké u vás převládají pocity?
Konec mě dost překvapil. Jsem hodně zklamaný. Ale už začátky, po mém návratu do Kyjova, nebyly vztahy ideální.

Co přesně máte na mysli?
Za poslední týdny a měsíce se seskládala taková mozaika. V první řadě jsem ve funkci trenéra nahradil pana Hrabala. Ten mi od počátku začal podřezávat větev. Šel proti mě. Druhý kámen bylo odmítnutí asistenta trenéra pana Gajdošíka, který mně tehdy pomalu vynadal, co si to dovoluji, když byl asistent Hrabala. Gajdošík přitom nemá žádnou kvalifikaci.

A ty další kamínky?
Třetí kamínek do mozaiky byl Fotis Maniatis, kterého jsem z výkonnostních důvodů vyřadil ze základní sestavy. A čtvrtý kamínek byl vedoucí mužstva Moravec. Ten zase vynášel informace z kabiny. Já si myslím, že hlavně tyto věci mně po rozhovoru s vedením klubu zlomili vaz. Vztahy v klubu jsou prostě katastrofální.

Paradoxně zmiňovaná čtveřice teď vede místo vás první mužstvo Kyjova. Bylo to pro vás velké překvapení, když po vašem odvolání převzal tým sportovní ředitel Hrabal?
Takový je fotbal. Já jsem řekl i šéfovi klubu, že je to pro mě ponižující. Jsem opravdu hodně zklamaný. Beru to jako ponaučení pro příště.

Přitom jste právě se sportovním ředitelem Hrabalem a mládežnickými trenéry měl spolupracovat…
Jsem zklamaný, že jsem si neměl možnost vybudovat v Kyjově mančaft podle svých představ. Věřím tomu, že kdybych dostal důvěru a mohl si tým vybudovat podle sebe, byla by hra jiná. Jak už jsem říkal v jiných rozhovorech, hráči tady nejsou špatní, ale chybí jim atributy jako bojovnost, nasazení a důraz v osobních soubojích. To mně u některých hráčů trochu scházelo.

Sám ale asi uznáte, že výsledky nebyly takové, jako jste si vy, nebo vedení FC Kyjov 1919, před sezonou představovali?
Samozřejmě výsledky nebyly ideální. Na druhé straně jsme si v každém zápase vytvořili dostatek šancí, bohužel jsme je nedokázali proměnit. Pokud bychom proměnili alespoň třetinu příležitostí, tak jsme v tabulce někde jinde.

Ani výkony některých hráčů však nejsou ideální. Kyjovské fanoušky jistě zajímá, kdo má příchod hráčů na starosti?
Musím říct, že třeba sportovní ředitel Hrabal nepřivedl po dobu mého působení do klubu žádného hráče. Já jsem si přivedl brankáře Štěpána a obránce Heska. Za těmi si stojím. Myslím si, že to jsou kvalitní hráči, kteří na podzim odvádějí stabilní výkony.

A ostatní hráče?
Třeba Juraje Ančice si přivedlo vedení klubu. Já jsem ho neviděl hrát. Nikdo nevěděl, v jakém je stavu. Nakonec se ukázalo, že Ančic ani Rožník neměli natrénováno. Navíc je limitovalo zranění. Já jsem do přestupů nezasahoval. Ani jsem na to neměl právo.

Po odchodu několika hráčů musí na lavičce sedět dorostenci. Nebyla chyba, že jste některé mladé hráče pustili do okolních klubů na hostování?
Všechno se řešilo za pochodu. V Lovčicích nebyli hráči, proto se tam poslal v průběhu sezony třeba Ondráš. Někteří kluci tam už odešli před začátkem sezony. Jenom připomínám, že příprava byla velmi dobrá. V létě jsme vyhráli s divizními Otrokovicemi, super zápas jsme odehráli v Morkovicích. I kvůli tomu někteří hráči odešli na hostování.

V Kyjově jste skončil podruhé během tří let. V čem je letošní odchod jiný?
Je v tom rozdíl. Letos jsem neměl možnost si vybudovat mančaft podle svých představ. Ani s ním pořádně pracovat, protože jsme všechny hráče převzal. Naopak v létě odešly opory Randa se Spáčilem. Myslím si, že pro krajský přebor měli přijít typologicky jiní hráči.

U týmu jste znovu skončil v rozehrané soutěži. Zatímco v sezoně 2008/2009 jste se se svěřenci musel rozloučit po devátém kole, letos vás vedení odvolalo tři kola před koncem podzimní části…
Mrzí mě, že se to stalo uprostřed týdne, navíc ještě po telefonu. Chystal jsem se na trénink a člen z vedení klubu mi to oznámil. Byl bych radši, kdy mi to řekli třeba v neděli po prohraném zápase v Novosedlích.

Hlavním důvodem odvolání asi byly neuspokojivé výsledky. Nebo se pletu?
Odvolání jsem očekával spíše v úvodu sezony, kdy jsme měli po čtyřech zápasech tři body. Ne po období, ve kterém jsme z pěti zápasů udělali deset bodů. Ztráta na druhé místo je pět bodů. To pořád nic není.

Podzimní část je téměř u konce. Očekáváte v zimě nějakou nabídku?
Já už jsem na tribuně jednu nabídku dostal. Ale nevím, jestli ji budu akceptovat. Spíše ne. Jedná se o dorostenecký tým. Ani v něm se nedělá, aby dvě kola před koncem se vyměňovali trenéři.

Vyjádření vedení FC Kyjov 1919

"Vedení FC Kyjov 1919 se distancuje od vyjádření pana Vratislava Chaloupky, který svými nepravdivými výroky a lži poškozuje kyjovský klub. Oficiální prohlášení zveřejníme v nejbližších dnech na oficiálních klubových stránkách."