Konec fotbalu v Kyjově? Hlasy z radnice vypovídají o tom, že snad ne. Hlavní sponzor odešel a sdružení, které nyní převzalo práva pro fotbalové soutěže, shání peníze, aby fotbal v Kyjově nezanikl. Hráči i fanoušci ale nejčastěji upírají zraky k vedení města.

Nová sezona A-týmu v krajském přeboru začíná už za dva týdny. Před týmem je třicet mistrovských utkání. Na město dorazila prosba o podporu. Částka? Přibližně osm set tisíc korun. „Musíme se k situaci postavit čelem, abychom zanedlouho neřešili to, co jsme řešili před dvěma lety, že by kyjovský fotbal mohl v Kyjově skončit. To neexistuje. Já věřím, že nalezneme shodu v rámci orgánů města a podpoříme jej na přechodné období, aby mohl v nezměněné formě pokračovat dál," uvedl starosta Kyjova František Lukl.

Nejde totiž jen o seniorský tým, ale také o mládežnické kategorie. Všechna práva na fotbalové soutěže po FC 1919 Kyjov, s.r.o. převzalo FC 1919 Kyjov, občanské sdružení. O tak vysoké částce, která může nástupnickému sdružení pomoci, může rozhodnout jen zastupitelstvo. To nejbližší zatím nebylo svolané.

Odchod z Kyjova oznámil generální partner klubu, společnost Topterm v čele s Markem Fricem, těsně před začátkem letních prázdnin. Kyjovský fotbal firma podporovala dva roky.

Trvalo to dva roky

„Nás to samozřejmě mrzí. Za dva roky působení společnosti Topterm v kyjovském fotbalu se leccos změnilo k lepšímu. Zvýšila se základna mládežníků, A družstvo se dostalo z úplného bahna na určitou dobrou úroveň," uvedl starosta.

Jak jej doplnil místostarosta a současně člen výkonného výboru FC 1919 Kyjov Antonín Kuchař, v případě odchodu hlavního finančního partnera pro kyjovský fotbal jde o velkou ztrátu. „Důležité je vyjádřit mu poděkování za to, co pro kyjovský fotbal udělal, protože bez jeho finanční pomoci by se fotbal potýkal s velkými problémy. Fotbalový oddíl teď spoléhá samozřejmě na finanční podporu města, bez které se v této době opravdu neobejde," dodal Kuchař. Ke stejnému závěru přišli i další zainteresovaní.

„Věřím, že nás zástupci města podpoří. O budoucnost sto třiceti mládežnických fotbalistů, kteří mají velký potenciál, strach nemáme. Jiná je situace u mužů. Otázkou zůstává, jakou částku budeme do seniorského fotbalu dávat," pronesl nedávno předseda nástupnického sdružení Darek Opatřil.

Zastupitelstvo už v minulosti vyčlenilo fotbalu, ale i basketbalu, jako dvěma nejmasovějším sportovním organizacím v Kyjově, částky čtyř set tisíc korun. Navíc město řeší provoz stadionu i sportovišť. Současně ale pokračuje hledání sponzorů. I v tom se chce vedení města angažovat. Je to přitom jen rok, co ztroskotal velký plán na spojení kyjovského fotbalu s hodonínským střediskem mládeže.