Okresní fotbaloví rozhodčí na duel patnáctého kola Gambrinus ligy mezi Baníkem a Plzní jen tak nezapomenou. Fotbal se totiž dostal v sobotu večer v Ostravě na druhou kolej. Sudí Možíš musel zápas dvakrát přerušit. Nejdříve na dvě minuty, když nebylo kvůli dýmovnicím vidět, co se na hřišti děje. A pak na dvacet minut. Kvůli tomu, že policie za plotem stadionu v potyčce s „fanoušky“ použila slzný plyn, který zamořil Bazaly.

Hráči i rozhodčí slzeli, na hlavní tribuně někteří otcové museli v náručí odnášet malé děti. Zápas se nakonec dohrál, i když v okolí Bazalů zuřila pouliční válka. „Po utkání jsem při pohledu na okolí stadionu nevěřil vlastním očím. Fanoušci házeli po policii dlažební kostky, lahve a kousky betonu,“ říká v rozhovoru pro Hodonínský deník jednačtyřicetiletý sudí Antonín Kordula.

Jsou zápasy v Ostravě vždy rizikové?
Neřekl bych.Tohle jsem zažil poprvé ve své kariéře. Na Bazalech jsem byl, když tam hrála Sparta, Brno nebo Slavia. Utkání těchto týmů bývají riziková, a přesto se fanoušci Baníku vždy chovali normálně. Tentokrát však problém nevyvolala nenávist fanouškovských táborů, ale rozhodnutí radnice, že uzavře tzv. tribunu chudých.

Jak se vlastně rozhodčí cítí na Bazalech?
Na Bazalech se rozhodčí cítí velmi dobře a to hlavně kvůli dobré divácké kulise a na české poměry vysoké návštěvnosti fanoušků.

Měli jste před zápasem nějaké indicie, že by se mohlo jednat o rizikové utkání?
Před zápasem jsme neměli žádné indicie. Utkání nebylo vyhodnoceno jako rizikové.

Vše podstatné se seběhlo mimo stadion. Přesto, dokážete se plně soustředit na výkon, když kolem sebe slyšíte zvuky dělobuchů?
Samozřejmě to velmi ovlivní soustředění všech účastníků utkání. Paradoxně jsem to více vnímal až ve druhém poločase, kdy se v ulicích kolem Bazalů rozpoutala opravdová pouliční válka. Možná to tak nebylo v televizi slyšet, ale každou chviličku vybuchovaly dělobuchy a petardy. Do toho pak sirény policejních a zdravotnických vo­zů.

Podobný zážitek vám asi nikdo nezávidí…
Každý v okolí Bazalů to musel vnímat velmi silně. Po utkání jsem při pohledu na okolí stadionu nevěřil vlastním očím. Fanoušci házeli po policii dlažební kostky, lahve, kousky betonu. Museli jsme čekat dlouhou dobu, než se policii podařilo vytěsnit tyhle živly z blízkosti Bazalů.

Poprvé musel kolega Možíš přerušit zápas kvůli dýmovnicím. Věděli jste, že je házeli fanoušci, kteří byli mimo stadion?
Nevěděli jsme, že dýmovnice házejí fanoušci mimo stadion. To nám oznámila policie až v průběhu druhého přerušení.

Pak bylo utkání přerušeno kvůli slznému plynu. Jak jste se na trávníku cítil?
Já jsem byl slzným plynem zasažen jen trochu, protože jsem byl spolu s brankářem Baníku Daňkem od celého dění nejdále, ale moji kolegové a většina hráčů to odnesla hodně. V očích měli slzy a nemohli dýchat.

Redaktor České televize během přestávky tvrdil, že nic necítí. Bylo to opravdu tak strašné?
Nejsem schopen říci, co cítili redaktoři České televize, kteří seděli dost vysoko od hrací plochy. Ale pohled na hráče a diváky z nižších řad byl zcela jasný. Všichni z tribuny prchali a měli přes obličej kapesníky, šály a další oblečení. Rodiče se snažily chránit své děti před plynem.

