Třetí příčku obsadili díky výhře v penaltové loterii futsalisté z Tišnova, kteří na turnaji neinkasovali ani jeden gól. Vítěz posledních dvou ročníků, V 42 Lazaři letos skončili již v osmifinále.

Jako na rožhavené řecké pláži si museli připadat finálový účastníci, kteří během dvou dní odehráli za velkého vedra a na opravdu náročném terénu jedenáct zápasů. Závěrečné utkání nakonec lépe zvládli borci z Prešova. Ti ve finále potrestali dvě chybičky soupeře. All stars stačil pouze snížit. K vyrovnání nepomohla pořadatelskému týmu ani závěrečná hra bez brankáře. „Vítězství jsem moc nevěřil, i když jsme měli lepší tým než v předchodzích dvou letech,“ řekl kapitán Prešova Lucian Douděra.

Slovenský celek tak po loňském druhém místě ve Vacenovicích poprvé triumfoval. „Radost je obrovská. Bez srdce bychom ale nevyhráli. Po nepříliš dobrých sobotních výkonech jsme se v neděli rozehráli. Když už nám šlo o život, tak kluci zabrali a hráli o mnoho lépe než zápasy předtím,“ uvedl Douděra.

Ten slíbil, že Franka Tour se na Slovácko za rok vrátí. „Kdyby se nám ve Vacenovicích nelíbilo, tak tady nejsme potřetí v řadě. Určitě zase přijedeme,“ vzkázal.

Poražení finalisté odcházeli po finále se sklopenými hlavami. I když o velkém zklamání se mluvit nedá. „Vždycky se myslí na nejvyšší mety, ale i druhé místo je pěkné,“ pravil hráč All stars Tomáš Pochylý. Ten se v jednom týmu setkal s organizátory Sladkým a Procházkou nebo s bývalými hráči Šardic Švrčkem a Janíkem.

„Měli jsme dobrý tým, ale soupeř byl lepší, šťastnější,“ uznal Pochylý. „Ve finále jsme dostali dva podobné góly a za to se platí. Na zvrat už jsme neměli síly. Člověk už toho má za dva dny až nad hlavu,“ doplnil s úsměvem.

Třetí skončili futsalisté 1. FC Květnice Tišnov. Nováček druhé ligy se ve Vacenovicích představil vůbec poprvé. Turnajem prošel bez jediného obdrženého gólu, přesto to stačilo pouze na třetí místo. „Určitě jsme to nečekali. Něvěděli jsme, do čeho jdeme a jak bude turnaj vypadat. Nakonec jsme spokojení,“ říká kapitán Tišnova Jiří Pavlíček, který se o Letocha cupu dozvěděl na internetu. „Čekali jsme lepší hřiště a více futsalových pravidel. Ale jinak vše bylo perfektní,“ pravil Pavlíček.

Čtvrtý skončil kyjovský Dream team 02/03, který vyřadil dvojnásobné vítěze Lazary i ambiciózní Kanonýry. V semifinále však bývalí dorostenci Kyjova nestačili na All stars. Penaltovou loterii, která určila bronzový tým, nezvládli. „Je to určitě úspěch,“ tvrdil Pavel Bilíček. „Turnaj nebereme nijak prestižně. Jsme rádi, že po roce vždycky sejdeme, pobavíme se, zahrajeme si,“ pokračoval. Tradičnímu účastníkovi turnaje citelně chyběl zraněný Radek Kundrata. Za Dream team nenastoupil ani Šifel.

Organizátorům se nakonec přihlásilo osmadvacet mužstev. Ze sedmi sobotních skupin se do nedělních bojů kvalifikovalo dvacet mančaftů. Do vyřazovacích bojů se z dalších skupin probojovalo šestnáct nejlepších týmů, které si to rozdali o prvenství. „Turnaj se vydařil. Trošku mě mrzí, že bylo méně přihlášených mužstev, což mělo vliv na systém i postupový klíč. Ročník ale hodnotím kladně,“ řekl hlavní organizátor Letocha cupu Radek Procházka.

Toho menší zájem mužstev trošku zaskočil. „Je to i konkurencí. V nedalekém Hluku byl finančně dotovaný turnaj, v Brně se zase konalo mistrovství republiky v malé kopané. Věřím, že příští rok to bude s počtem týmů lepší,“ pronesl Procházka.

Ten společně s kolegy uvažuje o změnách. „Pokud se přihlásí dost týmů. bude turnaj opět dvoudenní. Zkusíme popřemýšlet, jestli bychom nepozměnili ceny. Chceme totiž přilákat mužstva z větší dálky,“ říká.

Největším problémem jsou ale hřiště. Na nekvalitní tréninkovou plochu si stěžuje téměř každý tým. „Ne, na ni si stěžují všichni. To je jedna velká katastrofa,“ přiznal Procházka. „Ale něco se nám rýsuje, tak uvidíme, jak to dopadne,“ dodal Procházka.

Nejlepší brankářem turnaje se stal veterán Jaroslav Šteif z Tišnova. Zkušený gólman v žádném utkání neinkasoval. Branku dostal pouze v penaltových rozstřelech v semifinále a v zápase o třetí místo. Nejlepším střelcem turnaje se s patnácti brankami stal Jaroslav Večeřa. Devatenáctiletý fotbalista, který působil v mládežnických týmech Slavie Praha, tak převzal střeleckou štafetu po svém starším bratrovi Michalovi, který Lazarům vystřílel prvenství před dvěma lety.