Sedmatřicetiletý obránce Žiliny přijel do Ratíškovic na Memoriál Ondřeje Voříška s dorosteneckým týmem MŠK, aby pomohl hlavnímu kouči Tiboru Goljanovi.

Bývalý hráč Teplic a Trnavy však na trénování zatím nemyslí. „Jsem tady pouze jako výpomoc. S týmem jsem poprvé. Jelikož jsem zraněný a spousta našich mládežnických týmů je někde na turnajích, tak jsem přijel s panem Goljanem do Ratíškovic,“ uvedl Vladimír Leitner.

Bývalý reprezentant Slovenska už mluvil o své budoucnosti i s majitelem Žiliny. „Věk už mám takový, že musím pomýšlet na konec hráčské kariéry. Bavili jsme s panem Antošíkem, že brzy přejdu na druhou stranu barikády,“ přiznal Leitner.

Jeho radám mladí hráči v zelenožlutých dresech pečlivě naslouchali. „To se musíme zeptat hráčů, zda mám u nich respekt. Už je to sice dávno, co jsem byl v této věkové kategorii, ale snažím se mít s nimi kamarádský vztah. Pokud chtějí kluci něčeho dosáhnout, musí na sobě tvrdě pracovat,“ říká Leitner.

Ten se nesmazatelně zapsal do historie slovenského klubového fotbalu. Čtvrtého prosince 2008 vstřelil Leitner v zápase Poháru UEFA vedoucí gól do sítě Aston Ville. Levý obránce Žiliny vypálit z velké dálky na branku a rotující míč proletěl kolem překvapeného amerického gólmana Guzana až do horního rohu.

Bývalý hráč Trnavy a Teplic se tak stal prvním hráčem, který vstřelil v dresu slovenského klubu branku ve skupinové fázi Poháru UEFA. Na utkání s anglickým celkem Leitner nikdy nezapomene, neboť byl v 79. minutě po dvou žlutých kartách vyloučen.

Evropskou ligu si chtěl zkušený fotbalista zahrát i letos. Žilina však skončila v atraktivní soutěži už ve druhém předkole. Šošoni překvapivě nestačili na KR Reykjavík.

„Začátek se nám moc nepodařil. Určitě jsme si ho představovali jinak. Vypadli jsme v poháru, remizovali s Košicemi i v Prešově. Doufám, že horší už to nebude a že půjdeme nahoru,“ přeje si zkušený obránce, kterému spoluhráči a kamarádi přezdívají Pišta.

Nečekanou porážku na půdě islandského celku neustál český kouč Pavel Hapal, který po prvním utkání evropské ligy v Žilině skončil. Mužstvo převzal šéftréner mládeže Ľuboš Nosický. „Jestli nám změna pomůže, to ukáže až čas.Všichni věříme, že začneme vyhrávat a že Žilina se bude pohybovat příčkách, na které byli lidé z minulých sezon zvyklí,“ pravil Leitner.

Ten vyrostl v Žilině a jako dorostenec jí pomáhal k postupu do ligy. Po roce s týmem sestoupil, ale nejvyšší soutěž zase vykopal. Pak přestoupil Leitner do Trnavy, držel v rukou trofej za vítězství ve Slovenském poháru a hrál evropské poháry.

Se Spartakem hrál čtyři roky o titul. Nikdy ho však nezískal, byť k tomu bylo v roce 1996 hodně blízko. V posledním kole stačilo Trnavě vyhrát v Rimavské Sobotě. Nerozhodný výsledek by Trnavu svedl do baráže o titul s Košicemi, ale Leitner a spol. dostali druhý gól v nastaveném čase.

Do Teplic přišel technický obránce v roce 2000. O čtyři roky později mu na Stínadlech skončila smlouva, a tak se vrátil na Slovensko, kde se dohodl s Banskou Bystricí. Domů se vrátil v létě 2007.

„Z české ligy jsem pryč sedm let. Nevím, jakou úroveň má Gambrinus liga nyní, tehdy ale byla česká liga kvalitnější než slovenská. Současný rozdíl neznám,“ brání se srovnání Leitner.

Podle něj by se však několik slovenských týmů v české nejvyšší soutěži neztratilo. „Žilina loni postoupila přes Spartu do hlavní fáze ligy mistrů. Slovan i Trnava mají kvalitní týmy, Senica má za sebou výborný rok,“ uzavřel Leitner.

Vladimír Leitner
Datum narození: 28. června 1974
Místo narození: Žilina (Slovensko)
Výška: 178 cm. Váha: 68 kg
Přezdívka: Pišta
Pozice: obránce
Současný klub: MŠK Žilina
Číslo: 7
Kariéra: MŠK Žilina (1992 – 1996), Spartak Trnava (1996 – 2000), FK Teplice (2000 – 2004), Dukla Banská Bystrica (2004 – 2006), MŠK Žilina (2006 – ?)