Co jste s kolegy řešily během dvacetiminutové přestávky?
V kabině rozhodčích jsme se spolu s kapitány obou mužstev, delegáty utkání, hlavním pořadatelem a velitelem zásahu od Policie České republiky domlouvali na dalším postupu. Velitel zásahu nám oznámil, že incident vyprovokovali fanoušci Baníku, kteří vhodili nějaký předmět na projíždějící auto, ve kterém seděla žena s dvěma dětmi a u kterých došlo ke zranění. Policie se snažila pachatele zadržet, ale fanoušci policisty napadli, a protože se policisté dostali do situace, kdy jiné zákonné donucovací prostředky nepomohly, tak se rozhodli k ochraně svého zdraví a života použít slzný plyn.

O ukončení zápasu jste neuvažovali?
Delegát utkání chtěl vědět, jestli je policie schopná vyloučit další použití slzného plynu. Velitel zásahu nám oznámil, že situace je velmi vážná, protože mimo stadion zuří válka mezi policií a fanoušky Baníku. Vzhledem k tomu, že nešlo kvůli trolejím nad silnicí použít vodní děla, nemohl zcela vyloučit další použití slzného plynu. Zároveň však oznámil, že jsou povolány další posily a nemělo by dojít k násilí na stadionu. Na základě téhle zprávy jsme se rozhodli v utkání pokračovat.

Měli jste v průběhu zápasu zprávy od policie?
Ano měli. Velitel zásahu nás informoval o všech opatřeních.

Přispěli k nervózní atmosféře i fanoušci Plzně nebo se chovali slušně?
Podle hlavního pořadatele fanoušci Plzně ve druhém poločase chtěli opustit svůj vyhrazený prostor a chtěli se zapojit do pouličních bojů. V tom jim však zabránila pořadatelská služba. Já si jen všiml, že v sektoru hostujících fanoušků leželo několik zraněných osob, které ošetřovali zdravotníci.

Roznětkou bylo prohlášení starosty

Ostrava – Hrůzostrašnou sobotu prožila Ostrava, hlavně její slezská část v okolí Bazalů. Právě tam se střetla asi stovka chuligánů s policií. Roznětkou podle všeho bylo necitlivé prohlášení starosty Slezské Ostravy a nového senátora Antonína Maštalíře. Ten v tisku prohlásil, že takzvaná tribuna chudých, jak se říká místu těsně nad stadionem, odkud se část fanoušků dívá na fotbal, bude v sobotu během utkání s Plzní uzavřena.

Jde přitom o veřejnou komunikaci. Odtamtud od léta sledují domácí zápasy fotbalového Baníku příznivci, kteří se neztotožnili se zavedením Karty fanouška Baníku a tímto způsobem proti celému projektu protestují. Kartu Baník zavedl mimo jiné z bezpečnostních důvodů. Paradoxní na celé situaci je, že na stadionu k žádným velkým incidentům nedošlo.

K prvnímu střetu došlo pár minut po začátku utkání, kdy chuligáni zaútočili nejprve na městskou policii a poté i na přivolané policisty ČR. Vzduchem létaly kameny, skleněné lahve, světlice a další předměty. Některé světlice dolétly až do sektoru hostí přímo na stadionu na Bazalech.

Jedno z aut zasáhl hozený předmět, když projíždělo po ulici v blízkosti stadionu, přičemž u vozu značky Opel Corsa se rozbilo čelní sklo. Auto v té chvíli řídila dvaatřicetiletá žena, cestovaly s ní i děti. „Když docházelo k těmto útokům, tak jsme použili slzotvorné prostředky, abychom situaci uklidnili,“ uvedla ostravská policejní mluvčí Gabriela Holčáková a doplnila, že během útoku bylo zraněno také šest policistů.

Slzný plyn se dostal i na hřiště a utkání muselo být na dvacet minut přerušeno. Pak se na chvíli zdálo, že se situace uklidnila. Policisté v průběhu druhého poločasu vyklidili tribunu chudých, což vyprovokovalo i další chuligány na stadionu. Ti opustili sektor na Bazalech a vydali se do ulic.

V té chvíli se změnilo okolí Bazalů v pouliční bojiště, které připomínalo situaci z rozhánění demonstrací v Řecku. Vzduchem opět létaly kameny a policie se marně snažila dostat situaci pod kontrolu. V okolí stadionu to ale podle odborníků z řad policie bylo takřka nemožné. Utkání bylo zařazeno ve třístupňové stupnici jako prostřední – rizikové. Tomu odpovídal i menší počet přítomných policistů.