„Všechno je to mnohem rychlejší. Hráči jsou důraznější, většina cvičení je herních, zaměřených na dobré převzetí míče," říká Kohút na oficiální webové stránce známé sportovní agentury Sport Invest Group, která mladého fotbalistu z Horňácka zastupuje.

Patnáctiletý záložník sice pochází z Javorníku, ale s fotbalem začínal v sousední Velké nad Veličkou, kde plně rozvíjel svůj talent. Šikovného fotbalisty si brzy všimli zástupci ligového Slovácka, kam zamířil již v žákovském věku.

Michal Kohút patří mezi nejlepší hráče ročníku 2000, svoje umění i výkonnost prokazuje při trénincích i v soutěžních zápasech. Za svoji snahu a píli byl technický hráč odměněn, když se mohl zúčastnit stáže ve francouzském klubu OGC Nice, který patří mezi nejlepší týmy tamní nejvyšší soutěže Ligue 1, ale zároveň má i vynikající akademii. „Výjimečná je tím, kolik odchovanců se dokáže později prosadit do prvního mužstva," upozorňuje šéftrenér mládeže Slovácka Zdeněk Botek.

V akademie působí i syn bývalého kanonýra Dada Prša, se kterým se Kohút potkává i na trénincích. Bývalý vynikající chorvatský forvard sice vystřílel sousednímu Monaku finále Ligy Mistrů i francouzský titul, ale svého potomka nechává fotbalově vyrůstat právě v Nice.

Patnáctiletý fotbalista si stáž a pobyt ve městě, které leží na jihu země v Provence mezi Cannes a Monakem na Azurovém pobřeží Středozemního moře náramně pochvaluje. „Tréninky se odehrávají ve vysokém tempu, všechno s míčem a na malém prostoru," svěřuje se nadaný záložník.

Michal Kohút absolvoval na jihu Francie pod vedením profesionálních koučů několik tréninkových jednotek s týmy do sedmnácti a devatenácti let, navíc si zahrál i modelové utkání hráčů ročníků 2000 a 2001. „Je tady kladen mnohem větší důraz na rychlé řešení herních situací. Zatím vše, co jsme tu dělali, bylo s omezením doteků, včetně včerejšího modelového zápasu, který se navíc hrál na zmenšeném hřišti, kvůli většímu časoprostorovému tlaku na hráče," řekl Kohút.

Michal KohútDatum narození: 4. června 2000
Bydliště: Javorník
Klub: 1. FC Slovácko
Pozice: levý záložník

Ten ve středu večer navíc navštívil i ligového utkání Nice s Toulouse. „Každý den mám jeden trénink, který začíná v 10.30. V úterý odpoledne byl navíc specifický podle postů. Po obědě všichni kluci chodí do školy a ve volném čase mohou využít posilovny s fyzioterapeutkou, rozvíjet individuálních dovednosti s profesionálními trenéry nebo zabavit se u stolního fotbálku, kulečníku a dalších her," informoval Kohút.

Šikovný středopolař potvrdil, že ve Francii se hodně dbá na životosprávu a správné stravování. „Snídaně je o půl osmé, oběd navazuje na trénink a večeře jsou v devatenáct hodin," hlásí Kohút. „Jídlo je zdravé, skládá se ze salátu, hlavního jídla a dezertu. Každý si může nabrat, co chce a jít si libovolně přidat. Také je k dispozici ovoce a voda," pravil.

Mladý fotbalista se však v pátém největším francouzském městě nevěnoval pouze milovanému sportu, ale užíval si i chvíle volna. „Vzhledem k destinaci na pobřeží jsme trávili hodně času také ve městě. Byli jsme se podívat na přístav, což bylo hodně zajímavé," uvedl Kohút, který by rád navštívil i nedaleké Monako. „Nejlépe na sobotní derby s Nice," přeje si. Část dne věnuje sympatický mladík odpočinku po náročném programu a také školním povinnostem.

I když se rodák z Javorníka učí anglicky, stáž mu ukázala, že ne všichni mluví hlavním světovým jazykem. „Tady mi angličtina nestačí, protože tu ovládají pouze dva spoluhráči," dodal Kohút.