Šampionát startuje v Irsku za pár dní. Svěřenci trenéra Stanislava Schwarze se ve skupině postupně střetnou s výběry z Bosny a Hercegoviny, Irska a Turecka. Cílem českého výběru je postup do bojů o medaile.

„Od mistrovství očekávám hlavně novou zkušenost, která bude vrcholem mé kariéry," říká kapitán Slovanu Bzenec Petr Kasala. Známý kanonýr sice loňskou kvalifikaci v Srbsku neabsolvoval, přesto si díky svým výkonům a především gólům na amatérském evropském šampionátu zahraje. „Nominace mě příjemně překvapila. Abych byl upřímný, tak jsem ji moc nečekal, protože na jaře se mi střelecky příliš nedaří. Herně to ale není až tak špatné, takže to je asi důvod mé nominace," prohlásil šestadvacetiletý střelec.

Zatímco Kasala se bude muset s některými spoluhráči teprve seznámit, Tomáš Zůbek většinu hráčů z výběru dobře zná. „Více mě překvapila pozvánka na kvalifikační turnaj do Srbska. Konečná nominace na EURO už byla jenom třešničkou na dortu," usmívá se levý záložník Bzence, který v pondělí patnáctého června oslavil dvaadvacáté narozeniny. Lepší dárek levonohý fotbalista zřejmě dostat nemohl. „Samozřejmě mám obrovskou radost. Účast na mistrovství beru jako odměnu. Je pro mě velká čest, že mohu Českou republiku reprezentovat na takovéto akci," řekl Zůbek.

Ten ví, že si nominaci vysloužil především výkony z první poloviny sezony. „Všechno se to odvíjelo od podzimní části soutěže, kde se jak mně, tak i celému mužstvu dařilo. V krajském přeboru jsme sehráli několik výborných zápasů," připomněl Zůbek. Strážnický rodák se na šampionát v Irsku těší, i když ví, že na lehké soupeře v Dublinu a okolí se svými parťáky nenarazí. „I když nás čekají pouze amatérské výběry jednotlivých zemí, tak očekávám velkou kvalitu týmů. Čeká nás velká výzva," uvědomuje si Zůbek, který jako ostatní Jihomoravané bere účast na akci jako odměnu za tvrdou dřinu po celou sezonu.

Bzenecký záložník si musel kvůli mistrovství vzít dovolenou. Zaměstnavatel ale Zůbkovi žádné problémy nedělal. „Vyšli mi vstříc, volno mi dali bez problémů," řekl talentovaný mladík, který prošel akademií ligového Slovácka.

Práce stranou půjde na přelomu června a července i u Kasaly. „Určitá komplikace to pro mě je, protože si musím vzít devět dní dovolenou, takže už mi jí pak moc nezbude," ví forvard Slovanu.

Dalším nováčkem v týmu je mladý hodonínský obránce Tomáš Novotný. Dvacetiletý rodák ze Šardic nahradil ve výběru spoluhráče Vlastimila Poláka, který v červnu postoupil operaci kolene. „Nominace mě celkem dost překvapila, ale na druhé straně zároveň i hodně potěšila," přiznal Novotný. „Těžko říct, čím jsem si pozornost zasloužil. Záleželo hlavně na trenérech, kteří si hráče vybírali. Klidně tam místo mě mohl jet někdo jiný. Já jsem ale rád, že se do Irska podívám zrovna já," přidal poctivý bek.

Dres Hodonína bude na šampionátu amatérů hájit i záložník Radim Kleiber. Naopak brankář slováckého celku Martin Petráš je stejně jako opora Mutěnic Lukáš Trávník pouze mezi náhradníky.

Ve dvacetičlenné nominaci je jedenáct hráčů, kteří okusili už kvalifikační turnaj v Srbsku. Polovina hrála na jaře divizi, druhá krajský přebor. Mezi dvacítkou nechybí nejlepší tři střelci přeboru. Kromě Petra Kasaly také forvard Moravské Slavie Brno Radim Záruba a útočník brněnské Sparty Ondřej Přichystal. Benjamínkem týmu je právě hodonínský Tomáš Novotný, naopak nejstarším hráčem v týmu je devětadvacetiletý Petr Šíp z Blanska. „Vůbec netuším, co mě tam čeká, ale moc se těším. Jenom doufám, že se dostaneme daleko," přeje si Novotný.

Nominace výběru Jihomoravského KFS na amatérské EURO

David Juran (Blansko), Marek Gruber (Bohunice) – Radim Kleiber (Hodonín), Jakub Šplíchal (Blansko), Roman Švarc (Tasovice), Michael Kršák (MS Brno), Radim Fiala (Bohunice), David Lang (Rosice), Radim Záruba (MS Brno), Miloš Žoček (Rousínov), Miroslav Paul (Tasovice), Ondřej Ullmann (Rosice), Petr Kasala (Bzenec), Tomáš Zůbek (Bzenec), Ondřej Přichystal (Sparta Brno), Tomáš Novotný (Hodonín), Petr Svoboda (MS Brno), Ondřej Makiš (Rosice), Lukáš Kubíček (Sparta Brno), Petr Šíp (Blansko).

Náhradníci: Martin Petráš (Hodonín), David Müller (Blansko), Jan Trtílek (Blansko), Jakub Havlásek (Rosice), Lukáš Trávník (Mutěnice).

Realizační tým: Manažer: Luboš Němec, vedoucí mužstva: Petra Kabrdová, trenér: Stanislav Schwarz, asistent trenéra: Valdemar Horváth, kondiční trenér: Luděk Zlámal, doktor: Jan Vích, předseda JmKFS: Pavel Blaha, sekretář JmKFS: Josef Dvořáček.