Má za sebou starty v reprezentaci Česka i Slovenska. Je jedinou ženou v českém fotbalu, která získala profesionální trenérskou UEFA PROFI licenci, která je platná pro všechny evropské země a uznávají ji i v USA. Tato kvalifikace ji opravňuje okamžitě naskočit k prvoligovému mužstvu mužů.

O odchodu ze Slovácka přemýšlela ambiciózní trenérka už několik měsíců. „Moje rozhodnutí určitě nevzniklo ze dne na den. Z vnitřního přesvědčení jsem nemohla odejít jen tak, a nechat Slovácko – děj se vůle boží. Chtěla jsem za sebe najít vhodného nástupce a myslím si, že se to podařilo. Od nové sezony povede děvčata Petr Vlachovský, který trénuje v klubu už třetím rokem žákyně,“ vysvětluje a pro nového kouče má jenom slova chvály. „Rok po roku mi dokazoval, že je to ten pravý, zodpovědný vůči organizačním věcem a výborný trenér.“

Ale od fotbalu si – dnes už bývalá trenérka Slovácka – neodpočine. Spíše naopak. Založila fotbalovou školu s názvem Soccer School Jitka Klimková GO FOR IT. První kemp bude uprostřed července v Koryčanech na Kroměřížsku. „Mám takovou myšlenku, nastartovat tuto školu tak, aby fungovala a byla aktivní. Nechci, aby to skončilo jedním kempem v létě a druhým v zimě. Chci pomáhat pravidelně týmům v Česku pomocí konzultací a nabídnout jim různé druhy soustředění. Vím z nároďáku, že spousta holek má sen a cíl jít hrát do zahraničí. Chtěla bych připravit tyto fotbalistky, které mají zájem hrát venku na to, co je tam čeká a využít mých zahraničních zkušeností. To je taková nová myšlenky mojí budoucnosti,“ povídá Klimková.

Fotbalová škola Jitky Klimkové ale nebude zaměřena jenom na výchovu aktivních hráček. Cílem bude přilákat k této nejpopulárnější hře co nejvíc děvčat a kluků. Jak říká sama trenérka – dostat děti od počítačů k pohybu. „Chci, aby děcka poznala, že se dá čas strávit i jinak než jenom u klávesnice. Nebude to jenom o fotbale, bude to o pohybu všeobecně.“

Nejmenší děti bude mít na starosti česká reprezentantka Veronika Hoferková, která hraje ve Švédsku. „Díky ní bude o zábavu určitě postaráno. Dokáže děti strhnout, rozesmát a pobavit,“ chválí kolegyni a kamarádku Klimková. Trenérsky se do fotbalové školy zapojí nový kouč prvoligových fotbalistek Petr Vlachovský. Účast přislíbila také nejlepší fotbalistka Česka Pavlína Šťastná a několik zahraničních trenérů.

Podle plánů Jitky Klimkové to vypadá, že se v nejbližší době na trenérskou lavičku nevrátí. „Je to projekt, který mně v současné době nedovoluje převzít nějaký jiný klub. Nemám teď ambice si hledat nějaké nové angažmá. Chci si setřídit myšlenky a srovnat si svoje trenérské filozofie. Nechci skočit ze Slovácka rovnou do nějakého nového mužstva, potřebuji čas, abych se z toho trošičku otřepala.,“ soudí Klimková, které odmítla vést jeden z nejlepších klubů u nás. „Dostala jsem nabídku od Slavie Praha, ale tam bych určitě nešla. Trenérsky bych si nepolepšila. Nechci trénovat někoho, kdo dává deset nula ostatním. Pro mě je výzva takové kluby porážet,“ říká otevřeně žena, pro kterou zůstává Slovácko i nadále srdcovou záležitostí.

„V žádném případě bych si nechtěla zavřít dveře, jsem připravena klubu pomáhat i nadále a spolupracovat na dálku. Slovácko je pro mě rodina. Vždycky se sem budu ráda vracet a pokud bude ze strany klubu zájem, tak na post trenérky, šéftrenérky – prostě kamkoliv,“ dodala na závěr.

JITKA KLIMKOVÁ

Narozena:
20.8.1974

Rodinný stav:
Svobodná

Bydliště:
Moravany u Kyjova

Hráčská kariéra:
Sokol Čejč(1991–92), Slávia Holíč(1992–95),Compex Otrokovice(1995–2003).

Hráčské úspěchy:
8× start za reprezentaci Slovenska(1992–95), nejlepší jedenáctka Slovenska(1992), 2× start za reprezentaci Česka(2000/01).

Trenérská kariéra:
Asistent prvoligového trenéra Compex Otrokovice(2003),hlav­ní trenér Compex Otrokovice a 1.FC Slovácko(2004), hlavní trenér u reprezentace U 19 (2009). Každoročně se zúčastní kempů pro mladé fotbalistky v USA.

Trenérské úspěchy:
Trenér roku 11.místo (2003), 3.místo (2005, 2009), 2.místo (2006, 2007).

Funkcionářská kariéra:
Místopředsedkyně komise fotbalu žen ČMFS.

Politická kariéra:
Zastupitelka obce Moravany u Kyjova v uplynulém volebním období ( ODS).

STANISLAV DUFKA