Kowalík přichází Pod Búdy po slovenském angažmá. „Víceméně to nebylo cílené. Nelíbí se mi, jak utíkají hráči do zahraničí. Když se tak chovají rakouské a slovenské kluby, tak jsme udělali to samé,“ žehrá prezident mutěnického klubu Miroslav Jagoš na odchody Bubenka a Grigorieva.

Pro Mutěnické je Kowalík již čtvrtou letošní prvoligovou posilou. To znamená, že si vinaři chtějí vylepšit dosavadní třetí pozici. „Chtěl bych být první, ale postupovat nechceme,“ to je současné krédo prvního muže mutěnického fotbalu. A jaký je důvod? „Pokud bych našel nějakého partnera, který by pomohl při financování klubu, pak bych byl pro,“ dodává Jagoš.

Kowalík by mohl vytvořit novou útočnou dvojici s Kaciáněm. „Trénuje s námi už deset dnů, ale ještě nemá vyřízenou registraci. Takže nevím, jestli bude moct nastoupit už v Brně. Jeho hlavní předností by mělo být zakončení,“ myslí si mutěnický trenér Vladimír Hruška.

Ve třiceti letech má Jiří Kowalík za sebou zajímavou minulost. V sezoně 2002/03 byl v Synotu nejlepším střelcem první ligy. Pak přišla angažmá v Teplicích a Brně, kde si poranil vazy, což jej de facto vyřadilo z prvoligového fotbalu. Sice se ještě objevil v dresu ambiciózního Fulneku, ale v poslední sezoně hrál jen slovenskou čtvrtou nejvyšší soutěž za Trenčianské Stankovce. Tam nastřílel 34 branek. „Seběhlo se to strašně rychle. Na Slovensku to sice bylo dobré, ale chtěl jsem se vrátit do Čech. Se spoluhráči se zatím spíše seznamuji, i když jsem s některými hrál už ve Slovácku,“ konstatoval Jiří Kowalík, se kterým působili ve Starém Městě například Milan Válek a Rudolf Obal.

Kanonýr Synotu by už mohl ve žlutozeleném v Brně nastoupit. „Vypadá to, že bych mohl být připraven už na příští zápas,“ řekla nová posila vinařů.

Na Hodonínsko se kanonýr Kowalík vrací po deseti letech. V sezoně 1997/98 totiž střílel góly v MSFL za kyjovské skláře. „Naštěstí máme Kowalíka,“ říkával tehdy kyjovský kouč Petr Vařecha. Z jeho tehdejších spoluhráčů můžeme jmenovat Kaizara (nyní Kněždub), K. Matula (Dambořice), Štěpanovský (Šardice), Kořínek (Zlín), Drobilík (Žádovice), S. Holub (Milotice) nebo Houšť (Prešov). „Na mé působení v Kyjově se mi dobře vzpomíná. Odtud vedla cesta do Starého Města a do ligy,“ ví třicetiletý forvard.