„Ratíškovice jsou jednooký král. Hru měly postavenou na bojovnosti a nasazení. Přesto to na nás stačilo,“ nechápavě kroutil hlavou hostující kouč Zdeněk Lorenc.

Duel dvou tradičních soupeřů přilákal slušnou návštěvu. Téměř tři stovky diváků nejprve uctily památku tragicky zesnulého Pavla Tomana, aby následně shlédli oboustranně zajímavý a rušný fotbal.

Jako první zahrozili domácí. Po centru Michala Voříška však nedokázal Kundrata usměrnit míč meti tři tyče. Kyjov stačil odpovědět v téže minutě. Po přihrávce Kovaříka nebezpečně pálil Možíš. Tentýž hráč pak nedokázal využít nedorozumění domácí obrany a zblízka napálil míč pouze do připraveného Pelíška.

Hosté se gólu dočkali v 18. minutě, kdy po přihrávce Holečka prostřelil zkušeného gólmana Přikryl. Ofenzivní fotbal se hrál i nadále. Brankáře Kůřila vyzkoušel mladíček Lukáš Koplík, na druhé straně vychytal Možíše Pelíšek.

Domácí se vyrovnání dočkali ve 34. minutě. Po rohovém kopu Tomáše Voříška se hlavou prosadil Lukáš Blaha. Ratíškovice čekaly na první letošní branku neuvěřitelných 394 minut.

Krátce po změně stran mohl strhnout vedení na stranu Kyjova Holeček, kterého po precizně zahraném signálu bravurním zákrokem vychytal Pelíšek. „Místo toho, abychom o poločase vedli 3:0, tak je to 1:1. Místo toho, abychom se po změně stran ujali vedení, tak zazdíme velké tutovky. I v dorostu se dávají takové šance, které my neproměníme,“ lamentoval po zápase Lorenc.

Rozhodující okamžik přišel patnáct minut před koncem. Dohnálek našel načechraným centrem Michala Voříška a ten první trefou v dresu Baníku zařídil domácím plný bodový zisk. „Krajní beci předvedli katastrofální výkon. To se nemůže stávat ani v dorostu. Neskutečné chyby,“ kroutil hlavou Lorenc.

Jeho svěřenci se sice v závěru snažili o vyrovnání, ale domácí si těsný náskok pohlídali. „Jsem spokojený. Rozhodla bojovnost a vůle po vítězství. Sice jsme brzy inkasovali, ale pak jsme začali hrát. Michal Voříšek byl v útoku hodně cítit. Herně se zvedáme,“ uvedl domácí kouč Milan Bidmon.

Až v pátém kole zněl z kabiny Baníku vítězný pokřik. „Výhra by nám měla pomoci. Otřepali jsme se ze sobotní porážky. Měli by ještě přijít noví hráči. Věřím, že to půjde. I nadále však zůstáváme na zemi. První výhra nic neřeší,“ řekl Bidmon.

Zatímco domácí si vychutnávali první výhru, hosté odjížděli domů jako spráskaní psi. Po remíze s Kuřimí a čtyřech porážkách klesl Kyjov na dno tabulky. „Jedeme dál, někdo musí být poslední. O nějakých změnách v kádru uvažujeme, ale museli bychom vyměnit pět hráčů a to nejde,“ dodal Lorenc.

FK Baník Ratíškovice – 1. FC Kyjov 2:1 (1:1)

Branky: 34. Blaha, 75. M. Voříšek – 18. Přikryl

Rozhodčí: Šťastný – Dostálek, Houdek (Pindeš)

Žluté karty: Pelíšek, Sloboda, T. Voříšek, Blaha, M. Voříšek – Půček

Diváci: 250

Ratíškovice: Pelíšek – Machala, M. Koplí, Kadlec, L. Koplík (60. Kadlčík) – Dohnálek, T. Voříšek (71. Duda), Sloboda, Kundrata – M. Voříšek, Blaha (89. Stokláska)

Kyjov: Kůřil – Bátora (65. Flašar), Žaroský, S. Macek, Půček – Kovařík, Holeček, Šprta (75. Bartoň), Přikryl – L. Možíš, Hlůpik (75. D. Vinca)