Pod Búdama hodně dlouho sázeli na hráče odjinud, teď se situace pomalu mění. Odchovanci přece jen pomalu nakují mezi třetiligovou smetánku.

Sedmnáctiletý dorostenec Radim Holešínský odehrál proti poslednímu Fulneku dvacet minut. V závěru naskočil do utkání i o rok starší Lukáš Trávník. „Věříme tomu, že se dokáží prosadit. Přechod z dorostu do mužů je ale nejproblematič­tější. Je nám jasné, že na kluky číhají různé nástrahy, ale bude záležet pouze na nich, jak se s tím vypořádají. Ale talent rozhodně mají,“ míní sportovní manažer Mutěnic Petr Blaha.

Kromě zmiňovaných Trávníka a Holešinského nastupuje pravidelně mezi muži i Jakub Čepil.

V Mutěnicích se mládeži nebývale daří. Dorostenci letos postoupili do krajského přeboru, žáci se drží v popředí svých soutěží. Nezaostává ani přípravka. „Daří se nám na všech frontách,“ libuje si Blaha.

„Práce s mládeží v Mutěnicích je dlouhodobě na dobré úrovni. Máme šest mládežnických týmů, které naplno fungují,“ pokračuje Blaha.

Pod Búdama zatím nouzi o mladé hráče nemají. „Kluky z vesnice třetí liga láká. U nás je naštěstí první volba vždycky fotbal. Neřešíme to, že nám kluci odcházejí do jiných sportů,“ pravil Blaha.

Podle sportovního manažera sehrálo důležitou roli i angažování úspěšného mládežnického trenéra Michala Bizi, který plní Pod Búdama funkci šéftrenéra mládeže. „Byl to velmi dobrý krok. Zapojili jsme i více trenérů. U každého mužstva jsou minimálně dva. Teď se práce s mládeží dobře rozběhla a měla by i nadále pokračovat. Přece každý klub je rád, když si vychová své vlastní kvalitní hráče,“ uvedl Blaha.

Mutěnicím se v minulé sezoně podařilo postoupit s dorostem do krajského přeboru. Radost ale brzy vystřídala tvrdá realita. „Mít dva dorostenecké týmy je problematické. Potřebovali jsme týmy doplnit o osm hráčů. Naštěstí se nám to podařilo zajistit. I když to není jednoduché, protože nikdo nechce své týmy oslabovat. Přišli k nám sice talentovaní kluci, ale rozhodně to nebyli opory,“ sdělil Blaha.

Cestou Šardic, respektive Hodonína však vinaři nechtějí jít. „Krajský přebor je pro nás dostatečný. Museli bychom po okolí nakoupit nejlepší hráče a vidíme, že máme problém sehnat i kluky, kteří nejsou ve svých týmech nepostradatelní,“ pronesl Blaha.

Mutěnice stály v minulé sezoně i u zrodu okresní halové ligy mladších a starších žáků, na kterou letos navazuje okresní fotbalový svaz.