„S trenérem Rechem jsme byli jasně domluvení, že pokud dostane během sezony nabídku z vyšší soutěže, odchod mu bez problémů umožníme. To se také stalo. Za jeho služby bychom mu chtěli poděkovat. V novém působišti mu přejeme hodně štěstí," uvedla šéfka hodonínského klubu Jana Gajošová.

Drtiči pod Rechovým vedením získali v jedenácti zápasech sedmadvacet bodů a v tabulce druhé ligy se drží na prvním místě. Především proto je změna trenéra neobvyklá. Trenérské rošády ovšem nejsou u Drtičů ničím výjimečné a Rechův konec žádnou lavinu kritických reakcí nespustil.

Vedení SHK už našlo za zkušeného lodivoda náhradu. Drtiče povede ve středečním utkání v Moravských Budějovicích Miroslav Barus. Dvojnásobný mistr české extraligy s mateřským Vsetínem, ukončil po minulém ročníku v sousední Břeclavi aktivní kariéru.

Od léta pak začal bývalý hráč Komety Brno, Český Budějovic a Znojma pracovat ve Vyškově s mládeží.

„Trénovat jsem ale začal už ve Varech. Na trenérský post jsem definitivně přešel v Kometě, k dorostu. V Břeclavi jsem dělal asistenta u mužského áčka Michalu Konečnému. Mám trenérskou licenci B, nejvýš tedy s ní můžu dělat asistenta v mužské extralize," uvedl Miroslav Barus.

Dvaačtyřicetiletý kouč od úterý vede první tým Hodonína. Premiéru si bývalý skvělý útočník, který v nejvyšší české soutěži zaznamenal ve 477 zápasech 214 bodů za 97 branek a 117 asistencí, už ve středu.

Barus na Slovácku povede i syna Filipa, se kterým oblékal stejný dres i minulý rok v Břeclavi. „Zatím toho moc nedokázal. Takových hokejistů, co hráli extraligu juniorů a pak zapadli v krajském přeboru nebo ve dvaceti úplně skončili, je spousta. Juniorka znamená jen další stanici do vyšších soutěží. Myslím, že i Filip sám má vyšší cíle, jen musí pořádně zabrat. Prosadit se v dnešní době do extraligového týmu bývá těžké," uvedl během minulého druholigového ročníku Barus starší.

Ten se o své názory se synem podělí. A často si pro radu přichází i Filip sám. „Někdy s ním vůbec není řeč. Když se mu nedaří, hokej ho nebaví, netrénuje, jak má. Až ho trenér vyřadí ze sestavy, začne zase makat a sezonu dochytá ve skvělé formě. Brankář to musí mít v hlavě seřízené. Filip má zatím hluchá místa každou sezonu, což ho trošku brzdí," hodnotí Barus starší.

Jeho syn Filip se na spolupráci s otcem těší. „Táta se mnou vždy pracoval jako trenér. Střílel na mě, radil mi z pozice útočníka, kam se mám v brance postavit a jak se chovat. Vždycky má k mému výkonu připomínky a je velmi kritický," říká Barus mladší.

Miroslav Barus

Narozen: 12. října 1970 ve Vsetíně

Profese: hokejový trenér

Hráčská kariéra: Kometa Brno, Vsetín, Č. Budějovice, K. Vary, Zlín, Rosice (I. liga), Znojmo, Ústí n. L. (I. liga), Šumperk (I. liga), Břeclav (II. liga)

Statistiky v nejvyšší soutěži: 477 zápasů 214 bodů (97 branek + 117 asistencí)

Největší úspěchy: 2× mistr české ligy se Vsetínem (1995 a 1996), vítězství s Kometou v letním Tipsport Cupu (2008)

Zajímavosti:

brněnské publikum si Baruse oblíbilo za jeho obětavost a zdravilo jej pokřikem Míra Barus olé!ve Vsetíně měl blízko do reprezentace, nikdy si však za národní tým nezahrál