„Přesto pořád věřím, že na mistrovství Evropy postoupíme. Máme mnohem lepší výchozí pozici než v loni a Češi přece byli vždycky dobří,“ uvedl Tomáš Kalas.

Zatímco někteří spoluhráči se po zápase bavili se známými a kamarády, talentovaný zadák se neměl o zážitky z úvodního kvalifikačního duelu s kým podělit. „Nikoho jsem v Kyjově neměl. Nikdo nepostřehl, že už jsem v Česku,“ vtipkoval odchovanec olomoucké Sigmy. Kalasovi rodiče zůstali v úterý doma na Hané. „Nikoho jsem ani nezval. V naší rodině totiž není moc aut, tudíž by se sem někteří neměli jak dostat,“ řekl Kalas. S nejbližšími se nadaný mladík uvidí až později. „Táta přijede až v sobotu na Holandsko, máma zase uvidí duel s Izraelem,“ doplnil.

Na Kalase se těšila spousta diváků. Hráč slavné Chelsea se však do základní sestavy nevešel. „Domluvili jsme se tak s trenérem. Na celý zápas jsem se necítil,“ vysvětlil Kalas. Bývalý kouč Sparty a Jablonce dokonce uvažoval, že by talentovaného fotbalistu zařadil do středu zálohy. „V prvním zápase elitní fáze kvalifikace jsem se na to necítil,“ přiznal Kalas.

Ten se hlásil trenérovi reprezentace do devatenácti let Jaroslavu Hřebíkovi až v úterý před zápasem. „Většinu kluků jsem neznal, protože za devatenáctku jsem ještě nehrál,“ pravil Kalas. V kabině mládežnické reprezentace poznal jen pár spoluhráčů a také bývalé parťáky ze Sigmy Přikryla s Hálou.

Českým mladíkům k výhře nepomohla ani vysoká návštěva. Na Městský stadion si ve čtvrtek odpoledne našlo cestu ve více než tři tisíce diváků. „Lidí bylo hodně. Sice tolik nefandili, ale bylo dobře, že přišli. Aspoň jsme se měli před kým ukázat,“ uvedl Kalas.

Česko mohlo v závěru strhnout vítězství na svoji stranu. Střela Přikryla ani šance Sladkého však v síti ruského týmu neskončily. „Je škoda těch dvou šancí. Ale jsme mladí a takových zahozených šancí ještě bude,“ mávl rukou Kalas, který se po roce vrátil na stejné místo i na stejný turnaj. „Jen to je jiná věková kategorie,“ připomněl Kalas, že loni v březnu pomohl sedmnáctce vybojovat v Břeclavi postup na mistrovství Evropy.

O kvalifikačních soupeřích toho bývalý hráč Olomouce moc nevěděl. „S Nizozemci jsem hrál jen v sedmnáctce a s Ruskem a Izraelem ještě vůbec ne. Navíc v devatenáctce jsem poprvé, takže si vůbec netroufnu tipovat, jak budou rozložené síly. To poznám až na hřišti. Ale samozřejmě doufám, že postoupíme,“ přál si.

Kalas zažívá příjemné fotbalové období. V pondělí si připsal první výraznější úspěch při své zahraniční kariéře. Osmnáctiletý stoper pomohl béčku Chelsea poprvé v historii vyhrát Premier League rezervních celků. „Jelikož Chelsea ještě nikdy v téhle soutěži první neskončila, tak je to bráno na velkou váhu,“ řekl Kalas.

Olomoucký odchovanec natrvalo zamířil do Chelsea v lednu a hned se zařadil mezi opory rezervního celku, kde nastupoval po boku brankáře Jana Šebka nebo Slováka Milana Lelkoviče.

Navíc je v častém kontaktu s hlavní českou hvězdou londýnského klubu brankářem Petrem Čechem. „S Petrem jsem v kontaktu skoro každý den. Většinou mají ve stejnou dobu tréninky, tak se potkáváme v zázemí tréninkového centra,“ vyprávěl mladý stoper, který si angažmá v Anglii pochvaluje. „Všechno je v pohodě, jak po osobní stránce, tak i kvůli tomu, že jsem toho odehrál dost za rezervu,“ zhodnotil Kalas.

Porovnat Premier League rezervních týmů s českou ligou si však netroufne. „V Anglii není fotbal tak surový jako v České republice, ale je mnohem rychlejší. Možná i v tom mi to pomáhá, protože jsem připravený na rychlejší protihráče. Věřím, že zkušenosti brzy prodám,“ uzavřel Kalas.